Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybės skola kitąmet gali tapti nemenka problema, skolinimasis brangs

G.Nausėda mano, kad susidariusi padėtis gali padėti rasti originalių sprendimų.
L.T. arch. nuotr. / SEB banko prezidento patarėjas G.Nausėda
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės skola kitąmet gali tapti nemenka problema, o skolinimasis brangs, teigia analitikai.

Nuo sausio 1 dienos iki birželio 30 dienos Lietuvos skola padidėjo nuo 15,6 proc. iki 24,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Tokiais tempais didėjanti skola kitąmet peržengs 30 proc. BVP ribą, rašo „Verslo žinios“.

„Kadangi nesame stipri valstybė, negalime sau leisti turėti didelės palūkanų naštos. Mums jau ir daugiau kaip 30 procentų yra nemenka problema ir ji gerokai apsunkina valdžios manevro galimybes ateityje“, – teigė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Ištransliuoti išankstiniai planai apie būsimą deficitą rinkoms nusiuntė signalą, kad Lietuvai reikės pinigų, o tai, „DnB NORD“ banko vyriausiojo analitiko Rimanto Rudzkio nuomone, skolinimąsi dar pabrangins, todėl galiausiai Lietuvai vis tiek teks kreiptis pagalbos į Tarptautinį valiutos fondą (TVF).

„Problema yra mokesčių administravimo sritis. Man neramu, kad nacionalinio biudžeto pajamos traukiasi sparčiau negu pati ekonomika. Tai reiškia, kad verslas eina į šešėlį ir valdžia kol kas negeba nieko pastatyti prieš šį procesą“, – teigė G.Nausėda.

Premjero Andriaus Kubiliaus viešai pateiktais duomenimis, kitų metų viešojo sektoriaus deficitas prilygtų 7–8 proc. BVP, pajamų ir išlaidų skirtumą reikėtų mažinti ne mažiau kaip 5 mlrd. litų. Preliminarūs Finansų ministerijos planai rodo, kad tik valstybės biudžeto išlaidos kitąmet sieks beveik 6 mlrd. litų ir bus 1 mlrd. litų didesnės nei šiemet.

Birželį Lietuvos išplatinta 500 mln. eurų (1,726 mlrd. litų) euroobligacijų emisija valstybei kainuos 9,375 proc., o Latvijai suteikta TVF paskola – 2,23 proc. metinių palūkanų. Latviai už 600 mln. eurų (2,072 mlrd. litų) per metus mokės 13,8 mln. eurų (47,65 mln. litų) palūkanų, o Lietuva už 500 mln. eurų (1,726 mlrd. litų) paskolą – 46,8 mln. eurų (161,59 mln. litų).

Finansų ministerijos duomenimis, didžiausias šiemet užfiksuotas Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) pelningumas – 9,645 proc. Vidutinis visų 2009 metų prisiimtų skolinių įsipareigojimų pelningumas – apie 7 proc. O tarptautinių institucijų – Europos investicijų banko, Europos Tarybos vystymo banko – suteiktų paskolų palūkanų normos yra apie 4 proc. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką