Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarp siūlymų sutaupyti – pensijų atstatymo nukėlimas

Senas žmogus
BFL/Sauliaus Žiūros nuotr. / Senas žmogus
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ministrams nesutinkant 2 proc. sumažinti ministerijų biudžetus kitąmet, Vyriausybė svarsto kitus būdus, kaip galima būtų kitąmet sutaupyti 100-300 mln. Lt siekiant sumažinti valdžios sektoriaus deficitą iki 2,8 proc. Vienas siūlymų – keliams mėnesiams nukelti per krizę sumažintų pensijų dydžio atstatymą į prieškrizinį lygį.

Premjeras Andrius Kubilius patvirtino, kad siekiant mažinti valdžios sektoriaus deficitą, pensininkams pensijos į prieškrizinį lygį gali būti grąžintos ne nuo sausio, kaip numatyta, o keliais mėnesiais vėliau.

Tokį siūlymą palaiko Liberalų Sąjūdis.

„Išsiskiria požiūriai, kaip sumažinti valstybės biudžeto deficitą 300 mln. Lt. Čia mes matome, kad ne visai normalu, kada vienus įsipareigojimus esant sudėtingai, įtemptai finansinei situacijai mes didiname – turime omenyje pensijų atstatymą į prieškrizinį lygį, o tai darome kai kurių kitų tokių pačių Lietuvos Respublikos piliečių sąskaita. Turime omenyje švietimo darbuotojus, medikus, kultūros darbuotojus“, – žurnalistams sakė  Liberalų Sąjūdžio pirmininkas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

Todėl, E.Masiulio teigimu, biudžetas turėtų būti labiau solidarus ir mažinimo našta padalinta propocingai.

„Todėl siūlymas būtų nemažinti darbo užmokesčio kad ir 2 proc. šiuo metu dirbantiems biudžetininkams, sumažinti apie 150 mln. Lt išlaidų per įvairiais investicijas tose ministerijose, kur tai tiesiogiai nėra susiję su žmonių atlyginimais, o kitą 150 mln. Lt – trims mėnesiams vėliau pradėti pensijų didinimą“, – sakė ministras.

Naują krizę užuodžia ne visi

A.Kubilius aiškino, kad taupyti yra būtina dėl neramios situacijos tiek euro zonoje, tiek visame pasaulyje.

„Problemos kol kas nesisprendžia taip, kaip mes norėtume, nerimo yra pakankamai daug. todėl mūsų tikslas garantuoti, kad Lietuva kitąmet turės mažesnį negu trys procentai deficitą, yra iš tikrųjų labai aiškiai pagrįstos“, – žurnalistams sakė premjeras.

Premjeras pridūrė, kad situacija vertinama pagal dabartinę situaciją finansų rinkose, o tuomet, kai metų gale bus dedami paskutiniai taškai kitų metų biudžeto projekte, situacija gali būti pasikeistusi. Visgi A.Kubilius teigė nemanąs, kad ji pasikeis į gerąją pusę: „Norėtųsi tikėti, kad ji bus geresnė, bet realizmas sako, kad situacija tarptautinėse rinkose gali būti ir ne geresnė.“

„Yra siūlymų ir nukelti pensijų sugrąžinimą, ir padidinti PVM tarifą, yra siūlymų ir mažinti atskaitymus į privačius fondus, kurie irgi spręstų tą pačią problemą, bet mes manome, kad šiuo metu racionaliausias sprendimas yra 2 proc. išlaidų mažinimas visoje valstybės tarnyboje“, – teigė A.Kubilius.

Tuo metu siūlymui 2 proc. mažinti ministerijų biudžetus nepritariantis vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis teigia nematąs būtinybės mažinti šalies deficitą kitąmet iki 2,8 proc.

„Čia yra tikimybiniai dalykai – gali būti, gali nebūti. Mano įsitikinimu, mes neišnaudojame vidinės rinkos. Nes, mano žiniomis, bankuose yra apie 40 mlrd. Lt. Tačiau mes nebeplatinam – mano žiniomis, gal aš klystu, iždo vekselių vidinėje rinkoje. Tai čia galėtų būti šioks toks rezervas“, – žurnalistams sakė ministras.

„Dėl 2,8 proc. mes galėtume sutikti, kad jis toks turėtų būti, tačiau dar sykį sakau, kad pasirėmimas baimėmis finansų rinkos nėra labai aiškus dalykas, čia yra daugiau tik baimės ir tikimybės“, – pridūrė R.Palaitis.

Šiaušiasi ir G.Steponavičius

Pirmadienį premjero pateiktam siūlymui mažinti ministerijos biudžetus kitąmet 2 proc. nepritaria ir Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

„Ir švietimo atveju aš nesutinku ir nesutiksiu, kad daugiau kaip 70 mln. Lt būtų išimta iš švietimo sektoriaus, kuomet valstybei yra keliami ambicingi tikslai kurti kūrybingą ir išsilavinusią visuomenę“, – žurnalistams sakė ministras.

G.Steponavičius teigė, kad viso viešojo sektoriaus išlaidų karpyti negalima. Jis esą mato sričių, kur išlaidos kitąmet augs šimtais milijonų, taip būtų galima ir sutaupyti.

„Jeigu yra solidarumas visuomenėje, tai jis neturi būti įgyvendinamas švietimo ar kitų jautrių sričių sąskaita. Tikimės, kad šita pozicija koalicijos partnerių konservatorių bus išgirsta“, – pridūrė ministras.

Jei nuo kitų metų sausio 1 d., kaip planuota, krizės metu sumažintos pensijos bus grąžintos į prieškrizinį lygį, šiam tikslui bus reikalingi apie 495 mln. Lt iš „Sodros“ ir valstybės biudžetų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką