Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 9d. 11:29

Vartojimo paskolų fenomenas: daugiau taupydami gyventojai daugiau ir skolinasi

Taupymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Taupymas
Namus gyvenimo centru pavertusi COVID-19 pandemija skatina jiems skirti daugiau dėmesio ir investicijų. Bankų sektoriaus atstovai pastebi, kad pandemijos realijos lemia tai, jog vartojimui imamos paskolos dažniausiai nukreipiamos namų remontui ir atnaujinimui, technikai bei baldams įsigyti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Medicinos banko Komercijos departamento direktorius Julius Ivaška sako, kad susiklostė bendra gana paradoksali situacija, kuomet ir lėšų gyventojų sąskaitose daugėjo, ir buvo aktyviai skolinamasi vartojimui.

„2020 metais Lietuvos gyventojų indėliai sąskaitose išaugo penktadaliu, nes dėl pandemijos pasikeitė vartojimo poreikiai, o dėl galiojančių ribojimų bei koronaviruso plitimo grėsmės susitaupė pinigai kelionėms ir kitoms ikipandeminėms reikmėms. Iš kitos pusės, aktyvi ir augimą išlaikiusi šalies nekilnojamojo turto rinka liko patvirtinimu, kad vartotojų dėmesys būstui ir taip aukštu jo nuosavybės indeksu pasižyminčioje Lietuvoje neblėsta net ir pandemijos metu“, – teigia J.Ivaška.

2020 metais Lietuvos gyventojų indėliai sąskaitose išaugo penktadaliu.

Medicinos banko grupei priklausančios bendrovės „Saugus kreditas“ išduotų vartojimo paskolų portfelis per 2020 metus išaugo dvigubai: nuo 8,2 mln. eurų 2019 metų pabaigoje iki 16,9 mln. eurų pernai metų gale.

Vis dėlto, anot Medicinos banko atstovo, 2020 metų pradžioje buvo juntamas vartojimo stabtelėjimas. Pasak jo, kai prasidėjo pandemija, laikinai sumažėjo ir vartojimo paskolų paklausa.

„Tai vertiname kaip visiškai natūralią pauzę. Netikrumas, įvairiose pasaulio šalyse skelbiami nacionaliniai karantinai bei nauja realybė, prie kurios priprasti ir persiorientuoti taip pat reikėjo laiko, visuomenę privertė stabtelėti. Tačiau laikui einant gyventojai iš naujo įvertino savo poreikius, sudėliojo prioritetus ir skolinimasis vartojimui ne tik atsistatė, bet ir išaugo“, – pastebi J.Ivaška.

Vien šiemet sausį-vasarį antrinė Medicinos banko įmonė išdavė apie 4 mln. eurų vertės naujų vartojimo paskolų, o vidutinis paskolos dydis sudaro apie 6,5 tūkst. eurų. Įvertinant tai, kad vidutiniškai patvirtinama kas ketvirta paraiška vartojimo paskolai suteikti, realus gyventojų finansavimo poreikis yra keletą kartų didesnis.

J.Ivaška sako, kad nors lėšos aktyviai nukreipiamos į nekilnojamojo turto rinką ir naujų būstų pirkimą, tačiau pandemija paskatino daugiau dėmesio skirti ir turimam būstui, kuris tapo ir namais, ir biuru, ir vaikų mokykla, ir laisvalaikio erdve.

123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.
123RF.com nuotr./Asociatyvi nuotr.

„Būstas virto daugiafunkcine erdve, kurioje teko daugiau dėmesio skirti silpniausiems aspektams. Kadangi pandemija į namus privertė perkelti nemažai darbo ar mokymosi vietų, tai skatino užtikrinti darbo erdvės patogumą, ergonomiką, reikalingus techninius sprendimus. Todėl stebime investicijas į būsto atnaujinimą, naujų baldų, įrangos bei technikos įsigijimą, interjero atnaujinimą“, – konstatuoja Medicinos banko Komercijos departamento direktorius.

Su pandemijos diktuojama būtinybe laikytis fizinės distancijos susijusi ir tendencija, kad vis daugiau vartojimo paskolų, kaip ir kitų finansinių paslaugų, suteikiama nuotoliniu būdu. Anot J.Ivaškos, internetu sudaromos sutartys sudaro apie 20 proc. visų išduodamų kreditų.

Lietuvos banko duomenimis, šiemet vasarį Lietuvos gyventojams iš viso buvo išduota 778,1 mln. eurų vartojimo paskolų, kurių didžiąją dalį sudarė ilgesnio laikotarpio – nuo 1 iki 5 metų, taip pat 5 metus viršijančios vartojimo paskolos.

Bankines paslaugas privatiems asmenims ir verslo klientams teikiantis Medicinos bankas pernai, preliminariais duomenimis, uždirbo 3,6 mln. eurų, o banko grupė – 3,8 mln. eurų grynojo pelno.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.
Temos: 2 Finansai Taupymas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:09:17
00:37
17:27

15min metų knygų rinkimai

Tema

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką