TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarptautiniame arbitraže „Arvi“ įmonių grupei priimtas palankus tarpinis sprendimas

Šaltinis: 15min
0
A A

Šiuo metu tarp Serbijos vyriausybės ir „Arvi“ įmonių grupės tebevykstančiame tarptautiniame arbitraže Tarptautiniame investicinių ginčų sprendimų centre Vašingtone (ICSID – International Centre for Settlement of Investment Disputes) buvo pasiekta teigiamų rezultatų.

ARVI įmonių grupė, kuri kartu su partneriais 2006 m. Serbijoje įsigijo „HIP-Azotara“ trąšų gamyklą, į tarptautinį arbitražą kreipėsi po to, kai Serbijos privatizavimo agentūra 2009 m. nutraukė Privatizavimo sutartį ir neatlygintinai nusavino Lietuvos investuotojų atliktas investicijas Serbijoje, kurios sudarė daugiau nei 100 milijonų litų, tokiais savo veiksmais pažeisdama pagrindinius tarp Lietuvos ir Serbijos vyriausybių pasirašytos Dvišalės investicijų apsaugos ir skatinimo sutarties principus.

Ir nors arbitražo procesas ICSID užregistruotas 2009 m. pabaigoje, žodinis bylos nagrinėjimas vis dar nepradėtas dėl nuolatinių Serbijos Vyriausybės pastangų išskirti du atskirus bylos etapus – atskirai nagrinėti jurisdikcijos klausimą ir tik vėliau pereiti prie galimo bylos nagrinėjimo iš esmės. Serbijos Vyriausybė tebesilaiko pozicijos, jog ICSID nėra tinkama institucija nagrinėti šį ginčą ir teigia, jog jis turi būti sprendžiamas vietiniame Serbijos arbitraže.

Šią savaitę paskirti bylos arbitrai priėmė Lietuvos investuotojams palankų sprendimą patvirtindami, jog atskiras posėdis dėl jurisdikcijos nebebus rengiamas, o galutinai dėl jurisdikcijos bus pasisakyta arbitrų sprendime po bylos nagrinėjimo iš esmės. Lietuvos investuotojams “ARVI” ir „Sanitex“ šioje byloje atstovaujantys advokatų kontoros „Bernotas ir Dominas Glimstedt“ advokatai teigia, jog, vadovaujantis ICSID bylų praktika, tikėtina, kad Serbijos Vyriausybei nepavyko įtikinti arbitrų kolegijos, jog ginčas nepriskirtinas ICSID jurisdikcijai, bei kad Lietuvos investuotojų teisiniai argumentai buvo svaresni, todėl arbitrai nusprendė pereiti prie ginčo nagrinėjimo iš esmės, kas bendrame bylos kontekste vertintina kaip teigiamas momentas Lietuvos investuotojų naudai. Toks sprendimas leidžia tikėtis, jog byla bus išnagrinėta ir galutinis sprendimas priimtas 4-6 mėnesiais anksčiau nei priešingu atveju, jei jurisdikcijos klausimai būtų buvę nagrinėjami atskirai.

Atkreiptinas dėmesys į tai, jog nutraukus Privatizavimo sutartį ir perėmus „HIP-Azotara“ valdymą į Serbijos valstybės rankas, „HIP-Azotara“ finansinė padėtis nuolat blogėjo, įsiskolinimai didėjo ir galiausiai, kaip ir buvo galima prognozuoti, Privatizavimo agentūros bei pagrindinio kreditoriaus – valstybinės dujų įmonės „Srbijagas“ sprendimu 2011 m. gruodžio mėnesį „HIP-Azotara“ buvo inicijuota bankroto procedūra.

Iš pranešimų Serbijos spaudoje aiškėja, jog tiek dujų įmonę „Srbijagas“, tiek ir trąšų gamyklą „HIP-Azotara“ ketina įsigyti Rusijos dujų koncernas „Gazprom“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką