Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 1d. 10:57

TVF sumažino Lietuvos ūkio augimo prognozes: šalies laukia sunkumai

Christophas Klingenas ir Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Christophas Klingenas ir Algirdas Butkevičius

Lietuvos ekonomika šiais metais augs 2,8 proc., prognozuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Pernai spalį TVF prognozavo, kad bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet augs 3,3 procento.

„2,8 proc. yra vis dar tvirtas augimas. Pirmąjį šių metų ketvirtį matėme tam tikrą ekonomikos augimo sulėtėjimą. Manome, kad tai laikina, tačiau vis dėlto turės įtakos bendram metiniam ekonomikos augimui“, – trečiadienį spaudos konferencijoje Vilniuje teigė TVF misijos Lietuvoje vadovas Christophas Klingenas.

„Vidaus paklausa išlieka pagrindiniu varikliu. Su įstojimu į euro zoną susijusios pagerėjusios perspektyvos turėtų kompensuoti atsiradusį vangumą NVS prekybos partnerių šalyse. Eksportuotojai jau pademonstravo puikius gebėjimus prisitaikyti perorientuojant eksportą į naujas rinkas“, – rašoma trečiadienį darbą baigusios TVF misijos ataskaitoje.

Anot C.Klingeno, rengiant naujas prognozes, buvo įvertinta ir Rusijos bei NVS šalių įtaka Lietuvos ekonomikai.

„Įvertinome situaciją Rusijoje ir NVS ta prasme, kokią įtaką tai turi Lietuvos prekybai bei pasitikėjimui. Tačiau prekybos su Rusija vaidmuo kartais yra pervertinamas, kadangi didžioji dalis prekybos yra reeksportas, neturintis didelės įtakos Lietuvai“, – kalbėjo Ch.Klingenas.

Fondo ekspertų teigimu, dėl užsitęsusių geopolitinių neramumų investicijos gali būti vertinamos atsargiau, tačiau poveikį augimui turėtų kompensuoti sumažėjusios energijos kainos.

Kitąmet, pasak fondo analitikų, ekonomikos augimas paspartės iki 3,2 procento.

Kitąmet, pasak fondo analitikų, ekonomikos augimas paspartės iki 3,2 procento.

„Pamažu gerėjant išorinės aplinkos varomiesiems veiksniams trumpuoju laikotarpiu, ilgalaikiai rezultatai visgi priklausys nuo struktūrinių reformų, investicijų ir inovacijų politikos, kurie padeda kompensuoti dėl gyventojų senėjimo atsiradusį sulėtėjimą ir leidžia neatsilikti mažėjant pajamų atotrūkiui“, – rašoma TVF išvadose.

Viešųjų finansų srityje Lietuvos laukia sunkumai

Lietuvos viešųjų finansų gali laukti sunkumai, nes reikės kompensuoti su gynybos išlaidų didinimu ir darbo jėgos apmokestinimo mažinimu susijusius padarinius, teigia TVF.

„Neatsižvelgiant į gresiančias su gyventojų senėjimu susijusias išlaidas pensijų ir sveikatos priežiūros sektoriuose, prisiimtų įsipareigojimų didinti gynybos išlaidas ir sumažinti darbo jėgos apmokestinimą, siekiant paremti darbo vietų kūrimą, padariniai turės būti kompensuoti kitomis priemonėmis“, – rašoma trečiadienį misiją Lietuvoje baigusio TVF išvadose.

Fondo analitikų teigimu, gali didėti spaudimas didinti 2009 metais pradėtas mažinti išlaidas. Be to, vidutinio laikotarpio Lietuvos tikslas, kad valstybės skola siektų 0,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Naujas socialinis modelis – kelias į modernius darbo santykius

Lietuvos prezidentės ir profesinių sąjungų kritikos sulaukęs naujasis socialinis modelis yra galimybė modernizuoti darbo santykius, teigia TVF misija.

„Dauguma Lietuvos darbo rinkos lankstumo rodiklių yra geri, tačiau taip yra iš dalies dėl to, kad gana nelankstus Darbo kodeksas yra prastai taikomas, o nuo to kenčia ir darbdaviai, ir darbuotojai. Reikia geriau subalansuotų susitarimų dėl darbo laiko, sutarčių formų, įspėjimo laikotarpių, išeitinių išmokų ir ginčų sprendimo, nes tai suteiktų darbo santykiams tvirtą ir stabilų pamatą ir sudarytų gerą įspūdį investuotojams, ypač iš užsienio“, – nurodoma naujausiose TVF išvadose.

Dauguma Lietuvos darbo rinkos lankstumo rodiklių yra geri, tačiau taip yra iš dalies dėl to, kad gana nelankstus Darbo kodeksas yra prastai taikomas, o nuo to kenčia ir darbdaviai, ir darbuotojai.

Pasak TVF, naujasis socialinis modelis numato dalį reformų, kurios yra svarbios šaliai formuluojant aiškią vidutinio laikotarpio fiskalinės politikos strategiją.

„Teikiami pasiūlymai apima kai kuriuos šių aspektų, kuriais kreipiama teisinga linkme, pavyzdžiui, siejant išėjimo į pensiją amžių su gyvenimo trukme ir iškeliant būtinybę mažinti darbo santykių apmokestinimą, kaip svarbų politinės darbotvarkės klausimą ateityje. Tačiau būtina kruopščiai apskaičiuoti pensijų reformos sąnaudas, atsižvelgiant į didelį pasikeitusių išmokų skaičiavimo formulių ir įmokų sumų daromą poveikį valstybės finansams“, – teigė TVF.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką