Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 18d. 20:08

Užsieniečiai darbui į Lietuvą plūsta apsimetę savanoriais ir prisidengę suklastotais Švedijos vyriausybės raštais

Iš Vidurio Azijos atvykę darbininkai Jekaterinburge 15min tema
Scanpix/Sputnik nuotr. / Iš Vidurio Azijos atvykę darbininkai

Užsieniečiai iš trečiųjų šalių darbui į Lietuvą nelegaliai plūsta apsimetę savanoriais, o jiems padeda labdaros organizacija, suklastojusi Švedijos vyriausybės dokumentus. 15min išsiaiškino, kad taip į Lietuvą pateko 78 užsieniečiai, dėl to jau pradėti tyrimai mūsų šalyje. Negana to, labdaros organizacijai švedai savo šalyje renka drabužius vargstantiems Lietuvoje, tačiau kur jie patenka, nesidomi.

Niūriai atrodantis ir atsilaupęs raudonplytis Druskininkų daugiabutis. Būtent čia, jei tikėtume oficialia informacija, veikia Švedijos Karalystės ne pelno organizacijos „Didaktik“ Lietuvos filialas. Tiksliau tariant, veikė, nes praėjusią vasarą „Didaktik“ vadovai skubiai paliko Lietuvą.

Kitų tokio masto atvejų kol kas neteko sutikti, – sako Migracijos departamento vadovė E.Gudzinskaitė.

Jos interneto svetainėje skelbiama, kad „dirba labai įvairiose labdaros teikimo srityse. Pavyzdžiui, vardinė pagalba sunkiai besiverčiantiems, pagalba maistu –benamiams, pagalba vaikų ir senelių namams“ (kalba netaisyta). Galima net paaukoti, tiesa, tik rubliais. O elektroninio pašto adresas sufleruoja, kad „labdariai“ gyvena Rusijoje.

Sako, kad padeda seneliams ir gyvūnams

Oficialiai skelbiama, kad labdaros organizacija vykdo dvi programas: „Senjorai kompiuterių pasaulyje“ ir „Gyvūnų karalystė“. Interneto svetainėse – apstu klaidų, o kai kurie tekstai, regis, išversti su „Google“ vertėju, nuotraukos „pasiskolintos“ iš paieškų sistemos.

„Didaktik“ interneto svetainė
„Didaktik“ interneto svetainė

Prisidengiant šia labdaros organizacija, Lietuvoje leidimus gyventi gavo 78 užsieniečiai, kurie į mūsų šalį atvyko neva savanoriauti. Migracijos departamento pareigūnai 15min neslėpė pirmą kartą susidūrę su tokio masto schema, tyrimą pradėjo Valstybinė mokesčių inspekcija.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Evelina Gudzinskaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Evelina Gudzinskaitė

„Kitų tokio masto atvejų kol kas neteko sutikti“, – 15min prisipažino Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.

Savo tyrimą pradėjo ir Valstybinė mokesčių inspekcija. „Šiuo metu Kauno apskrities Valstybinė mokesčių inspekcija minėtoje organizacijoje atlieka kontrolės veiksmus. Kol procesas nėra baigtas, o jo rezultatai įsiteisėję, konkretizuoti patikrinimo detalų negalime“, – 15min informavo Kauno AVMI viršininkė Judita Stankienė.

Skelbia ir labdaros sąrašą

Pati veikimo schema labai paprasta – vadinamieji savanoriai, daugiausia iš buvusių sovietinių šalių, į Lietuvą atkeliaudavo savanoriauti pagal jau minėtas programas „Senjorai kompiuterių pasaulyje“ ir „Gyvūnų karalystė“. Užsieniečiai teigė, kad laikinas leidimas gyventi Lietuvoje jiems reikalingas todėl, kad jie čia mokys senjorus naudotis kompiuteriais, teiks paramą laukiniams ir naminiams gyvūnams.

Kad būtų įtikinamiau, „Didaktik“ netgi skelbia sąrašą, kam jau paaukojo labdarą. Pavyzdžiui, skelbia, kad prieglaudai „Lesė“ perdavė 8 pakelius maisto katėms ir kačiukams, kūdikių namai Vilniuje gavo tualetinio popieriaus, o kai kuriems vargstantiems padalinta po 200 eurų. Beje, tekstuose daugybė klaidų, atrodo, kad išversta naudojantis automatiniais vertėjais internete.

„Didaktik“ prisistatymas
„Didaktik“ prisistatymas

Ar tai neįtikina? Jei ne, tai labdaros organizacija publikuoja net nuotrauką, šalia kurios rašoma, kad „dar du savanoriai sėkmingai atsiskaitė apie dviejų globotinių Lukashevich Leokadijos ir Smirnovos Galinos mokymus“ (kalba netaisyta). Ar tai realios moterys? To nepavyko sužinoti.

„Didaktik“ skelbia apie labdarą
„Didaktik“ skelbia apie labdarą

Kreipėsi į Švedijos vyriausybę

Migracijos departamentui kilo įtarimų, kad labdaros organizacija tėra priedanga gauti leidimus užsieniečiams gyventi Lietuvoje. Mat įstatymai Lietuvoje leidžia trečiųjų šalių piliečiams gauti leidimus laikinai gyventi, jei atvykėlis yra ES valstybės remiamos programos savanoris. Tokiais atvejais šie gali keliauti po visą Šengeno zoną.

„Didaktik“ skelbėsi, kad Švedijoje veikia nuo 2011 metų.

„Didaktik“ puslapis su klaidomis
„Didaktik“ puslapis su klaidomis

„Migracijos departamentas, identifikavęs tam tikrus požymius, leidžiančius turėtų pagrįstų įtarimų dėl užsieniečių tikrųjų ketinimu bei jų pateikiamų dokumentų atitikimo tikrovei, inicijavo plataus masto tyrimą“, – 15min teigiama Migracijos departamento komentare.

Todėl Lietuva oficialiai kreipėsi į Švedijos Karalystės kultūros ministeriją. Paaiškėjo tai, kas ir buvo įtariama – užsieniečiai teikdavo suklastotus dokumentus.

Pasak Migracijos departamento vadovės E.Gudzinskaitės, užsieniečiai teikė dokumentus, kuriuose buvo suklastoti Švedijos kultūros ministerijos darbuotojų parašai. Švedijos Karalystės Kultūros ministerija 2017 m. gegužės 24 d. Migracijos departamentui atsiuntė laišką, kuriame teigė, kad jokių leidimų „Didaktik“ nedavė ir apskritai ministerijoje tokie žmonės net nedirba.

Švedė savanorė: mes jiems rinkome drabužių labdarą

15min sekė „Didaktik“ pėdsakais ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje. Labdaros organizacija įregistruota viename Druskininkų daugiabutyje, o jos vadove įrašyta Gayane Karagezyan. „Aš jau nesu vadovė šioje organizacijoje, yra naujas vadovas, jam ir skambinkite“, – rusų kalba atsiliepė organizacijos vadovė. Ji teigė negalinti pasakyti, kas yra naujasis vadovas, kur jį rasti.

15min rado ir buhalterines paslaugas organizacijai teikusią bendrovę Lietuvoje. „Vadovų ieškokite Maskvoje arba Stokholme. Jų Lietuvoje nėra, jie mums liko skolingi“, – sakė vienos bendrovės atstovas.

„Didaktik“ savo interneto svetainėje skelbia ir švedišką numerį. Juo paskambinus atsiliepė moteris, pasivadinusi Nathalie. Ji teigė esanti savanorė, padedanti įvairioms labdaros organizacijoms Švedijoje. Ar ji dirba ir su „Didaktik“?

Vaido Mikaičio nuotr./ Stokholmo senamiestis iš vandens
Vaido Mikaičio nuotr./ Stokholmo senamiestis iš vandens

„Mes šiai organizacijai Švedijoje rinkome rūbus, nes mums buvo pasakyta, kad jie atiteks sergantiems ir skurstantiems Lietuvos vaikams. Mes jiems nedavėme jokių pinigų – tik surinktus drabužius“, – 15min teigė Nathalie, kuri tvirtino nedirbanti šioje organizacijoje, o tik padedanti jai rinkti labdarą.

Ar jai nekilo įtarimų dėl pačios organizacijos ir jos vadovų? „Šios organizacijos vadovai iš Lietuvos į Švediją atvyksta 1–2 kartus per metus. Pastarąjį kartą juos mačiau pernai, prieš vasarą. Jie man pasirodė patikimi ir nuoširdūs – tikrai neabejojau dėl jų patikimumo“, – pasakojo Nathalie, kurią pagal kalbos akcentą galima atpažinti kaip švedę.

Nathalie pasakojo, kad iš Lietuvos atvykdavo du vyrai ir moteris, kurie ir atstovauja „Didaktik“. Jų vardų ji neprisiminė, tačiau teigia esanti tikra, kad jie lietuviai.

„Jiems mums rodydavo, kur ta labdara išdalinta Lietuvoje – seneliams, vaikams su negalia. Aš jais tikrai neabejojau, nes man rodė tų senelių nuotraukas“, – tvirtino savanorė. Ar ji žinanti, kad „Didaktik“ klastojo Švedijos kultūros ministerijos darbuotojų parašus? „Aš manau, kad tai reali labdaros organizacija, bet daugiau nieko negaliu pasakyti, nes nedirbu joje, o tik padedu retkarčiais kaip savanorė“, – sakė moteris.

Užsieniečiai skundžiasi teismams

Kol švedai renka panaudotus drabužius Lietuvai, Migracijos departamentas teismuose bylinėjasi su „Didaktik“ atvežtais užsieniečiais. Paaiškėjus, kad „Didaktik“ veikė su suklastota Švedijos kultūros ministerijos pažyma, Departamentas panaikino leidimus gyventi Lietuvoje visiems 78 užsieniečiams, atvykusiems į šalį kaip „Didaktik“ savanoriams. „Šie savanoriai teikė tikrovės neatitinkančius duomenis“, – teigė Migracijos departamento vadovė.

„15 minučių“/Juliaus Kalinsko nuotr./Migracijos departamentas
„15 minučių“/Juliaus Kalinsko nuotr./Migracijos departamentas

Tačiau 37 užsieniečiai tokį sprendimą apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, taip pat Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Pavyzdžiui, su „Didaktik“ į Lietuvą atvykęs B.Z., kuriam panaikintas leidimas gyventi, 2017 m. gruodį Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui aiškino, kad jis į Lietuvą atvyko kaip „Didaktik“ savanoris. Jis piktinosi, kad Migracijos departamentas remiasi tik Švedijos kultūros ministerijos atsakymu. „Pareiškėjo nuomone, šiuo atveju nėra teisinių pagrindų pripažinti, kad gali kilti jo nelegalios migracijos grėsmė“, – teigiama gruodžio 22 d. paskelbtame teismo nutartyje. Jo skundas buvo atmestas.

Migracijos departamentas 15min užtikrino, kad iki šiol visi teismai yra laimėti. „Šiuo metu nė vienas užsienietis neturi leidimo gyventi veiklos organizacijoje „Didaktik“ pagrindu“, – teigė Departamento vadovė. Dėl klastojimo atvejų jau kreiptasi į Generalinę prokuratūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Bado akciją paskelbė ir Pravieniškių nuteistieji: „Nori mus grąžinti į akmens amžių“

24sek

Darius Gudelis traukiasi iš „Ryto“ direktoriaus pareigų

Verslas

Bitkoinas pratinasi prie naujo „dugno“ – tokių žemų kainų nebuvo daugiau nei metus

Aktualu

Seimas grįžo prie M.Majausko apkaltos, S.Jakeliūnas ir konservatoriai apsisvaidė kaltinimais

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito V.Bako požiūris į valstybės dotaciją „socdarbiečiams“?

Gazas

Neeilinis reidas Vilniuje: vakariniame aplinkkelyje pareigūnai ieškojo švarių vairuotojų

„Eurolygos diena“: ar „Žalgiriui“ pavyko pakeisti į Barseloną išvykusį K.Pangosą? (1/4)

Vardai

Cristiano Ronaldo pasipiršo Georginai Rodriguez: būsima nuotaka jau renkasi suknelę

Aktualu

Traukiantis JK kabineto nariams Th.May tikina, kad „Brexit“ susitarimo alternatyva – jokio „Brexit“

Verslas

„Small Planet Airlines“ atleidžia 87 darbuotojus

Aktualu

Užfiksuoti kadrai, kaip Kaune sulaikomas prabangius automobilius vogusios grupuotės narys

15min tema Aktualu

ES kariuomenės idėja – sena, bet niekaip neįgaunanti pagreičio. Ar šįkart įgaus?

Aktualu

Policija ėmėsi Seimo narės D.Šakalienės apsaugos, prokuratūra pradėjo tyrimą

Vardai

Dėl krūtinės sukritikuota S.Burbaitė: „Jei atrodo, kad be krūtinės nėra gyvenimo, man jūsų gaila“

Gyvenimas

Stilistė V.Šaulytė patarė, kaip rengtis šaltuoju sezonu, kad išliktumėte stilingi

Sportas

Per pasirodymą ant ledo pasaulio čempionė buvo arti pilno striptizo

Vardai

Ineta Stasiulytė ir Deividas Meškauskas atskleidė spalį gimusios dukros vardą

Aktualu

15min studijoje – rašytojas Dailius Dargis apie dar nežinomas „MG Baltic“ paslaptis

Gazas

Kaip elgtis, jei į jus įvažiavo neapdraustas automobilis arba „klevo lapas“?

Aktualu

D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas gali būti surengtas po Naujųjų

Naujienos

Aktualu

Bado akciją paskelbė ir Pravieniškių nuteistieji: „Nori mus grąžinti į akmens amžių“

24sek

Darius Gudelis traukiasi iš „Ryto“ direktoriaus pareigų

Verslas

Bitkoinas pratinasi prie naujo „dugno“ – tokių žemų kainų nebuvo daugiau nei metus

Aktualu

Seimas grįžo prie M.Majausko apkaltos, S.Jakeliūnas ir konservatoriai apsisvaidė kaltinimais

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito V.Bako požiūris į valstybės dotaciją „socdarbiečiams“?

Gazas

Neeilinis reidas Vilniuje: vakariniame aplinkkelyje pareigūnai ieškojo švarių vairuotojų

„Eurolygos diena“: ar „Žalgiriui“ pavyko pakeisti į Barseloną išvykusį K.Pangosą? (1/4)

Vardai

Cristiano Ronaldo pasipiršo Georginai Rodriguez: būsima nuotaka jau renkasi suknelę

Aktualu

Traukiantis JK kabineto nariams Th.May tikina, kad „Brexit“ susitarimo alternatyva – jokio „Brexit“

Verslas

„Small Planet Airlines“ atleidžia 87 darbuotojus

Aktualu

Užfiksuoti kadrai, kaip Kaune sulaikomas prabangius automobilius vogusios grupuotės narys

15min tema Aktualu

ES kariuomenės idėja – sena, bet niekaip neįgaunanti pagreičio. Ar šįkart įgaus?

Aktualu

Policija ėmėsi Seimo narės D.Šakalienės apsaugos, prokuratūra pradėjo tyrimą

Vardai

Dėl krūtinės sukritikuota S.Burbaitė: „Jei atrodo, kad be krūtinės nėra gyvenimo, man jūsų gaila“

Gyvenimas

Stilistė V.Šaulytė patarė, kaip rengtis šaltuoju sezonu, kad išliktumėte stilingi

Sportas

Per pasirodymą ant ledo pasaulio čempionė buvo arti pilno striptizo

Vardai

Ineta Stasiulytė ir Deividas Meškauskas atskleidė spalį gimusios dukros vardą

Aktualu

15min studijoje – rašytojas Dailius Dargis apie dar nežinomas „MG Baltic“ paslaptis

Gazas

Kaip elgtis, jei į jus įvažiavo neapdraustas automobilis arba „klevo lapas“?

Aktualu

D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas gali būti surengtas po Naujųjų

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką