Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 2d. 13:26

Už sausio mėnesį sunaudotą elektrą atsiskaitoma pagal naujus tarifus

Elektra
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Elektra

Gyventojai ir įmonės nuo šių metų pradžios už suvartotą elektros energiją turės mokėti jau pagal naujus įkainius, primena elektros skirstymo ir tiekimo bendrovė „Rytų skirstomieji tinklai“ (RST).

Naujos elektros kainos vienašaliu Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos sprendimu buvo patvirtintos praėjusių metų gruodžio 29 dieną, teigiama išplatintame pranešime.

Nuo 2009 m. sausio 1 d. elektros kaina gyventojams padidėjo 4 ct/kWh (su 19 proc. PVM), įmonėms ir organizacijoms, gaunančioms elektrą iš vidutinės įtampos tinklų, kaina didėjo 2,6 ct/kWh (be PVM), iš žemosios įtampos – 2,8 ct/kWh (be PVM).

Pasak RST Elektros tiekimo direktorės Laimutės Milašauskienės, už sausio mėnesį sunaudotą elektrą gyventojai gali atsiskaityti iki vasario 20 d., įmonės, organizacijos ir įstaigos – iki vasario 15 dienos.

L.Milašauskienės teigimu, šių metų elektros tarifo pokytį lėmė išaugusi Lietuvos elektrinių elektros gamybos kaina ir nuo Naujųjų metų padidėjęs pridėtinės vertės mokestis (PVM).

Kainą, kurią moka Lietuvos gyventojai už suvartojamą elektros energiją, sudaro keturios pagrindinės dalys: energijos gamyba (elektrinių paslaugos), elektros perdavimas („Lietuvos energijos“ paslaugos), skirstymas ir tiekimas vartotojams (RST paslaugos) ir PVM. Pasak L. Milašauskienės, RST teikiamų skirstymo ir tiekimo paslaugų įkainiai šiemet nepakito ir galutinei elektros kainai poveikio neturėjo.

Pagal „Eurostat“ statistinius duomenis, Lietuvoje elektros energijos kainų indekso pokytis buvo mažiausias, lyginant su Estija ir Latvija. 1996-2007 metais elektros energijos kainos indeksas Estijoje padidėjo 307 proc., Latvijoje – 151 proc., Lietuvoje – 88 proc.

„Yra paskaičiuota, kad elektrai už vieną kilovatvalandę pabrangus 1 centu, namų ūkio išlaidos išauga apie 1,5 lito per mėnesį. Šiuo atveju elektros pabrangimas 4 centais namų ūkio išlaidas didina beveik 6 litais“, – sako L. Milašauskienė. Pasak jos, nors tai sąlyginai nėra labai didelė suma, ją sumažinti galima elektros energiją vartojant racionaliau. „Pavyzdžiui, vietoj įprastų kaitrinių lempučių galima naudoti elektrą taupančias. Ilgainiui jos tikrai atsipirks. Kitas paprastas patarimas – nakčiai iš elektros lizdų išjungti tokius elektros energijos „valgytojus“, kaip televizorius, kompiuteris ar telefono kroviklis. Taip galima sutaupyti iki 40 procentų elektros energijos, kurią sunaudoja šie prietaisai“, – patarė RST Elektros tiekimo direktorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką