Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 kovo 27d. 07:31

„Swedbank“ skandalas: lietuviška sąskaita veda iki Donaldo Trumpo aplinkos?

„Swedbank“ centrinis pastatas Tyrimas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / „Swedbank“ centrinis pastatas
Švedijos televizija SVT ir 15min atskleidžia naujas detales pinigų plovimo skandale, kuris jau keletą savaičių krečia „Swedbank“ grupę. Nauji duomenys rodo, kad abejotinos kilmės lėšos per Lietuvą judėjo ne tik iki Viktoro Janukovyčiaus kišenės: dideli pinigai plaukė į įmonę, siejamą su Paulu Manafortu, buvusiu Donaldo Trumpo rinkimų štabo vadovu.

Per „Swedbank“ Lietuvos padalinyje veikusią sąskaitą didelė suma pinigų nukeliavo į bendrovę, kuri figūruoja garsiame tyrime dėl P.Manaforto mokesčių vengimo ir sąskaitų užsienyje slėpimo. Be to, su V.Janukovyčiumi siejama įmonė papildė ir dar vieną sąskaitą – mokėjimas atliktas organizacijai, kuriai vadovauja Bruce‘as P.Jacksonas, įtakingas JAV lobistas ir Rytų Europos ekspertas, ne kartą viešėjęs Lietuvoje.

Milijonai per lietuviškas sąskaitas

15min jau rašė apie „Swedbank“ padalinio Lietuvoje pėdsaką galimo V.Janukovyčiaus papirkimo istorijoje. Didelis honoraras, kurį V.Janukovyčius gavo už knygą „Opportunity Ukraine“, buvusį Ukrainos prezidentą pasiekė per kelias skirtingose valstybėse registruotas įmones – tam panaudota ir sąskaita Lietuvoje.

Šaltinių teigimu, ofšorinė kompanija „Vega Holding“ sąskaitą „Swedbank“ Lietuvos padalinyje turėjo dešimtmetį – nuo 2004 iki 2014 m. Per šią sąskaitą plaukė pinigai, kuriuos Ukrainos teisėsauga laiko kyšiu buvusiam prezidentui, kuris po Maidano revoliucijos pabėgo į Rusiją.

Apie V.Janukovyčiaus honoraro kelionę per Lietuvą skaityti kviečiame čia, taip pat kviečiame peržiūrėti šiai istorijai skirtą 15min tyrimų laidą:

Dabar aiškėja, kad „Vega Holding“ sąskaita naudota toli gražu ne tik V.Janukovyčiaus pinigų tranzitui.

SVT susipažino su dalimi medžiagos, kuria remiantis buvęs D.Trumpo rinkimų štabo vadovas P.Manafortas pripažintas kaltu dėl to, kad neatskleidė užsienio bankuose turimų sąskaitų, taip pat mokesčių vengimu už dešimtis milijonų JAV dolerių siekiančias pajamas, kurias jis gavo patarinėdamas Rusijos remiamiems Ukrainos politikams. Šioje medžiagoje figūruoja Jungtinėje Karalystėje registruota kompanija „Inlord Sales LLP“. Ji yra vienas iš P.Manaforto nuslėptų pajamų šaltinių.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas

P.Manafortas 2012 m. vasarį iš „Inlord Sales“ gavo beveik milijoną dolerių. Šie pinigai, SVT duomenimis, nukeliavo į P.Manaforto sąskaitą Kipre. JAV tarnyboms apie šias lėšas pranešta nebuvo. O prieš atsiskaitymą su P.Manafortu „Inlord Sales“ pinigus gavo iš Lietuvoje veikusios „Vega Holding“ sąskaitos.

SVT duomenimis, su P.Manafortu siejama kompanija iš „Vega Holding“ gavo keliasdešimt milijonų dolerių, nurodant, kad atsiskaitoma už įvairias prekes. Ar šios prekės iš tikrųjų egzistavo – galima suabejoti. „Inlord Sales“ pinigus gavo į dvi sąskaitas – vieną Latvijoje ir vieną Lietuvoje. Lietuviška sąskaita, 15min žiniomis, galėjo veikti Ūkio banke. Būtent į šią sąskaitą 2011 m. sausio ir vasario mėnesiais „Vega Holding“ pervedė 25,2 mln. dolerių.

Ar pinigai iš „Vega Holding“ galiausiai pasiekė būtent P.Manafortą – kol kas nežinoma. Tačiau „Inlord Sales“ nestokoja ryšių su Ukraina.

Jungtinėje Karalystėje registruota „Inlord Sales“ savo egzistenciją baigė pernai balandį. Bendrovė figūruoja ne tik P.Manaforto istorijoje, bet ir mažiausiai viename Ukrainoje atliekamame tyrime dėl galimos korupcijos. 2017 metais bendrovė deklaravo, esą ją kontroliuojantis asmuo – separatistų kontroliuojamame Luhanske gyvenantis Jurijus Liubčenka (Yurii Lubchenko), kuriam netrukus sukaks 60 metų.

Šimtas tūkstančių įtakingam lobistui

P.Manafortas ilgą laiką talkino įvairiems Ukrainos politikams. Tarp jų – ir V.Janukovyčiui. Šiame darbe jis turėjo pagalbininkų. Tarp jų įvardijamas ir Bruce‘as P.Jacksonas – JAV veikiančio Pereinamųjų demokratijų projekto vadovas, daugybę metų paskyręs darbui su posovietinės erdvės valstybėmis. Tarp jų – ir Lietuva.

„Vice News“ skelbė, jog B.Jacksonas su P.Manafortu dar 2007 m. tarpininkavo rengiant V.Janukovyčiaus susitikimus su aukštais JAV pareigūnais, įskaitant tuometį viceprezidentą Dicką Cheney. B.Jacksonas, anksčiau kritiškai pasisakęs apie V.Janukovyčiaus valdymą, 2011 m. duotame interviu vienam Ukrainos leidiniui kalbėjo jau kitaip. Tada jis pasakojo apie valandą trukusį savo pašnekesį su V.Janukovyčiumi, kuriame Ukrainos prezidentas esą pasirodė kaip žmogus, kuris „tikrai kenčia dėl jo šalį žudančios korupcijos“.

Lietuvoje ne kartą viešėjęs B.Jacksonas nevengė kritikos laikinai Ukrainos valdžiai, kuri šalies kontrolę perėmė po Maidano revoliucijos. „Nesuprantu isterijos dėl Krymo. Jis yra rusiškas, ir visada buvo“, – B.Jacksonas sakė interviu portalui Delfi.lt, publikuotame 2014 m. kovo 3 d. Po dviejų savaičių Krymas buvo oficialiai aneksuotas.

Dabar aiškėja, kad B.Jacksono vadovaujama organizacija dar 2011 m. gavo pinigų injekciją iš sąskaitos Lietuvoje. Kompanija „Vega Holding“, tais pačiais metais panaudota galimo V.Janukovyčiaus kyšininkavimo schemai, B.Jacksono Pereinamųjų demokratijų projektui paaukojo lygiai 100 tūkst. dolerių.

SVT susisiekė su B.Jacksonu. Telefoniniame pokalbyje jis teigė nežinantis apie šias operacijas. Vėliau raštu pateiktame komentare jis patvirtino pinigų gavimą – esą lėšos veikiausiai atkeliavo iš privataus asmens, o apie tai buvo tinkamai informuotos JAV institucijos. B.Jacksonas teigia niekada negavęs jokių pinigų iš V.Janukovyčiaus.

Bankas susilaiko nuo komentarų

Viešėdami Lietuvoje, SVT žurnalistai mėgino gauti „Swedbank“ padalinio mūsų šalyje komentarą apie šias operacijas. Bankas nuo detalesnių komentarų susilaiko, kaip ir ankstesniais atvejais. Analogiškos pozicijos laikosi ir „Swedbank“ grupės vadovybė.

Banko vadovė Birgitte Bonnesen SVT teigė negalinti komentuoti konkrečių klientų. Klausiama, ar jai buvo žinoma apie mokėjimus „Inlord Sales“ bei B.Jacksono organizacijai, ji nurodė negalinti to nei patvirtinti, nei paneigti. Banko vadovė patikino, jog „Swedbank“ bendradarbiauja su visomis tarnybomis.

Lietuvos bankas laikosi pozicijos, jog nė viena iš 50 įmonių, kurios SVT medžiagoje įvardijamos kaip galimi pinigų plovimo įrankiai, nebuvo „Swedbank“ padalinio Lietuvoje klientėmis. Lietuvos bankas taip pat nurodo, kad „Swedbank“ pastaraisiais metais „žymiai sustiprino pinigų plovimo prevenciją“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

36:33
02:43
00:55

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką