Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

V.Vasiliauskas apie mokesčių pakeitimus: kryptis teisinga, bet tai ne reforma

Vitas Vasiliauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Vitas Vasiliauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, vertindamas Finansų ministerijos pristatytus mokesčių pakeitimus, neįžvelgia jokių esminių mokesčių sistemos ir socialinio draudimo pokyčių ir nevadintų to reforma, tačiau skaičiuoja, kad biudžetui jie kainuos 260 mln. eurų. Jis teigiamai vertina tai, kad orientuojamasi į žemiausias pajamas uždirbančiuosius.

„Siūlomi pertvarkymai mokesčių sistemos ir socialinio draudimo iš esmės nekeičia. Pokyčiai tikrai yra nedideli, bet, mano subjektyviu vertinimu, jie yra tinkama kryptimi. Tų pokyčių reformomis mes negalime vadinti, nes pastarąjį kartą mokesčių reformos Lietuvoje įvyko 2002–2004 m.“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė V.Vasiliauskas.

V.Vasiliauskas įvertino, kad siūlomas mokesčių paketas yra nukreiptas į viešųjų pajamų mažinimą ir gyventojų išlaidų didinimą. Biudžeto pajamas mažins neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) prilyginimas minimaliam mėnesiniam atlyginimui (MMA), taip pat papildomas „Sodros“ NPD.

„Preliminariu vertinimu, bendra paketo įtaka viešiems finansams yra minus 260 mln. eurų, jei tai bus įgyvendinta, kaip pateikta. Mūsų vertinimu – tai minus 0,6 proc. BVP 2018 m. Tai tikrai nemaži skaičiai“, – sako V.Vasiliauskas.

Pasak V.Vasiliausko, ankstesnės mokesčių reformos vyko tuomet, kai Lietuvoje tiesioginiai mokesčiai buvo pakeisti į tarptautinius standartus atitinkančius mokesčius, atsirado pelno mokestis, gyventojų pajamų mokestis. Taip pat netiesioginiai mokesčiai buvo pakeisti prieš stojant į Europos Sąjungą. Vėliau mokesčių administravime atsirado ir turinio viršenybės prieš formą principas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas

„Visa kita, deja, bet buvo tik pakeitimai. Ir 2008 m. gruodį, kai autoriai tai įvardijo naktine mokesčių reforma. Su naktimi ten buvo susiję tik tiek, kad įvykdyta gruodžio mėnesį, kai naktys ilgesnės, o su reforma buvo susiję tik tiek, kad taip vadino aštriadančiai autoriai“, – sako V.Vasiliauskas.

Mažina mokesčių naštą, nesprendžia šešėlio problemos

Pasak Lietuvos banko vadovo, mokestiniai pakeitimai sumažins naštą mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams, tačiau šešėlio problemos tai neišspręs.

„Tai sprendžia darbo jėgos apmokestinimo naštos klausimą – na, akivaizdu, kad NPD sulyginimas su MMA mažiausiai uždirbančių mokestinę naštą tikrai eliminuoja. Lygiai taip pat, kaip ir „Sodros“ NPD įvedimas. Ar tai sprendžia šešėlio klausimą – nemanau. Šiuo paketu nėra sprendžiami 26 proc. šešėlio“, – sako V.Vasiliauskas.

Norint spręsti šešėlio klausimą, jis siūlo sugrįžti prie 2013–2014 m. mokesčių darbo grupės pateiktų pasiūlymų.

Pajamų nelygybę V.Vasiliauskas įvardijo kaip didelę Lietuvos problemą. Anot jo, prie šios problemos sprendimo galėtų prisidėti ir NT mokestis.

Kels infliaciją

V.Vasiliauskas pripažino, kad mokesčių pakeitimai padidins infliaciją.

„Poveikis makroekonomikai 0,6 proc. BVP, ir tai, kad pinigai nuplaukia mažiausiai uždirbantiesiems, tai tikrai turės poveikį infliacijai. Tačiau kol kas tik matuojamės“, – detalesnes prognozes Lietuvos banko vadovas žadėjo pateikti birželio 19 d.

Teiks savo pasiūlymus

„Mano įsitikinimu – tai (mokesčių keitimai) yra tinkama kryptis. Tai pateikta kaip popierius viešai diskusijai. Mes, kaip centrinis bankas, sureaguosime į pateiktą pasiūlymą ir pasiūlysime kitus pakeitimus, kuriuos būtina atlikti“, – sako V.Vasiliauskas, tačiau pažymi, kad laikas ribotas – mokesčių pakeitimai orientuoti į kitų metų biudžetą, todėl visko aptarti nepavyks.

Lietuvos banko pasiūlymai, panašu, bus jau girdėti anksčiau – V.Vasiliauskas siūlo „nupūsti dulkes“ nuo mokesčių darbo grupės, Tarptautinio valiutos fondo ir Europos Komisijos teiktų rekomendacijų.

„Paimame tuos ingredientus ir pasiūlom sriubytę, kurią būtų galima patiekti“, – sako V.Vasiliauskas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką