TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

TVF pagerino Lietuvos ekonomikos augimo prognozę

TVF pagerino šių metų pasaulio ekonomikos augimo prognozę.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / TVF pagerino šių metų pasaulio ekonomikos augimo prognozę.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje viešintys Tarptautinio valiutos fondo (TVF) atstovai giria valdžią už ryžtingą kovą su finansų krize, tačiau ragina neatsipalaiduoti ir imtis papildomų priemonių biudžeto deficitui sumažinti.

Į Lietuvą atvykusi TVF misija pranešė, kad Lietuvos BVP šiemet turėtų augti 6 proc. Anksčiau TVF teigė, kad šiemet Lietuvos ekonomika ūgtels 4,6 proc.

Lietuvoje pastarąsias dienas dirbę TVF atstovai pareiškė, kad Lietuva itin ryžtingai dirbo krizės sąlygomis. Šaliai pavyko sustabdyti fiskalinio deficito augimą, atlyginimų sureguliavimas padėjo išlaikyti konkurencingumą, buvo išsaugotas pasitikėjimas bankų sistema.

TVF Europos departamento atstovas Jamesas Morsinkas pažymėjo, kad eksportas ir vidaus rinkos atsigavimas turėtų išlaikyti spartų ekonomikos augimą šiemet ir kitais metais. TVF prognozuoja, kad 2012 m. Lietuvos BVP augs 4,75 proc.

„Privatus vartojimas auga dėl didėjančio pasitikėjimo ekonomikos atsigavimu. Stiprus investicijų augimas atspindi augantį įmonių pelningumą ir gamybos pajėgų išnaudojimą“, – teigė J.Morsinkas.

Didesnių atlyginimų dar teks palaukti

TVF atstovai pabrėžė, kad atlyginimų sureguliavimas Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus padėjo pamatus ekonomikos stabilumui, todėl didinti minimalią algą dabar būtų per anksti.

Premjeras Andrius Kubilius teigė, kad atsipalaiduoti nereikėtų – tam, kad būtų sumažinta skola, vis dar reikės griežtų priemonių. „Vien tik iš ekonomikos atsigavimo tokio rezultato nepasieksime. Todėl, ką jau ne vieną kartą esame sakę, niekas neturėtų tikėtis labai ženklaus išlaidų padidėjimo kitais metais, išskyrus vieną eilutę, tai – sumažintų pensijų atstatymas“, – sakė ministras pirmininkas.

TVF prognozuoja, kad šiemet Lietuvos fiskalinį deficitą pavyks sumažinti iki 5,3 proc., kitąmet – iki 4 proc. BVP. A.Kubilius pabrėžia, kad 4 proc. riba gali būti pasiekiama jau šiemet, nes TVF skaičiavimai remiasi dabar egzistuojančiais įstatymais, nenumato galimų reformų poveikio.

„Sugebame pagerinti ženkliai ir mokesčių surinkimą, įskaitant ir iš šešėlinės ekonomikos. Tai TVF ekspertų ir mūsų specialistų bendros strategijos aiškiai matomi rezultatai.  Fiskalinės konsolidacijos tikslai ir toliau lieka labai svarbūs, nes gyventi su 5 proc. deficitu mes tikrai ilgai negalime“, – teigė premjeras.

Reformos būtinos

TVF dar kartą pasiūlė Lietuvai įvesti nekilnojamojo turto ir motorizuotų transporto priemonių mokesčius. Dabar Lietuva yra bene vienintelė Europos valstybė, kurioje tokie mokesčiai nėra įvesti.

A.Kubilius sakė nežinąs, ar tokių priemonių bus imtasi, bet įvairios reformos esą bus vykdomos ir toliau.

„Svarbu struktūrinės reformos – pensijų sistemos reforma, pastangos mažinti šešėlinės ekonomikos erdvę – surinkti visas pajamas iš verslo, kuris šiandien galbūt bando slėptis ekonomikos šešėliuose. Toliau bus vykdoma valstybės valdomų įmonių, viešųjų pirkimų pertvarka“, – teigė premjeras.

TVF pareiškė, kad pertvarkos visose šiose srityse išties yra būtinos. „TVF remia pensinio amžiaus ilginimą, bazinės pensijos dalies atskyrimą ir ribotą valstybės įmokų į II pakopos pensijų fondus išlaikymą“, – sakė J.Morsinkas.

TVF taip pat palaiko Vyriausybės veiksmus vykdant mokesčių surinkimą – gerinant mokesčių administravimą, stiprinant sienų kontrolę, skatinant platesnį kasos aparatų naudojimą.

J.Morsinkas taip pat pasidžiaugė, kad pavyko išlaikyti pasitikėjimą bankų sistema. „Gerėjant sąlygoms bankų skolinimo standartai tapo palankesni, tai reiškia, kad paskolos tapo prieinamesnės patikimiems besiskolinantiesiems“, – teigė TVF atstovas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką