Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Trečiadienį Lietuvos gyventojai gaus trumpąsias žinutes apie neatšaukiamą lito ir euro kursą

Žmogus naudojasi telefonu
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Trečiadienį Lietuvos gyventojai gaus trumpąsias žinutes apie neatšaukiamą lito ir euro kursą
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Europos Sąjungos (ES) Tarybai priėmus galutinį sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje, šalies gyventojai apie nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą bus informuoti tiesiogiai – trumpąja žinute (SMS). Mobiliojo ryšio operatorių duomenimis, precedento neturinčios akcijos metu pranešimai apie svarbiausius euro įvedimo aspektus turėtų pasiekti beveik 2,7 mln. abonentų.

Gyventojai sužinos lito ir euro kursą

Lietuvos bankas su pagrindiniais šalies mobiliojo ryšio operatoriais „BITĖ Lietuva“, „Omnitel“ ir „Tele2“ susitarimą dėl socialiai atsakingo bendradarbiavimo informuojant visuomenę apie euro įvedimą pasirašė šių metų kovą. Iš viso Lietuvos banko vardu mobiliojo ryšio vartotojams numatyta išsiųsti dvi SMS apie pagrindinius euro įvedimo aspektus. Pirmoji bus pradėta siųsti trečiadienį, iš karto po ES Tarybos sprendimo, antroji gyventojus pasieks gruodžio mėn.

Pirmąja žinute gyventojai bus informuoti apie nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą. Pagal jį nuo 2015 sausio 1 d. į eurus bus keičiami litai, perskaičiuojami atlyginimai, pensijos, socialinės išmokos, tarifai, kainos ir kiti svarbūs dydžiai. Nors sprendimą dėl lito ir euro kurso ES Taryba ketina priimti rytoj, Lietuvos banko pozicija yra ta, jog nėra pagrindo manyti, kad kursas bus kitoks nei dabartinis oficialus lito ir euro santykis.

Pirmąja žinute gyventojai bus informuoti apie nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą. Pagal jį nuo 2015 sausio 1 d. į eurus bus keičiami litai, perskaičiuojami atlyginimai, pensijos, socialinės išmokos, tarifai, kainos ir kiti svarbūs dydžiai.

Pirmąja Lietuvos banko žinute gyventojams bus suteikta informacija ir apie tai, kad nemokamai litus į eurus bus galima išsikeisti tik nuo 2015 sausio 1 d. Bus akcentuota, kad nemokamai ir saugiai grynuosius litus į eurus keis tik bankai, „Lietuvos pašto“ skyriai, kai kurios kredito unijos ir Lietuvos bankas. Gyventojai taip pat bus perspėti, kad raginimai keisti pinigus kitur, pavyzdžiui, gatvėje ar namuose, gali būti susiję su ketinimais apgauti. Įtarus klastą, reikėtų nedelsiant kreiptis į policiją.

SMS taip pat bus nurodyta, kur ieškoti informacijos, jei kyla papildomų, su euro įvedimu susijusių klausimų. Nuo pavasario Lietuvoje veikia nemokama euro telefono linija – 8 800 34528. Išsami informacija taip pat skelbiama euro svetainėje (www.euras.lt).

Siekiant nesudaryti vartotojams nepatogumų, „BITĖ Lietuva“, „Omnitel“ ir „Tele2“ trumpąsias žinutes numato siųsti tik darbo dienomis (nuo 9 iki 20 val.). Be to, mobiliojo ryšio operatoriai žinutes išsiųs tiems abonentams, kurie nėra išreiškę noro negauti trečiųjų šalių pranešimų. Siekiant išsiųsti numatytą žinučių kiekį, mobiliojo ryšio operatoriams gali prireikti kelių dienų.

Antroji Lietuvos banko žinutė, kaip minėta, bus išsiųsta gruodžio mėn. Ja Lietuvos gyventojai bus informuoti, kiek įvedus eurą truks dviejų valiutų apyvartos laikotarpis. Ta pačia žinute numatyta priminti, kur bus galima saugiai ir nemokamai išsikeisti litus į eurus.

R.Šadžius: trečiadienio Briuselio sprendimas dėl euro – nebeatšaukiamas

Europos Sąjungos (ES) Tarybai trečiadienį priėmus galutinį sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje, procesas bus nebeatšaukiamas, teigia finansų ministras. Pasak Rimanto Šadžiaus, euro įvedimas reiškia, kad Lietuva grįžta į Vakarus.

„Posėdis Briuselyje trečiadienį vyks nuo pat ryto. Iki vidurdienio viskas turėtų paaiškėti. Šis momentas mums bus labai svarbus einant į euro zoną – tai yra paskutinis štrichas, paskutinis formalus sprendimas. Europos Sąjungos Taryba paskelbs nebeatšaukiamą litų keitimo į eurus kursą ir tai reikš, kad viskas, euras Lietuvoje jau yra“, – interviu LRT radijui antradienį sakė finansų ministras.

Abejonių tikrai nėra, nors, atvirai prisipažinsiu, širdis vis tiek virpa. Bet vis tiek viskas bus gerai, – sakė R.Šadžius.

Jo teigimu, netikėtumų neturėtų įvykti: „Abejonių tikrai nėra, nors, atvirai prisipažinsiu, širdis vis tiek virpa. Bet vis tiek viskas bus gerai.“

Pasak jo, trečiadienio sprendimas reikš, kad Lietuva užverčia ilgą lito istorijos puslapį.

„Litas mūsų istorijoje suvaidino labai sėkmingą vaidmenį, sustabdant hiperinfliaciją ir stabilizuojant šalies ekonomiką. Dėl to mes turime būti dėkingi savo valiutai. Su litu praėjo geriausi mano gyvenimo metai, bet tikiuosi, jog aš ne vienas puikiai suprantu – reikia eiti toliau, pereiti į kitą kokybinį lygį ir buvimas euro zonoje Lietuvai, Lietuvos ekonomikai, bendruomenei, visuomenei, yra kitas egzistencijos lygmuo“, – sakė R.Šadžius.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką