Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 22d. 10:28

Vaistininkai: „Antkainių reguliavimas kainas tik pakeltų“

Vaistai
Photos.com / Vaistai

Prekybininkai vaistais nuogąstauja, kad Sveikatos ministerijos pasiūlytas vaistų antkainių reguliavimas turėtų priešingą efektą – kai kurių medikamentų kainos šoktelėtų, be to, iškiltų pavojus mažesnėms vaistinėms.

Vyriausybė svarsto priemonių planą, kuriame numatoma riboti vaistų antkainius iki 10–15 proc. Esą vienu procentu pakėlus PVM tarifą vaistai pabrango kur kas labiau, taigi manoma, jog tuo galėjo pasinaudoti vaistinių tinklai.

Su premjeru Andriumi Kubiliumi trečiadienį ryte susitikusi Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos (NVPA) direktorė Jūratė Kulberkienė teigė, jog antkainių reguliavimas diskriminuotų rinkos dalyvius ir mažintų konkurenciją. Anot jos, siekiant sumažinti vaistų kainas reikėtų reguliuoti vaistų gamintojų antkainius.

„Turbūt daugelis gyventojų, pacientų stebi, kaip kainos vaistinėse tolydžiai kyla, ir dėl to daugiausia kaltina vaistininkus. Bet vaisto kainų grandinėje jie nėra vieninteliai veikėjai. Vaisto kainodara prasideda jau nuo vaisto gamintojo. Manome, kad šis priemonių planas turi nepakankamai priemonių, kurios reguliuoja vaistų gamintojų kainą. Siekiama reguliuoti tik vaistų didmenininkų ir vaistinių kainodarą. Vaisto gamintojas yra pagrindinis veikėjas vaisto kainų grandinėje“, – sakė J.Kulberkienė.

Anot jos, teiginiai, esą vaistų antkainiai reguliuojami daugelyje šalių, toli gražu neatitinka tikrovės. J.Kulberkienės teigimu, jei Sveikatos ministerijos siūlymai būtų įgyvendinti, vaistai ne atpigtų, o atvirkščiai – „netolimoje ateityje“ dar labiau pabrangtų. Esą šiuo metu kompensuojami vaistai yra parduodami nuostolingai, o ne patys būtiniausi vaistai būna brangesni.

„Vidutinis kompensuojamųjų vaistų antkainis yra apie 7–8 proc., nekompensuojamų vaistų – apie 27 proc. Taigi parduodamos šiuos vaistus vaistinės išsilygina. Bendras antkainis išeina apie 18–20 proc. Taigi jei bus nukertami didieji antkainiai, visi bus pakeliami iki tos ribos, norint išgyventi“, – aiškino J.Kulberkienė. Ji pridūrė, jog susidarius tokiai situacijai mažesnių vaistinių likimas būtų neaiškus. „Taip pat didelį pavojų matome dėl vaistų prieinamumo pablogėjimo, mažesnės vaistinės gali netgi bankrutuoti. Tai ypač atsilieps mažesnių miestelių, kaimų gyventojams“, – sakė NVPA direktorė.

Jos teigimu, yra tam tikrų priemonių, kurios galėtų sumažinti vartojimą, taip pat sutaupyti būtų galima nustačius pelno maržas.

J.Kulberkienė teigė iš premjero išgirdusi pažadą, kad Vyriausybė „tikrai nesiims jokių priemonių, kurios vienaip ar kitaip diskriminuotų rinkos dalyvius,  visos priemonės bus pasvertos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką