Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 08 17, 09:02

Valstybinis mokymų centras Vilniuje patalpas nuomoja pusvelčiui, sąskaitoje laiko 3 milijonus ir dar gauna dotacijas

Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centras (VŽDRMC), kurio savininkė yra Švietimo ir mokslo ministerija, patalpas privačiam viešbučiui nuomoja vos po 2,9 euro už kvadratinį metrą. Be to, Centras turi sukaupęs 3,3 mln. eurų grynaisiais – nenaudojama suma auga ir guli jau kelerius metus, o Centras su tiekėjais atsiskaito į priekį ir subsidijuoja nuostolingas komercines veiklas. Pastatas, kuriame įsikūręs viešbutis, dabar bus atnaujintas už 750 tūkst. eurų Centro lėšų.
Viešbutis „Telecom Guest“
Viešbutis „Telecom Guest“ / Luko Balandžio / 15min nuotr.

VŽDRMC Vivulskio g. 13 esantį 423 kvadratinių metrų trijų aukštų pastatą dar nuo 2011 m. yra išnuomojusi tuomet įsteigtai UAB „Bendrai“, kuri čia įkūrusi trijų žvaigždučių viešbutį „Telecom Guest Hotel“.

Visa mokama nuomos kaina – 1231 euras per mėnesį be PVM, tad kvadratinis metras atsieina 2,9 euro.

Maža to, „Bendrai“ VŽDRMC netgi nemoka ir tokių sumų – prasidedant 2017-iesiems viešbutį valdanti bendrovė buvo skolinga 5344 eurus arba daugiau nei už keturis mėnesius.

Registrų centro duomenimis, UAB „Bendrai“ nuo 2011 m. kovo valdo du fiziniai asmenys: Laimonui Taurinskui priklauso 74 proc. akcijų, jis šiuo metu yra ir įmonės direktorius, o likusi akcijų dalis priklauso Pauliui Brazdžiūnui. Pati bendrovė neturi beveik jokio turto (7,4 tūkst. eurų), pernykštis pelnas siekė 8 tūkst. eurų.

15min nuotr./„Telecom Guest“ viešbučio internetinė svetainė
15min nuotr./„Telecom Guest“ viešbučio internetinė svetainė

„Mokymo centras savo nuosavybėje turi tik Vivulskio g. 13 esantį nekilnojamąjį turtą, kurį iš dalies nudėvėtą 2004 m. įsigijo iš UAB „Lintel“. Jis turėjo virsti šiuolaikiška restoranų ir viešbučių praktinio mokymo baze su naujausia technologine įranga. Tačiau parašytas projektas finansavimo negavo. Tęsėme nuomą, kad nenaudojami pastatai nebūtų nuostolingi“, – 15min paaiškina VŽDRMC direktorių pavaduojanti Informacinių technologijų, verslo ir paslaugų specialistų rengimo skyriaus vedėja Dalia Ramunė Janarauskienė.

Laikinai ŽDRMC direktoriaus pareigas einantis Romualdas Stašinskas šiuo metu atostogauja.

Pradedama didžiulė rekonstrukcija

15min nuotr./Vivulskio g. 13 pastato rekonstrukcijos darbų pirkime pateikta projektavimo užduotis
15min nuotr./Vivulskio g. 13 pastato rekonstrukcijos darbų pirkime pateikta projektavimo užduotis

VŽDRMC nusprendė, kad šiemet Vivulskio g. 13 esantį pastatą reikia atnaujinti – paskelbtas viešasis pirkimas kapitalinio remonto darbams net už 750 tūkst. eurų, arba po 1773 eurus kiekvienam kvadratiniam metrui.

Stebina tai, kad pats VŽDRMC savo finansinėje ataskaitoje visą savo nekilnojamąjį turtą vertina vos 102 tūkst. eurų.

Paklausta, ar centro lėšomis nebus rekonstruojamas privatus viešbutis, D.R.Janarauskienė patikina, kad nuomos sutartis su UAB „Bendrai“ galios iki spalio 31 d., o patalpose VŽDRMC planuoja įkurti naują mokymo skyrių.

Booking.com nuotr./Rezervuoti kambarius „Telecom Guest“ viešbutyje galima ir gruodį
Booking.com nuotr./Rezervuoti kambarius „Telecom Guest“ viešbutyje galima ir gruodį

Tiesa, Booking.com internetinėje svetainėje „Telecom Guest Hotel“ tebeleidžia kambarius rezervuoti dar ir gruodžio mėnesį. Norintieji pailsėti, čia tą gali padaryti nuo 36 eurų už vienvietį kambarį prasidedančiomis kainomis šaltuoju sezonu. Kad viešbučio nebeliks, naujiena buvo ir jo direktoriui.

„Šiuo metu ten vykdomas kapitalinis remontas. Pirkimų planas yra paskelbtas, kaip reikalauja Viešųjų pirkimų įstatymas. VŽDRMC internetinėje svetainėje nuorodos į suvestines yra šių metų. Numatyta statybos darbų vertė 750 tūkst. eurų. Pirkimo laimėtojas aiškus“, – raštu atsakė D.R.Janarauskienė.

Viešųjų pirkimų sistemoje darbų laimėtojas taip pat dar nėra paskelbtas.

Toks remontas ir mokymų centro įrengimas netgi nėra numatytas VŽDRMC 2017 m. veiklos plane, nors jame detaliai surašytos tokios planuojamos priemonės kaip dalyvavimai renginiuose ar lankstinukai.

Apie patalpų remontą Vivulskio g. užsimenama įstaigos strateginiame plane – jame nurodyta, kad bus steigiamas socialinių paslaugų mokymo skyrius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viešbutis „Telecom Guest“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viešbutis „Telecom Guest“

15min duomenimis, VŽDRMC atlieka remontą ir kitose Vivulskio g. 13 adresu esančiose patalpose – į redakciją besikreipęs skaitytojas patikino, kad jas planuojama išnuomoti kaip butus, tačiau ši informacija nebuvo patikrinta.

Papildomai VŽDRMC disponuoja dar trimis pastatais ir keturiais žemės sklypais pagal panaudos sutartis.

Nuomininkui – atminties bėdos

15min pavyko susisiekti su viešbučio direktoriumi ir pagrindiniu akcininku L.Taurinsku, tačiau jis tikino nieko nežinąs, dievagojasi akcijas jau seniai pardavęs ir dabar tedirbąs viešbučio direktoriumi. Visi jo atsakymai buvo panašūs – nieko neatsimena, nieko nežino, viskas naujiena. Pateikiame 15min pokalbį telefonu.

Ar šiemet nuomos sutartis nutrūksta, ar planuojami kokie pokyčiai viešbutyje?

– Žinokit, nežinau dar, dar nėra nieko konkretaus. Nieko konkretaus, nieko nežinau dar.

Mus savininkas informavo, kad planuojama rekonstrukcija ir po to čia ketinama įrengti mokymų centrą. Ar nutrauksite viešbučio veiklą?

– Čia šiaip du pastatai yra, nežinau, apie kurį šnekat? Nes čia irgi du aukštai yra ir jau rekonstruotas yra.

Pagal viešojo pirkimo specifikacijas, nurodytas pastatas, kuris bus rekonstruojamas, atitinka jūsų viešbutį.

– Nežinau, žinokit, nieko. Na kaip, nieko absoliučiai nežinau.

O kiek laiko čia veikiate, ar viešbutis dirba nuo 2011 m.?

– Aš nežinau, aš direktoriauju neseniai, realiai tai net neįsivaizduoju. (akcininku L.Taurinskas registruotas 2011 m. kovo 3 d. – 15min).

Bet juk esate įmonės savininkas.

– Ane? Ne ne ne. Ta prasme, aš kaip samdomas direktorius, ta prasme, realiai.

Bet įmonė, kuri valdo viešbutį ir yra pastato nuomininkė – „Bendrai“ – jūs esate jos savininkas?

– Ta prasme, tos įmonės, kuri nuomojasi? Nežinau, tos akcijos jau seniai parduotos. Realiai. Aš esu samdomas direktorius jau kokie treji metai.

Na, jūs truputį meluojate, RC teikia tokią informaciją, kad jūs esate savininkas.

– Aš žinau, kad akcijos yra parduotos realiai. Gal nepapildė informacijos Registrų centre.

O kas dabar savininkai?

– Net nežinau tiesiog.

Na, bet kažkam akcijas pardavėte juk jūs pats.

– Jo, pardaviau, bet realiai kas, na čia jau taip seniai, jau net nebeįsivaizduoju.

O gal prisimenate istoriją, kaip buvo nuomojamas pastatas, kaip buvo nustatyta kaina, ar buvo skelbiamas konkursas?

– Palaukit, neatsimenu, žinokit. Nelabai atsimenu. Nes ten anksčiau kita direktorė buvo, dabar kitas direktorius, ten daug kaitaliojimosi buvo, konkrečiai net neįsivaizduoju.

O čia kada keisis viskas? Aš pats pirmą kartą girdžiu apie viską.

VŽDRC kuris yra pastato savininkas, yra paskelbęs pirkimą kapitaliniam pastato remontui ir informavo, kad čia bus mokymų padalinys.

– Aš kiek žinau, mes nieko nesame šnekėję apie sutarties nutraukimą. Realiai, tiesiog žinau, kad mes nuomojame ir sutartys automatiškai pratęsiamos, jeigu visi mokėjimai vyksta. O čia, kad kažkas bus rekonstruojama ir kažkas bus statoma... Nežinau nieko, pirmą kartą girdžiu tokius dalykus, reikės pasidomėti pačiam. Man pačiam viskas įdomu.

Jūs pats dalyvavote, kai buvo nuomojamas pastatas?

– Ne, čia buvo kitas direktorius. Ta prasme, realiai, nu kaip, aš direktoriauju, kiek čia, nežinau, treji, gal ketveri metai. O prieš tai kitas direktorius buvo, dabar jis kažkur kitur dirba. O daugiau čia nelabai įsivaizduoju kažką. Tik žinau, kad Žirmūnuose (VŽDRC) ten keitėsi direktoriai. Buvo prieš tai vienas, o dabar kitas.

O jūs patys kokį pastato remontą darėte, kaip pastatas buvo prižiūrimas?

– Anksčiau? Ne. Na ta prasme, mes ką perėmėm, tą perėmėm. O daugiau nežinau realiai.

O gal dar patikslintumėte, kada pardavėte akcijas?

– Oj nežinau tiksliai. Datos tai tiksliai tikrai neatsiminsiu.

Mokymų centras susimoka į priekį

„Mokymo centras verčiasi ne tik pagrindine veikla – profesiniu mokymu, bet turi ir ūkinę komercinę veiklą: kavinės, grožio paslaugos. Viešbučio nuoma yra viena iš jų. Ji sudaro 9,5 proc. ūkinės komercinės veiklos pajamų“, – kodėl mokymų centras verčiasi tokia neįprasta veikla, paaiškina VŽDRMC atstovė.

Tačiau abejonių kelia tokios veiklos efektyvumas. Pernai iš komercinės veiklos gauta 293 tūkst. eurų pajamų, o šios veiklos sąnaudos sudarė 454 tūkst. eurų. Be to, pagal pastato nuomos kainą, pajamos iš jo siekė 5 proc., vietoje 9,5 proc. minimų pajamų.

Kitos valstybės valdomo centro komercinės veiklos: kirpykla, manikiūras ir pedikiūras, kosmetikos kabinetas, kavinės, svečių namai Druskininkuose.

Neaišku už ką, bet įstaiga pernai atliko išankstinių mokėjimų už 348 tūkst. eurų, kai 2015 m. ši eilutė buvo beveik tuščia – jokių didelių naujų viešųjų pirkimų VŽDRMC nuo 2014 m. nebuvo pabaigusi. Apskritai visų naujų sutarčių vertė pagal atliktus viešuosius pirkimus 2016 m. VŽDRMC tesudarė 137 tūkst. eurų.

Gyvena iš valstybės kišenės

VŽDRMC atsakyme 15min deklaruoja, kad vykdo viešąjį interesą ir yra nefinansuojama iš valstybės biudžeto, dirba ūkiskaitos pagrindais ir visiškai išsilaiko iš uždirbtų lėšų.

„Siekdami išlaikyti finansinį savarankiškumą, dalyvaujame viešųjų pirkimų vykdomuose paslaugų pirkimo kvietimuose, vienodomis sąlygomis konkuruojame su privačiomis mokymo įstaigomis ir organizacijomis. Esame dideli savo veiklomis, todėl visos patalpos pagal panaudą tikslingai naudojamos, puoselėjamos, remontuojamos ir prižiūrimos“, – teigia D.R.Janarauskienė.

Tačiau panagrinėjus, kas centrui suneša pajamas – tai Darbo biržos siunčiami besimokantieji (59 proc. profesinių mokymų), taip pat VŽDRMC ataskaitoje didžiuojasi, kad pastaraisiais metais išaugo kvalifikaciją keliančių valstybės tarnautojų skaičius – darbdavio lėšomis centre mokėsi 27 proc. Be profesinio mokymo, dalį lėšų suneša ir neįgalieji pagal profesinio reabilitavimo programas, taip pat kiti mokymai.

Iš viso pernai centras gavo 2,6 milijono eurų pajamų, o mokymų pajamos sudarė 2,1 mln. eurų.

Atitinkamai, mokymo centras patyrė 2,23 mln. eurų sąnaudų, iš jų paslaugų savikaina – 1 milijonas eurų, veiklos sąnaudos – 1,2 mln. eurų. Sparčiausiai augo išlaidos „kitų veiklų“ eilutėje – jos pasiekė 454 tūkst. eurų ir susilygino su darbuotojų išlaikymo sąnaudomis.

Nepaisant nuostolingos komercinės veiklos, valstybės finansavimas mokymui VŽDRMC suneša pelną – pernai jis siekė 385 tūkst. eurų. VšĮ nėra pelno siekianti organizacija.

Sukaupė milijonus

O veiklos rezultatų perviršis centre laikomas grynaisiais – jų VŽDRMC turi sukaupusi 2,2 milijono eurų, dar per milijoną eurų įstaiga turi indėliuose.

„Būdama nepelno siekianti organizacija savo metinėse ataskaitose fiksuojame teigiamus rezultatus. Pergyvenome ne vieną krizę, išmokome taupyti, todėl sukauptos lėšos atsiskaitomojoje sąskaitoje yra ne vienerių metų stabilaus darbo rezultatas. Jos ištisai naudojamos, investuojamos į materialinės techninės bazės vystymą, technologijų tobulinimą ir įrangos atnaujinimą, remontą ir t.t. Dirbame taip, kad kiekviena investicija atsiperka ir duoda ekonominę naudą“, – 15min patikina D.R.Janarauskienė.

Nepaisant to, kad VŽDRMC sėdi ant pinigų maišo, pernai centras panaudojo ir 200 tūkst. eurų dotaciją iš valstybės biudžeto.

„VšĮ VŽDRMC kiekvienais metais atliekamas finansinis auditas, todėl visi duomenys, atsispindintys 2016 m. finansinėse ataskaitose, yra teisingi. Viešoji įstaiga uždirbtų lėšų į biudžetą grąžinti neprivalo“, – sako D.R.Janarauskienė.

Ministeriją pinigų kapšas nustebino

Vienintelė VŽDRMC dalininkė yra Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). 15min pasiteiravus apie VŽDRMC valdomo turto naudojimo efektyvumą paaiškėjo, kad apie įstaigos turtus nežinojo ir pati ministerija.

„Centro sukauptos lėšos yra nebiudžetinės lėšos. Centras gali jomis disponuoti, nes jie patys užsidirba, vykdydami pagrindinę savo veiklą – tęstinį profesinį mokymą, t.y. perkvalifikuoja ar suteikia kvalifikaciją suaugusiems žmonėms. ŠMM šių veiklų nefinansuoja, už jas moka darbdaviai ar patys besimokantieji. Centras savo lėšomis atnaujina mokymo įrangą, moka algas personalui, išlaiko pastatus. Tačiau jūsų minima suma išties įspūdinga, paprašėme direktoriaus paaiškinimo dėl šių lėšų ir kaip mokykla ketina jas panaudoti“, – teigia švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Marius Ablačinskas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerija

Jis aiškina, kad VŽDRMC ministerija perėmė 2010 metais iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, o pastatus Vivulskio g. 13 centras nusipirko iš savo uždirbtų lėšų dar iki 2010 m.

Centro įstatuose įrašytos nekilnojamojo turto ir eksploatavimo bei viešbučių veiklos, kasmet centro veiklą tikrina nepriklausomi auditoriai. Jie nėra nustatę, kad centras būtų padaręs nuostolių valstybei, patikina M.Ablačinskas.

Žada pertvarkas sistemoje

Šiuo metu ŠMM valdo per 160 įvairių įstaigų, tarp kurių universitetai, mokymų centrai, amatų, technologijų mokyklos, gimnazijos, ugdymo centrai, įvairios agentūros, institutai, vaikų darželiai ir pan, rodo finansinė ataskaita.

„Šiuo metu ministerijos valdymo srityje yra 56 viešosios įstaigos, iš kurių 25 aukštosios mokyklos (kolegijos), 26 profesinio ugdymo įstaigos. Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybės kontrolė jose atlieka auditus“, – sako M.Ablačinskas.

Anot jo, ministerija yra suplanavusi pertvarkas ir jas įgyvendins.

„Dabar vertiname profesinių mokyklų tinklą, mokyklų perspektyvas. Remiantis šia informacija bus priimti sprendimai dėl konkrečių profesinio mokymo įstaigų pertvarkos ir bendrai sistemos finansavimo. Išties įstaigų yra per daug, ne visos sutraukia pakankamai mokinių ir rengia tikrai tuos darbuotojus, kurių reikia regionams“, – vertina M.Ablačinskas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šešėlis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šešėlis

Jis pažymėjo, kad jau šiemet centralizuota priėmimo į profesines mokyklas sistemą – ji vyksta internetu, per LAMA BPO sistemą, tokiu pat principu, kaip ir į aukštąsias mokyklas.

„Šiuo metu peržiūrime ir inventorizuojame visą profesinio mokymo įstaigų tinklą: perteklinių, nebūdingų mokymo įstaigoms veiklų turi būti atsisakyta. Mažės ir pačių įstaigų“, – žada M. Ablačinskas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką