TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tendencija: draudimo rinkos traukimasis jau paveikė ir transporto privalomojo draudimo grupę

Baltijos šalyse apie pusė gyventojų šeimų yra neapsidraudusios.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Draudimo rinkos traukimasis jau paveikė ir transporto privalomojo draudimo grupę.
Šaltinis: 15min
0
A A

2008 metais Lietuvos ne gyvybės draudimo rinka augo apie 12,7 proc. Pirmojoje metų pusėje rinkos augimas padidėjo apie 20 proc., o antrąjį pusmetį augimo tempai pradėjo lėtėti. Lūžio tašku tapo 2008 m. rugpjūčio mėnuo, kai pagrindinėse draudimo grupėse – transporto ir turto – pradėtas fiksuoti lėtėjimas. Ši tendencija išsilaikė ir iki šių metų pradžios.

Draudimo bendrovės „PZU Lietuva“ ekspertai prognozuoja, kad pirmasis 2009 metų pusmetis panašės į 2008 m. antrąją pusę – augimas bus simbolinis. Teigiamą, bet mažesnį nei pernai augimą turėtų išlaikyti gyventojų draudimo grupės – privalomas automobilių, turto ir savanoriškas sveikatos draudimas. Įmonių turto, transporto draudimo grupės turėtų ir toliau trauktis įtakojamos blogėjančios ekonominės situacijos šalyje.

Pasak bendrovės generalinio direktoriaus Sauliaus Tiškevičiaus, pokyčiai draudimo rinkoje visuomet seka bankų sektoriaus pokyčius. „Kai bankai skolina mažiau, tai pirmiausiai veikia įmones, tada mažėja gyventojų pajamos, skurdėja mokumas ir keičiasi įprastas prekių krepšelis. Tokia ekonominė situacija sumažino draudimo rinką 2008 m. pabaigoje. Šiais metais jaučiame paaštrėjusią konkurenciją tarp draudimo įmonių. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad žmonėms tokia konkurencija naudinga, nes tos pačios draudimo paslaugos jam gali būti pasiūlomos ir už mažesnę kainą. Tačiau draudimo paslaugų kainų kirpimas gali paveikti išmokų dydį, o tai aktualu nutikus draudžiamajam įvykiui“, – teigia S. Tiškevičius.

Draudimo rinkoje praėjusiais metais išmokos augo greičiau negu įmokos. Per praėjusius metus buvo išmokėta 24,1 proc. daugiau išmokų nei 2007 m., o įmokos paaugo 12,7 proc. „PZU Lietuva“ 2008 m. klientams už patirtas žalas išmokėjo 93,7 milijonus litų, tai yra 24 proc. daugiau nei 2007 m. Fiksuojama, kad daugiausiai žalų įmonėms ir gyventojams pernai kompensuota gruodį.

Atspariausia – nelaimingų atsitikimų draudimo grupė

Pakitusiai ekonominei situacijai atspariausia pernai buvo nelaimingų atsitikimų draudimo grupė. Pagrindinis augimo variklis – savanoriškas sveikatos draudimas, kuris pernai tiek populiarėjo, kad augimo rodikliais aplenkė kelionių ir nelaimingų atsitikimų draudimą.

Ekonomikos lėtėjimui iš dalies išliko atspari ir Transporto priemonių privalomojo draudimo grupė (TPVCA). Jos augimas metų pabaigoje sulėtėjo, tačiau išliko teigiamas.

Dėl besikeičiančios ekonominės ir kriminogeninės situacijos šalyje šiais metais žmonėms rekomenduojame atidžiai įvertinti, kokios rizikos jiems būtų našta ir nuspręsti, kiek jiems aktualu tas rizikas mažinti draudžiantis. Sako S.Tiškevičius.

Pasak S. Tiškevičiaus, tokių draudimo grupių kaip TPVCA augimo sulėtėjimas yra įspėjamasis ženklas. „Lietuvoje šiuo metu yra įregistruota 1,7 mln. lengvųjų automobilių. Nors 2008 m. buvo parduota 2 proc. mažiau naujų automobilių, nei 2007 m., tačiau bendras įregistruotų lengvųjų automobilių skaičius šalyje išaugo 6,3 proc. Kadangi draudimo sutarčių skaičius neaugo tiek, kiek didėjo registruojamų automobilių tempai, tai verčia kelti klausimą, ar visi keliuose važinėjantys automobiliai yra drausti. Ir jeigu ryškėja tendencija, kad yra nedraustų, įvykio atveju žmonės patirtų skaudžias pasekmes, nes nuostolius tektų kompensuoti savomis lėšomis“, – pabrėžia S. Tiškevičius.

Neaugantis naujų automobilių skaičius koregavo kasko draudimo rinką. Pasirašytų įmokų apimtys per 12 mėn. sumažėjo 2,7 proc. palyginus su 2007 m., o išmokos ūgtelėjo 23 proc. Naujų automobilių draudimas sudaro apie 60 proc. kasko draudimo rinkos. Krintantys pastarųjų mėnesių naujų automobilių pardavimai žemyn traukia ir kasko rinką. Gruodį naujų automobilių buvo parduota 41 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. „Dėl to dalis draudimo įmonių, siekdamos išlaikyti klientus, ženkliai mažina draudimo kainas ir taip rizikuoja, nes kasko žalos yra dažnos ir jų kompensavimas ateityje draudimo bendrovėms gali tapti rimta našta, jei neišlaikomas balansas tarp draudimo bendrovės prisiimamos rizikos ir teikiamų paslaugų kainos“, – kalba S. Tiškevičius.

Pasikeitusi ekonominė situacija skatina nusikalstamumą – Lietuvos policijos departamento duomenimis, 2008 m. gruodžio mėn. turto vagysčių skaičius išaugo 16,2 proc. palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai. „Paskutiniais 2008 mėnesiais užregistravome daugiau nei 100 įvykių, susijusių su turto vagystėmis. Pagal juos buvo išmokėta 16 proc. daugiau draudimo išmokų nei per 2007 m. paskutinį ketvirtį“, – komentuoja S. Tiškevičius.

„Dėl besikeičiančios ekonominės ir kriminogeninės situacijos šalyje šiais metais žmonėms rekomenduojame atidžiai įvertinti, kokios rizikos jiems būtų našta ir nuspręsti, kiek jiems aktualu tas rizikas mažinti draudžiantis“, – sako S.Tiškevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Rinka

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką