Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybei priklausančių miškų vertė siekia iki 3,3 mlrd. litų

Miške pasislėpęs ežeras
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Miške pasislėpęs ežeras
Šaltinis: BNS
0
A A

Maždaug 830 tūkst. hektarų Lietuvos valstybei priklausančių kertamų miškų vertė yra apie 2,9–3,3 mlrd. litų, teigiama Ūkio ministerijos parengtoje valstybės turto apžvalgoje.

Pasak atskaitą rengti padėjusio Baltijos šalių investicijų banko „Gild Bankers“ vyresniojo analitiko Adomo Audicko, šis vertinimas yra tik preliminarus. Į jį įtraukti trečios ir ketvirtos grupės miškai, kuriuose leidžiama kirsti medžius, o saugomų pirmos ir antros grupės miškų vertė neaptarta, nes iš jų valstybė negauna nuolatinių pajamų. Be to, į vertę neįtraukta miškų žemės kaina.

Lietuvos valstybės turto apžvalgoje lyginamas Lietuvos ir Švedijos valstybinių miškų pelnas pardavus kubinį metrą medienos.Pasak apžvalgos, daugiau nei 40 valstybei priklausančių Lietuvos miškininkystės sektoriaus įmonių nuosavo kapitalo grąža (ROE, kiek grynojo pelno tenka nuosavam kapitalui) pernai siekė 1,2 procento.

Tai buvo didžiausias nuosavo kapitalo grąžos rodiklis. Valstybės valdomose energetikos sektoriaus įmonėse 2009 metais jis buvo minus 12,9 proc., transporto sektoriuje – 0,2 proc. ir kitos veiklos, daugiausiai kelių priežiūros įmonėse, – minus 0,2 procento.

„Tačiau Lietuvoje, skaičiuojant nuosavo kapitalo grąžą, neįtraukiama miško vertė, grąža skaičiuojama tik nuo urėdijų turimų įrenginių ir kito fiksuoto turto. Todėl nuosavo kapitalo grąžos rodikliai yra stipriai išpūsti. Jeigu būtų įtraukta miško vertė, kapitalas padidėtų kelis kartus ir automatiškai suprastėtų rodikliai“, – BNS aiškino A.Audickas.

Lietuvos valstybės turto apžvalgoje lyginamas Lietuvos ir Švedijos valstybinių miškų pelnas pardavus kubinį metrą medienos.

Pasak apžvalgos, Švedijos miškus valdančios valstybinės įmonės „Sveaskog“ grynasis pelnas, tenkantis vienam kubiniam metrui parduotos medienos, 2009 metais siekė 23 litus, 2008 metais – 16 litų.

Tuo tarpu Lietuvos valstybei priklausančių miškų sektoriaus vienam kubiniam metrui parduotos medienos tenkantis grynasis pelnas 2009 metais siekė 1 litą, 2008 metais – 4 litus.

Pasak ataskaitos, 2009 metais valstybinių miškų sektoriuje dirbo 3,8 tūkst. darbuotojų, didžioji dalis medžių kirtimo ir medienos gabenimo iš miško darbų buvo užsakoma ir darbus atliko privataus sektoriaus darbininkų.

Švedijos „Sveaskog“ darbuotojų skaičius 2009 metais siekė 958.

Lietuvoje vienam miško sektoriuje dirbančiam valstybės darbuotojui teko 324 ha miško, Švedijoje – 4,49 tūkst. ha.

Valstybei priklausančius miškus valdo generalinė miškų urėdija, kuriai priklauso 42 urėdijos, o jos skirstomos į 642 padalinius.

Bendras Lietuvos medynų plotas yra 2 mln. ha, iš kurių 0,8 ha yra privatūs miškai, apie 1 mln. ha priklauso valstybei ir 0,2 mln. ha yra miškai, rezervuoti nuosavybės teisės atkūrimui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką