Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 birželio 14d. 09:00

Valdžios siurprizas privačių miškų savininkams – naujas mokestis, kuris skatins kirsti

Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose

Jei turite bent hektarą miško ir neketinate jo pjauti – netrukus teks papildomai susimokėti. Aplinkos ministerija parengė Miškų įstatymo pataisą, kuri apmokestins kiekvieną savininką 5 proc. mokesčiu nuo kiekvieno turimo hektaro. Ministerija sako, kad toks mokestis „sujudins miškų rinką“, o savininkai įžvelgia tik viena – valdžia vers juos iškirsti turimus miškus.

Lietuvoje privatūs asmenys valdo beveik 900 tūkstančių hektarų miškų. Iki šiol jiems galioja 5 proc. mokestis už parduotą savo miško medieną.

Savininkai ilgai kovojo, kad šis mokestis būtų panaikintas ir galiausiai savo pasiekė – Aplinkos ministerijos parengtose Miškų įstatymo pataisose to mokesčio jau nebelieka, bet atsiranda kitas – 5 proc. mokestis nuo potencialių vidutinių metinių pajamų.

Paskaičiavo, kiek reikės mokėti

Kitaip tariant, jei žmogus turi miško, bet jo nekerta, jis privalės kasmet už tai mokėti. Aplinkos ministerija preliminariai jau paskaičiavo, kiek tai galėtų kainuoti. Pavyzdžiui, 10 ha miško savininkas per metus turėtų susimokėti apie 70 eurų. Tiesa, čia paskaičiavimas labiau teorinis, nes potenciali miško vertė gali skirtis.

„Manau, kad miškų savininkai taip verčiami kirsti savo miškus ir parduoti medieną. Daliai savininkų susimokėti tikrai gali būti sunku, jei turi daugiau miško, bet neketina jo pjauti. Mes tam priešinsimės“, – 15min teigė Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos vadovas Algis Gaižutis.

Asmeninio archyvo nuotr./Algis Gaižutis
Asmeninio archyvo nuotr./Algis Gaižutis

Aplinkos ministerija neneigia, kad tokiu siūlymu siekiama paskatinti kirtimus. „Toks pakeitimas paskatintų privačių miškų savininkus vykdyti aktyvesnę ūkinę veiklą miškuose“, – teigiama ministerijos komentare, kurį gavo 15min.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis, Kęstutis Mažeika
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis, Kęstutis Mažeika

Kitaip tariant, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdoma ministerija siekia, kad šalyje padidėtų kirtimų ir medienos pardavimų.

Kai kurie miškų savininkai mano, kad tokia naujovė atsirado neatsitiktinai, esą tuo suinteresuoti medienos perdirbėjai, kurie norėtų, kad į rinką patektų daugiau medienos.

Tiesa, Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ramina, kad planuojamame įstatymo projekte siūloma atleisti nuo mokesčio tuos savininkus, kurių miškas yra iki 1 ha., taip pat ir tiems, kurių miškas patenka į saugomos teritorijos zoną.

„Taip pat planuojama, pasirašyti sutartis su tais miškų savininkais, kurie įsipareigos tausoti ir nekirsti miško – tuomet jiems irgi nebus taikomas joks mokestis“, - 15min sakė ministras.

„Žaliųjų“ valdžia – už didesnius kirtimus

A.Gaižučio manymu, Aplinkos ministerija privačių miškų savininkų sąskaita rūpinasi, kad nesumažėtų finansavimas miškų priežiūrai. Iki šiol mokestis už parduotą medieną keliauja į specialią programą, iš kurios finansuojama miškų priežiūra, tvarkomi miškų keliai, likviduojami stichinių nelaimių padariniai, diegiama priešgaisrinė sistema.

Ministerijos skaičiavimu, kasmet ši suma siekia 10–13 mln. eurų. Pernai surinkta 12 mln. eurų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Masiškai kertama Gudų giria
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Masiškai kertama Gudų giria

Kasmet 3–4 tūkstančiai privačių miškų savininkų moka mokesčius už parduotą medieną, tačiau Kęstučio Mažeikos valdoma ministerija laikosi nuomonės, kad dabartinė tvarka, kai apmokestinama tik parduota mediena, „neskatina miško savininkų vykdyti ūkinės veiklos, kartu neskatina formuoti racionalesnių miško valdų, kas stabdo privačių miškų ūkio plėtrą“.

Savininkams kainuos brangiai

Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas sako, kad anksčiau būta įvairių diskusijų šiuo klausimu, tačiau nauja pataisa kai kuriems miškų savininkams gali smarkiai kirsti.

„Mokestis yra tikrai didelis, jis artimas žemės mokesčiui. Nors mokestis už parduotą medieną irgi buvo ydingas, tačiau šis siūlymas atsieis brangiai savininkams“, – kalbėjo jis.

„Valstiečių“ programoje iš tiesų būta pažado atsisakyti mokesčio už parduotą medieną, tačiau naujasis mokestis, panašu, miškų savininkams kirs dar skaudžiau.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

01:54
01:53
27:22

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką