Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 26d. 15:29

Trišalė taryba pritaria Sausio 13-ąją skelbti nedarbo diena, bet ne vietoj gegužės 1-osios

Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija

Lietuvos policijos veteranų asociacijos prašymu, Trišalėje taryboje buvo nagrinėtas klausimas, ar pripažinti Laisvės gynėjų dieną sausio 13-ąją valstybine atmintina data, nedarbo diena. Visi tarybos nariai šiam pasiūlymui pritarė, tačiau aršių diskusijų taikiniu tapo mintis iš atmintinų dienų sąrašo išbraukti gegužės 1-ąją.

Galutinį sprendimą, kurią dieną bus siūloma išbraukti iš atmintinų dienų sąrašo, taryba nutarė priimti per kitą posėdį.

Veteranai nori laisvos dienos

Lietuvos policijos veteranų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Navickas anksčiau kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį su prašymu pripažinti Laisvės gynėjų dieną, sausio 13-ąją, valstybine atmintina data, nedarbo diena. Šis klausimas, premjero prašymu, buvo nagrinėtas Trišalėje taryboje.

„Tikimės, kad didžioji daugumo Lietuvos žmonių, politinių, visuomeninių ir kitų organizacijų pritartų šiam siūlymui ir 2021 metais sausio įvykių 30-osios metinės būtų minimos kaip oficiali valstybinė atmintina data, nedarbo diena“, – savo kreipimesi rašo V.Navickas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija

Be to, jis priduria, kad nors Lietuvoje gausu įvairiausių atmintinų dienų, tačiau Laisvės gynėjų diena „savo svarba istorinei tautos atminčiai pranoksta daugelį jų“. Dėl to siūloma pakeisti kurios nors kitos nedarbo dienos statybą į darbo dieną vietoje sausio 13-osios.

Dabar sausio 13-oji yra atmintina diena, per kurią pagerbiami žuvusieji 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės veiksmus Vilniuje. Sovietai tuomet karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.

Tokį pat tokį siūlymą yra išreiškę ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Dainius Kreivys. Konservatoriai įregistravo teisės aktą, kuriuo tuo pačiu siūloma iš šventinių dienų išbraukti Tarptautinę darbo dieną – gegužės 1-ąją.

Siūlymui pritaria ir darbdaviai

Lietuvos policijos veteranų asociacijos narys Liutauras Vasiliauskas Taryboje aiškino, kad sausio 13 diena turi būti kartas jungiančiu simboliu.

„Abejoju, kad atsiras toks valstybės tarnautojas, kuris žiūrėdamas į akis žuvusiųjų artimiems ir nukentėjusiems pareikš, kad gegužės 1-oji, paprastai skirta tvarkyti darželius, ar Joninės, kurios dažnai būna pagiringos, yra svarbesnės už sausio 13-ąją“, – aiškino jis.

Be to, L.Vasiliauskas prašė pervadinti Laisvės gynėjų dieną į tiesiog Laisvės gynimo arba Laisvės dieną.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija

Lietuvos draudikų asociacijos direktorius Andrius Romanovskis įsitikinęs, kad nedarbo dienomis turėtų būti tokios dienos, kurios kažką reiškia ir turi aiškią prasmę.

„Turime tokių kuriozų, kuomet lapkričio 2 diena tapo nedarbo diena. Reikėtų atsisakyti dienų, kurios keistai atsiradusios arba neturi giluminio ryšio su mūsų tauta“, – kalbėjo ji.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vykdomasis direktorius Ričardas Sartatavičius taip pat pritarė šiam klausimui.

„Norėčiau, jog mūsų jaunoji karta gerai įsidėmėtų, kiek buvo padėta pastangų ir, deja, pralietas kraujas, kad gyventume nepriklausomai. Kadangi jau daug dienų yra, kurios yra šventinės dienos, todėl reikėtų atsisakyti tų, kurios nėra istoriškos. Viena jų – gegužės 1-oji“, – sakė jis.

Priešinasi gegužės 1-osios išbraukimui

Lietuvos profesinei sąjungai „Sandrauga“ vadovaujantis Kęstutis Juknis atkreipė dėmesį, kad gegužės pirmoji nėra sovietinė šventė.

„Jeigu norime tą dieną padaryti šventine, neturime priešinti žmonių ir elgtis antieuropietiškai. Visa Europa pažymi gegužės 1-ąją, išeina į gatves kovodami už darbuotojų teises, kurios šiandien yra žiauriai paminamos, žmonės dirba po 12-14 valandų. O kodėl ne Motinos dieną, kodėl ne Joninės. Negalima priešinti tų dienų“, – įsitikinęs jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Sausio 13-osios progimnazija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Sausio 13-osios progimnazija

Jam antrino Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė. Pirmiausiai ji pažymėjo besidžiaugianti matydama, kad darbdaviai sutinka duoti laisvą nuo darbo dieną. Tačiau taip pat paprieštaravo dėl gegužės 1-osios.

„Norėtųsi, kad bet koks siūlymas vienytų ir jungtų, bet ne priešintų ar skirtų. Pasakymas, kad gegužės 1-oji skirta tvarkyti darželius, žeidžia. Manome, kad gegužės pirma yra svarbi kalbėti apie darbo sąlygas“, – kalbėjo ji.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė taip pat po karštų diskusijų atkreipė dėmesį, kad vis dėlto Trišalė taryba pritarė, jog sausio 13-oji turėtų atsidurti atmintinų dienų sąraše. Tačiau aiškino, kad reikėtų šią dieną mainyti į kitą.

„Vienos laisvos dienos kaina yra apie 40 mln. eurų“, – kalbėjo ji.

15min primena, kad praėjusių metų rugpjūtį Seimas lapkričio 2-ąją, Vėlines, paskelbė nedarbo diena. Šiuo metu Lietuvoje yra 16 atmintinų dienų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką