Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybės įmonėms – aiškūs finansiniai uždaviniai

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienio pasitarime Vyriausybei pateikta valstybės valdomų įmonių efektyvumo didinimo koncepcija, kurioje numatyta, kad Finansų ministerija valstybės valdomoms įmonėms kasmet nustatys siektinus finansinius rodiklius, kiek jos turės sumokėti dividendų į valstybės biudžetą.

Pagrindiniai valstybės valdomų įmonių veiklos efektyvumo didinimo principai – siekti skaidrumo paviešinant  bendrovių finansinius duomenis, iškelti joms aiškius veiklos tikslus ir uždavinius bei atskirti valstybės nuosavybės ir reguliavimo funkcijas.

Koncepcijoje numatyta, kad valstybės įmonės ir toliau išliks pavaldžios šakinėms ministerijoms, tačiau Finansų ministerija kasmet joms nustatys pagrįstus finansinius rodiklius, kuriuos jos turės pasiekti. Šiuos rodiklius 2011 metams Finansų ministerija turi nustatyti dar iki šių metų pabaigos.

Ūkio ministerija bus atsakinga už valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimą – prižiūrės, kaip įgyvendinamos dar 2010 m. liepą Vyriausybė patvirtintos valstybės įmonių veiklos skaidrumo užtikrinimo gairės. Jos numato, kad jau 2011 m. visos valstybės valdomos įmonės privalo rengti metines ir tarpines (3, 6, 9 ir 12 mėnesių) finansines ataskaitas. Taip pat jos turės viešai skelbti įmonės tikslus ir užduotis, finansinius ir kitus veiklos rezultatus, esamą darbuotojų skaičių, metinį darbo užmokesčio fondą, valstybės valdomos įmonės vadovų ir jų pavaduotojų mėnesinę algą, finansiniais metais įvykdytus, vykdomus ir planuojamus pirkimus ir investicijas. Šiuo metu daugelis valstybės valdomų įmonių yra labai uždaros struktūros ir tai apsunkina galimybes pritraukti investuotojus, todėl labai aukšto skaidrumo bei viešumo lygio valstybės valdomose įmonėse įtvirtinimas žymiai palengvins šį uždavinį.

Koncepcijoje numatoma, kad valstybės valdomos įmonės bus peržiūrėtos, siekiant atskirti komercines ir nekomercines funkcijas, komercines funkcijas atliekančios valstybės valdomos įmonės bus pertvarkytos į akcines ar uždarąsias akcines bendroves. Jos vykdys veiklą vadovaudamosi tais pačiais teisės aktais ir reikalavimais, kokie yra taikomi privačioms bendrovėms.

Koncepcijos įgyvendinimo priemonių plane numatyta parengti Nuosavybės teisės įgyvendinimo gaires, kuriose bus nustatyta ir valstybės valdomų įmonių valdymo organų narių skyrimo ir jų atlygio skaičiavimo tvarka. Ypatingas dėmesys bus skirtas kandidatų į valdybos narius etiniams, reputacijos ir potencialių interesų konfliktų išvengimo aspektams. Valdybos bus įpareigotos veikti nuosekliai, profesionaliai, laikantis aukščiausių etikos standartų, o valdybų nariai bus visiškai atsakingi už nuostolius, kuriuos gali sukelti jų pareigų nevykdymas ar netinkamas vykdymas.

Taip pat bus sukurta skaidri šių įmonių vadovų atlyginimų skaičiavimo tvarka. Planuojama, kad atlyginimai bus susieti su pasiektais įmonės veiklos rezultatais, vadovų atlygio nustatymo principai bus vieši.  

Lietuvos valstybės valdomo komercinio naudojimo turto 2009 m. metinės apžvalgos duomenimis, apie 300 valstybės įmonių turi maždaug 18 mlrd. Lt vertės komercinio turto, tačiau už 2009 m. į valstybės biudžetą gauta tik apie 44,8 mln. Lt dividendų. Metinė apžvalga parodė, kad valstybės komercinio naudojimo turto portfelis veikia nepakankamai efektyviai, visų jų veiklos rezultatai prasti, daugelio įmonių finansinė grąža yra gerokai žemesnė nei Europos šalių vidurkis. Šis skaičius būtų kelis kart didesnis,  jeigu įmonės būtų valdomos efektyviai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką