Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdas Sutkus: naujas PVM įstatymas sustabdys verslo plėtrą

Valdas Sutkus
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Valdas Sutkus
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Gali būti, kad valstybė baus ne tik pridėtinės vertės mokesčio (PVM) nemokančius pirkėjus, bet ir prekę ar paslaugą pardavusius asmenis. Bausmę pardavėjams numato Seime svarstomas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymas. Verslininkai skundžiasi, kad tokiu būdu kentės sąžiningai dirbančios įmonės.

Numatoma, kad už PVM mokestį bus atsakingi ne tik prekės ar paslaugos pirkėjai. Atsakingais bus laikomi ir prekės ar paslaugos pardavėjai, kurie žinojo ar privalėjo žinoti, kad už sandorį reikia mokėti PVM.

„Žinoma, vertinu tą neigiamai, – 15min.lt sakė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus. – Tai yra keistas posūkis verslo priežiūros institucijų darbe. Negali nei žmogus, nei įmonė, atsakyti už kitą žmogų ar įmonę. Tai iš pricipo yra neteisinga. Mes galime atsakyti tik už savo veiksmus.“

Pasak jo, įmonė negali nei patikrinti, nei nubausti įmonių, nemokančių PVM.

Esant tokioms aplinkybėms, bus sudėtinga naujų partnerių surasti, – sakė V.Sutkus.

„Nėra net ir jokių svertų, poveikio priemonių tai kitai įmonei, kad ji mokėtų. Valstybės institucijos tokiu būdu tiesiog nusišalina nuo šito proceso, nebeatlieka savo funkcijų“, – sakė V.Sutkus. Jeigu įsigalios toks įstatymas, verslui tai reikš papildomas išlaidas.

„Bus papildomos išlaidos. Reikės surinkti informaciją apie tą partnerį, turėti to partnerio dosjė. Tai trukdys verslo plėtrai. Esant tokioms aplinkybėms, bus sudėtinga naujų partnerių surasti. Jeigu susirasi naują ir pasirodys, kad jis nemoka pridėtinės vertės mokesčio, tave už tai nubaus. Tai yra rizika. Verslo plėtra yra apsunkinama“, – sakė LVK prezidentas.

Bijo sumaišties

VšĮ „Mokesčių ir verslo procesų administravimo centro“ ekspertas Mindaugas Palijanskas mano, kad dėl tokio įstatymo kils sumaištis.

Jis pateikia pavyzdį. Įmonė A prekiauja saldainiais ir prekę parduoda kitai įmonei B bei sumoka PVM. Įmonė B perparduoda saldainius trečiajai įmonei C, tačiau PVM nesumoka. Priėmus įstatymo pakeitimą, dėl nesumokėto PVM atsakinga bus ne tik saldainius perpardavusi įmonė B, bet ir kiti sandorio dalyviai – įmonės A ir C, jei jos žinojo ar turėjo galimybę žinoti, kad mokesčiai nebus sumokėti.

„Situaciją apsunkina ir daug neaiškių sąvokų, viena jų – kas laikoma sandorio dalyviais. Pavyzdžiui, galima suprasti, kad be trijų minėtų įmonių, atsakomybe dėl nesumokėto PVM gali tekti dalintis ir įmonei, kuri minėtus saldainius sandėliavo, ir vežėjui, kuris prekes pristatė pirkėjui“, – aiškino M.Palijanskas.

Kyla klausimas,  kaip spausti savo partnerius mokėti mokesčius bei iš dalies atlikti pačios VMI pareigas, – sakė M.Palijanskas.

Pasak jo, įmonės dabar turės ieškoti būdų, kaip atlikti VMI pareigas.

„Nėra aišku, ar įmonės galėtų prekiauti su jau vėluojančiomis mokėti ar turinčiomis PVM nepriemoką įmonėmis. Be to, įmonėms priskiriama atsakomybė kažkokiu būdu išsiaiškinti, ar partneriai sumokės PVM, tačiau kokiu būdu tai reikėtų daryti įstatymas nenumato. Net jei įmonė atskirai pasižadėtų savo partneriams sumokėti PVM, kyla klausimas, kiek tokia informacija būtų patikima. Įprasta, jog tokia informacija laikoma mokesčių mokėtojo paslaptimi ir nėra atskleidžiama. Įmonės, nenorinčios dalintis atsakomybės dėl nesumokėto PVM, turės ieškoti būdų, kaip spausti savo partnerius mokėti mokesčius bei iš dalies atlikti pačios VMI pareigas. Kuo grindžiama mokesčių mokėtojo prievolė domėtis ir galimybė sužinoti, ar kitas asmuo sumokės PVM, – lieka visiškai neaišku.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką