Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 spalio 26d. 08:54

TOP 3: kas labiausiai brangs, jeigu Lietuvoje sunyks šešėlinė ekonomika?

Kauno automobilių turguje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno automobilių turguje

Kai statybininkai, automobilių pardavėjai ir mechanikai, turgaus prekeiviai dirbs tik legaliai, jų prekės ir paslaugos Lietuvoje veikiausiai brangs. Kiek tiksliai, niekas kol kas negali pasakyti. Tačiau faktas, kad nelegalus produktas yra pigesnis ir prieinamesnis.

„Kol nepasikeis visuomenės sąmoningumas, negalėsime pasiekti proveržio“, – apie kovą su šešėline ekonomika kalbėjo Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė. Valdžios atstovai tikina, kad jei pavyktų ištraukti šešėlyje įstrigusią ekonomikos dalį, gerokai padidėtų ir pensijos, ir išmokos, ir algos.

Bent 2 mlrd. eurų – tiek pinigų slepiasi šešėlyje. Žmonės prekes ar paslaugas iš nelegaliai dirbančių verslininkų perka galbūt vejami mažesnių kainų, o ne dėl to, kad yra mažiau sąmoningi.

Sunaikinus šešėlį, kainos augtų, 15min pripažino visi kalbinti skirtingų verslo sektorių atstovai ir analitikai. Todėl mes išskyrėme, kokios prekės ir paslaugos pabrangtų, sunaikinus šešėlį.

Dalius Gedvilas
Dalius Gedvilas

1. Nekilnojamas turtas ir būsto apdaila. Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas įvardijo, kad statybų pramonėje šešėlis siekia bent 740 mln. eurų. Statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas pateikia dvigubai didesnius skaičius – jo vertinimu, net 1,4 mlrd. eurų slepiasi šešėlyje.

Problema yra tai, kad dauguma naujų būstų Lietuvoje yra parduodami su daline apdaila, žmonės juos įsirengia jau už savo pinigus, kurie dažniausiai ir yra sumokami jau nelegaliai veikiantiems statybininkams.

„Per metus pastatoma 2,8 mln. kvadratinių metrų būsto. Kas tuos būstus įrengia? Statybininkų asociacijos įmonės jų neįrengia. Su medžiagomis, su darbu vieno kvadratinio metro įrengimas kainuoja apie 500 eurų. Taigi 1,4 mlrd. eurų vien tik kalbant apie naujus būstus“, – aiškino D.Gedvilas.

Todėl siūloma leisti pardavinėti tik butus su pilna apdaila. Taigi nekilnojamas turtas brangtų ne tik dėl mokesčių ištraukimo iš šešėlio, mano Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikas Vytautas Žukauskas.

„Žmonės galbūt randa, kas jiems būstą įrengs, apdailą padarys pigiau. Man dalį darbų padėjo padaryti tėtis. Jeigu tokios galimybės neliktų, būstas pabrangtų. (…) Kainos yra mažesnės, kai yra nemokami mokesčiai. Verslas mokesčius vertina kaip sąnaudas, ir jos, žinoma, atsiliepia kainoms“, – ekspertas pridūrė, kad, ištraukus dalį verslo iš šešėlio, dalis „mokesčių atsiguls į kainą“.

D.Gedvilas patvirtino, kad būsto kainos, sunaikinus šešėlį, tikrai augtų. Todėl jis siūlo sumažinti arba leisti susigrąžinti būstą perkantiems žmonėms dalį pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

„Lenkijoje mokesčių inspekcija sugrąžina pusę PVM. Prancūzai sako, kad, sudarant sutartį su fiziniu asmeniu dėl būsto statybos remonto, PVM yra 5 proc. Tada pagalvokite – gaunate iš įmonės garantiją, jeigu kažkas atsitiks, jūs turite galimybę prisikviesti“, – aiškino D.Gedvilas.

2. Automobiliai ir jų remontas. Policijos skaičiavimais, šešėlinė prekyba naudotais automobiliais ir autodalimis sudaro per 270 mln. eurų.

Rokas Knyva, Lietuvos autoverslininkų asociacijos generalinis direktorius, pripažįsta, kad automobilių versle egzistuoja didelis šešėlis. Jį sunaikinus, automobiliai, jų dalys ir remontas brangtų. Tiesa, veikiausiai ne tiek daug, kiek iš patamsių išlindę verslininkai turėtų mokėti mokesčių.

Tam tikras pokytis kainodaroje, savaime suprantama, turėtų būti, bet ne toks didelis, kokie yra nesumokami mokesčiai.

„Tam tikras pokytis kainodaroje, savaime suprantama, turėtų būti, bet ne toks didelis, kokie yra nesumokami mokesčiai. Mes remiamės savo surinkta ilgamete patirtimi ir galime drąsiai sakyti, kad šešėlinio verslo kainodara iš esmės nėra formuojama vien tik atmetus ir nemokant tos mokesčių dalies, kuri priklausytų. Yra orientuojamasi į skaidrų verslą, nuo jo yra daroma tam tikros nuolaidos, kurios vilioja.

Mes visi turime siekį mokėti kiek įmanoma mažiau už bet kurios rūšies paslaugas. Kai atsiranda pasiūla rinkoje, kuri nors šiek tiek pigesnes paslaugas siūlo, tai vartotojas mažai kvaršina galvą, neįjungia solidarumo, kad reikia mokėti brangiau, nes taip surenkama daugiau mokesčių“, – kalbėjo R.Knyva.

Jo nuomone, mokesčių nemokėjimas yra glaudžiai susijęs su netinkamai vykdoma verslo kontrole.

„Dabar jau istoriškai susiformavusi tradicija, kad didieji ūkio subjektai priežiūros ir kontrolės priemones patiria, o mažieji lieka už akiračio. Tiems ūkio subjektams, kurie vykdo skaidrų verslą, ir moka visus mokesčius, jiems yra nepriimtina tokia situacija, kad jie elgiasi sąžiningai, o kažkas, kas yra greta, taip nesielgia. (…) Valstybę apgaunantys ūkio subjektai pelnosi iš to“, – kalbėjo R.Knyva.

123RF.com nuotr./Automobilių servisas
123RF.com nuotr./Automobilių servisas

3. Maisto prekės. L.Pernavas Vyriausybėje skambiai pasisakė dėl turgaviečių – reikia „spręsti dėl turgaviečių egzistavimo“. Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis patikslino, kad komisaras neturėjo omenyje jų naikinimo, tačiau daugiau nieko ir nepaaiškino, neva sprendimus turi priiminėti politikai.

Policijos skaičiavimais, maždaug 500 mln. eurų turgavietėse sukasi šešėlyje. Mėsos turguose šešėlis – mažiausiai 130 proc. Tokių turgaviečių, kokios yra dabar, panaikinimas pakeltų maisto produktų kainas.

„Konferencijoje buvo pasakyta, kad turgavietės yra atgyvena. Bet ten pigiau yra ne tik dėl šešėlio, bet ir dėl to, kad, pavyzdžiui, yra kitokia prekyba, žmonės gali iš savo sodų atsivežti prekių. Jeigu uždraustume turgus, prekės būtų brangesnės“, – aiškino V.Žukauskas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Kalvarijų turgus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Kalvarijų turgus

Asociacijos „Lietuvos prekyvietės ir turgavietės“ vadovas Vytenis Butkevičius apskritai piešė apokaliptinį vaizdą, kas būtų, jeigu turgavietes valdžia imtųsi žaboti – žmonės netektų darbo, emigruotų, pradėtų gerti, kiltų kainos.

Beje, jis vienintelis nepripažino, kad turgavietėse yra šešėlis.

„Pavieniai atvejai galimi, bet tik tai ir yra. Tikrai nėra sistemos ar tinklo, kuris būtų išsiplėtojęs turgavietėse. Būna pavienių atvejų, bet kur jų nepasitaiko. 90 proc. prekybos rinkos priklauso prekybos tinklams. Tai didžioji šešėlio dalis galimai yra didžiųjų prekybos centrų. Vyksta kova tarp didžiųjų prekybos tinklų ir turgaviečių, – aiškino jis. – Iš visur kyšo didžiųjų prekybos tinklų ausys, ir jų tikslas yra pašalinti konkurentą.“

Jis pabrėžė, kad valdžiai pradėjus garsiai kalbėti apie įvairius kovos su šešėliu turgavietėse būdus, žmonės, ypač vyresnio amžiaus, išsigando.

„Dalis žmonių būtų priversti užsidaryti, nes jie taptų nekonkurencingi, arba pakelti savo produkcijos kainas. Tokiu atveju tu tampi nekonkurencingas ir pas tave neina pirkėjas. Konkuruoti su didžiaisiais prekybos tinklais, kur akcijos vyksta, 40-50-70 proc. išpardavimai, tai smulkiam prekeiviui yra labai sunku tokią konkurencinę kovą laimėti. Dalis žmonių tiesiog nustotų prekiavę“, – aiškino V.Butkevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Aktualu

15min paaiškina: mirtinai pavojingas Ebolos virusas grįžo, bet ar verta bijoti?

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Rima Urbonaitė: Liberalų sąjūdžiui varpai skambina vis garsiau

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Kultūra

Knygos recenzija. Juokas, socialumas ir žanro problemos G.Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

24sek

Jaunųjų Eurolygos užkariautojų sutikime – nemalonus „Lietuvos ryto“ fanų akibrokštas

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Naujienos

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Aktualu

15min paaiškina: mirtinai pavojingas Ebolos virusas grįžo, bet ar verta bijoti?

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Rima Urbonaitė: Liberalų sąjūdžiui varpai skambina vis garsiau

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Kultūra

Knygos recenzija. Juokas, socialumas ir žanro problemos G.Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

24sek

Jaunųjų Eurolygos užkariautojų sutikime – nemalonus „Lietuvos ryto“ fanų akibrokštas

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką