Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 22d. 10:52 , Atnaujinta: 2021 sausio 22d. 11:27

V.Vasiliauskas: šiais ir kitais metais galime tikėtis bankrotų suintensyvėjimo

Vitas Vasiliauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vitas Vasiliauskas

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigė, kad neraminanti tendencija – šalyje pernai kritęs bankrotų skaičius. Jis prognozavo, kad pasibaigus valstybės pagalbos priemonėms šiais ir kitais metais, galime tikėtis bankrotų skaičiaus padidėjimo.

„Neramina kritęs bankrotų skaičius. Gali atrodyti keistai, ko čia neramina. Bet tiesiog pernai bankrotų buvo 50 proc. mažiau, o istoriškai žiūrint tas lygis daugiau mažiau būna vienodas, todėl galime tikėtis šiais ir kitais metais, kai pasibaigs valstybės pagalbos priemonės, bankrotų suintensyvėjimo“, – penktadienį žurnalistams tvirtino Lietuvos banko valdybos pirmininkas V.Vasiliauskas.

Pasak jo, panaši situacija ir kitose valstybėse – viešieji finansai liejami dideliais kiekiais, todėl rinkoje nesimato tikrosios situacijos, kokia būtų normaliomis sąlygomis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pinigai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pinigai

„Akivaizdu, kad bus ir blogų paskolų didėjimas kaip toks, nes visada po krizės pablogėjimas yra. Manau, kad gali turėti aštresnį poveikį tose jurisdikcijose, kur ir taip turi didesnį blogų paskolų portfelį“, – kalbėjo V.Vasiliauskas.

Tiesa, Lietuvoje situacija kol kas neatrodo grėsminga. Pasak V.Vasiliausko, jau po pirmojo karantino stebėtas blogų paskolų padidėjimas, tačiau jų mastai neprilygo istorinėmis aukštumoms, pasiektoms per finansų krizę, vykusią prieš dešimt metų.

„Prieš pirmąjį karantiną buvo 1,9 proc. blogų paskolų per visą bankinį sektorių, pamatėme padidėjimą, bet procento ribose, taip kad kažko labai neigiamo nematome“, – sakė Lietuvos banko vadovas.

„Tikrai galime tikėtis blogų paskolų dalies padidėjimo, bet kalbant apie mastus, sakyčiau, kad galėtume kalbėti apie procentinius punktus, bet ne apie dešimtis procentinių punktų“, – pridūrė jis, pabrėžęs, kad Lietuvoje finansinio stabilumo problemų nematyti, bankai galėtų pakelti pakankamai nemenkus blogų paskolų porfelius.

Svarstoma apie europinę turto valdymo bendrovę

V.Vasiliauskas užsiminė, kad blogų paskolų problemą svarstoma spręsti europiniu mastu – šiuo metu Europos Sąjungoje (ES) diskutuojama apie galimybę įkurti bendrą turto valdymo bendrovę, į kurią būtų perkeliamos viso bankinio sektoriaus blogos paskolos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vitas Vasiliauskas

„Kontūrai daugiau mažiau yra, bet klausimas, kaip valstybėms pavyks susitarti, šalys turi eiti į kompromisus. Portugalijos pirmininkavimo metu šis klausimas yra darbotvarkėje. Nemokumo teisės klausimai jautrūs ir pagrindinis jautrumas susijęs, kad šie klausimai yra teisingumo ministerijų kompetencijose, o teisės srityje pasireiškia nacionalinių interesų gynimas“, – pastebi Lietuvos banko vadovas.

Jis mano, kad lengviau šalims būtų susitarti, jei nemokamumo teisės klausimus kuruotų finansų ministerijos – kaip Lietuvoje. Tokiu atveju paprasčiau keisti teisės nuostatas, susitarti dėl europinio sprendimo.

Duomenų analitikos bendrovė „Scorify“, šį mėnesį paskelbusi 2020 metų įmonių apžvalgą, teigė, sumažėjo aukščiausios rizikos įmonių ir tai sietina su valstybės parama, įskaitant galimybę atidėti mokesčius, rašo BNS.

Todėl, pasak „Scorify“ vadovo Žilvino Mileriaus, kol valstybė teiks paramą, bus „iškreiptas verslo vaizdas, o turint galvoje apskritai pernai beveik išnykusį bankrotų reiškinį, dalis įmonių ir toliau gyvuos tik dėl valstybės pagalbos“.

Pasak bendrovės, bankrutuojančių, likviduojamų ar restruktūrizuojamų įmonių pernai buvo 30 proc. mažiau nei 2019 metais, tačiau naujų įmonių 2019 metais įkurta 6 proc. daugiau.

Su S.Krėpšta į žvalgybą eitų

Po kelių mėnesių V.Vasiliausko kadencija Lietuvos banko valdybos pirmininko poste baigsis. Prezidentas Gitanas Nausėda interviu „Verslo žinioms“ yra įvardijęs, kad tarp svarstomų kandidatų yra ir jo dabartinis vyriausiasis patarėjas ekonomikos ir socialiniais klausimais Simonas Krėpšta.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Simonas Krėpšta
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Simonas Krėpšta

Paprašytas vertinti S.Krėpštos kandidatūrą, V.Vasiliauskas tvirtino, kad tai daryti būtų neetiška, tačiau pajuokavo, kad į žvalgybą kartu su juo eitų.

Tuo tarpu paklaustas apie savo ateities planus, dvi kadencijas Lietuvos banko valdybos pirmininko poste pradirbęs V.Vasiliauskas sakė, kad kalbant apie ateitį „keletas dalykų yra aiškių, keletas – neaiškių“.

„Aiškus dalykas, kad aš ir toliau tęsiu dėstymą Vilniaus universitete, ką dariau paskutinius 20 metų. Toliau aiškus dalykas, kad metai laiko yra atšalimo laikotarpis, tai bet koks pajudėjimas bet kur gali būti tik gavus Europos centrinio banko atitinkamo komiteto sutikimą. Pasaulis atviras ir tų galimybių daug. Turiu dvi rankas, vieną galvą, keturias akis , jei skaičiuosime su akiniais, esu ramus dėl ateities“, – apibendrino kadenciją baigiantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką