Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 20d. 08:54

Tarp politikų pažadų prieš rinkimus – sukurti daugiau darbo vietų nei yra bedarbių

Darbo birža
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Darbo birža

Dauguma partijų prieš rinkimus, žarstydamos pažadus apie geresnę ateitį, daugiausia kalba apie augsiančias pajamas. Tuo tarpu nedarbo problema – ne pirmaujanti, todėl ir pažadai čia ne patys dosniausi. Išimtis – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) konkretus pažadas – per ketverius metus sukurti net 147 tūkstančius naujų darbo vietų.

Tai yra įrašyta ekonomikos proveržio plane, kurį siūlo konservatoriai. 147 tūkstančiai darbo vietų – konkretus skaičius, tačiau ar įmanoma įgyvendinti tokį pažadą net ir augant ekonomikai? Ar per ketverius metus Lietuvoje gali iki tiek padaugėti darbo vietų, kai jau dabar susiduriama su darbuotojų stygiumi?

Lietuvos darbo biržos duomenimis, rugpjūčio mėnesį Lietuvoje buvo 134,9 tūkstančiai bedarbių. Tad žadama sukurti daugiau darbo vietų, nei yra šiuo metu bedarbių.

Darbuotojų skaičius
Darbuotojų skaičius

SEB prezidento patarėjas Gitanas Nausėda mano, kad šis skaičius – 147 tūkst. naujų darbo vietų – turbūt yra siejamas su norimais pritraukti investuotojais į Lietuvos regionus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

„Iš pirmo žvilgsnio, pusantro šimto tūkstančių žmonių rodiklis atrodo paradoksalus, kadangi bedarbių skaičius Lietuvoje yra mažesnis nei ketinama sukurti naujų darbo vietų. Visgi mes neatsižvelgiame į tai, kad darbo rinka nėra eismas viena kryptimi. Nė viena partija neteikia garantijų, kad jų valdymo metais darbuotojai nebus atleidžiami“, – pastebėjo G.Nausėda.

Pasak jo, jei pavyktų įgyvendinti tokią programą, nedarbo lygis šalyje turėtų toliau mažėti.

„Jei pavyktų ją įgyvendinti, susidurtume ne tiek su problema, kaip fiziškai rasti tiek laisvų žmonių darbo rinkoje, o kaip rasti tinkamų pagal kvalifikaciją ir patirtį darbuotojų. Todėl tokia programa turi žengti koja kojon su aktyvia darbo jėgos perkvalifikavimo politika“, – 15min sakė SEB banko prezidento patarėjas.

Užimtumo lygis
Užimtumo lygis

Kitu atveju, pasak jo, naujų darbo vietų kūrimas pakibs ore. „Ir teks kalbėti apie darbo jėgos imigraciją, kuri mūsų visuomenėje sutinkama gana priešiškai“, – sakė G.Nausėda.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis apskritai mano, kad partijos turėtų susilaikyti nuo pažadų didinti darbo vietas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Robertas Dargis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Robertas Dargis

„Kiek partijų siūlo kurti darbo vietas, bet juk ne partijos kuria darbo vietas. Jos turi sukurti aplinką, kad tos darbo vietos būtų kuriamos, ir leiskit tai daryti tiems, kurie tą gali ir nori . Nes būtent žmonės ištrauks mūsų valstybę“, – sakė R.Dargis.

Kitos partijos apskritai neskiria daug dėmesio nedarbo problemai. Tiesa, valdantieji socialdemokratai žada, kad nedarbas bus ne didesnis kaip 6 proc., jei jie laimės rinkimus. Darbo partija, Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjunga bei „Tvarka ir teisingumas“ konkrečių skaičių, susijusių su darbo vietomis, nemini.

Būtų labai keblu

Investicijų valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ fondų investicijų vadovas Vaidotas Rūkas mano, kad teoriškai įmanoma sukurti 147 tūkst. naujų darbo vietų per penkerius metus. „Įmanoma, tačiau sunkiai tikėtina. Per šešerius metus Lietuvoje buvo sukurta beveik 200 tūkst. darbo vietų. Tačiau šie metai sutapo su krizės dugnu. Nuo dabartinio, aukšto dirbančiųjų lygio su esama demografija sukurti dar daugiau darbo vietų būtų keblu“, – sakė V.Rūkas.

Šiuo metu Lietuvoje dirba panašiai tiek kiek prieš krizę 2008 m., tačiau gyventojų per šį laikotarpį juk stipriai sumažėjo, pastebėjo V.Rūkas.

Užimtumo lygis
Užimtumo lygis

Beje, lyginant su kitomis Europos šalimis (vidurkis 70,1 proc.), Lietuvoje užimtumas (73,3 proc.) yra netgi didesnis. „Potencialo didinti užimtumą turime, pvz. iki Skandinavijos lygio, bet tam reikia sudėtingesnių pasiruošimo procesų tiek iš valstybės, tiek verslo ir pačių gyventojų, nei tik kad įdarbinti laikinai darbo neturiunčius žmones. Taigi potencialas naujiems darbuotojams jei ir nėra išsemtas, tai priartėjęs prie ribos“, – mano V.Rūkas.

Jo nuomone, dirbančiųjų naujose darbo vietose gali atsirasti tik iš sugrįžtančių emigrant, gerėjančios demografijos (bet tik po 20 m.) arba imigrantų.

Kur konservatoriai žada sukurti 147 tūkst. naujo darbo vietų?

– 26 tūkst. aukštą eksporto potencialą turinčiuose sektoriuose (IT, biotechnologijose, šviesos technologijose, energetikos sektoriuje, inžinerinėje pramonėje, logistikoje ir kitose srityse);

– 27,5 tūkst. paslaugų centruose,;

– 27 tūkst. naujai regionuose įsteigtose smulkaus ir vidutinio dydžio įmonėse.

– dar iki 67 tūkst. naujų darbo vietų bus sukurta vietos paslaugų ir prekybos sektoriuose (1 darbo vieta gamybos sektoriuje papildomai sukuria dar 0,7 darbo vietos, o 1 darbo vieta paslaugų centre – 0,8 darbo vietos).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką