Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 14d. 05:50

Verslas į MMA pakėlimą reaguoja ramiai, bet konstatuoja – kainos kils

Konferencijos akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Darbuotoja
Verslininkai į Vyriausybės sprendimą kelti minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) reaguoja dvejopai. Iš vienos pusės, tikina prie šių pokyčių jau pripratę ir sutinka, kad algas kelti žmonėms reikia. Kita vertus, įmonių vadovai pabrėžia, kad teks kelti ir paslaugų įkainius bei atkreipia dėmesį, jog laiko pasiruošti duota per mažai.

Nuo Naujųjų metų minimali mėnesio alga (MMA) turėtų kilti iki 730 eurų „ant popieriaus“ arba 518 eurų „į rankas“. Tam trečiadienį pritarė Vyriausybė. Tiesa, jei Seimas pritars Finansų ministerijos siūlymui NPD didinti iki 460 eurų, kitąmet minimali mėnesinį alga bus 533,65 euro į rankas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sakė, kad tai vienas reikšmingiausių minimalios mėnesinės algos padidėjimų per dešimtmetį. Apie tai daugiau skaitykite ČIA.

SADM nuotr./Kaip augo minimali alga
SADM nuotr./Kaip augo minimali alga

Verslininkai šį sprendimą pasitinka apimti dvejopų jausmų.

Kalbėdamas su 15min bendrovės „Armplast“, prekiaujančios valtimis, kateriais, katamaranais ir jachtomis, vadovas Michailas Volosevičius skeptiškai įvertino ne MMA kėlimą, bet pačią koncepciją.

„Atlyginimą reikia uždirbti, o ne gauti. Žmonės įprato, kad jiems reikia duoti. Tai imkit, bet reikia rodyti našumą, kompetenciją ir gabumus galų gale, o ne tik, kad ateina į darbą ir turi gauti minimalų atlyginimą“, – kritikavo pašnekovas.

Pagyvenimas brangsta, žmonės turi uždirbti.

Anot jo, MMA pakėlimas įmonei didelės įtakos neturės. Kaip tik – didesnis galvos skausmas yra tai, kad bendrovė negali rasti darbuotojų.

„Mielai didintume darbuotojų skaičių, bet nėra kam dirbti“, – sakė M.Volosevičius.

Kels kainas

Jonavos rajone įsikūrusios „Tokė LT“, vienos didžiausių švaros prekių gamintojų Baltijos šalyse, direktorius Algis Šlapelis 15min sakė, jog MMA mokamas tik pradiniu etapu, kai žmogus pradeda dirbti, o vėliau jam alga kyla. Tad MMA kėlimas reiškia įmonei papildomus įsipareigojimus.

„MMA mokama bandomuoju laikotarpiu, ypač nežinant žmonių galimybių ir sugebėjimų, vadinasi, iš įmonės tai yra papildomi įsipareigojimai. O po to, bet kuriuo atveju norime, kad dirbtų tie, kurie nori, kuriems darbas patinka ir mokame daugiau. Tik klausimas dėl to periodo, kai būna bandomasis laikotarpis – nežinome žmonių, tačiau bet kuriuo atveju turime mokėti ne mažesnį negu minimalų atlyginimą, nors žmogaus darbas gali būti ir nekokybiškas“, – aiškino verslininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Atlyginimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Atlyginimas

Nepaisant to, A.Šlapelis tikina nematantis didelės bėdos dėl MMA kėlimo: „Visgi pragyvenimas brangsta, žmonės turi uždirbti“.

MMA mokama bandomuoju laikotarpiu, ypač nežinant žmonių galimybių ir sugebėjimų, vadinasi, iš įmonės tai yra papildomi įsipareigojimai.

Kita vertus, verslininkas nurodo, jog dėl tokio sprendimo kils produkcijos kainos.

„Bet kuriuo atveju, tai yra gamybos kaštai, jie bus didesni ir atitinkamai reikės žiūrėti prekių kainas“, – nurodė jis.

Šiam verslininkui antrino ir valymo paslaugas siūlančios įmonės „Aivana“ direktorius Arūnas Jaseliūnas. Jis Vyriausybės sprendimą pasitiko be didelės nuostabos ir pasipiktinimo, tačiau nurodė, jog MMA kilimas darys įtaką valymo paslaugų kainoms.

„Tai normalu ir visi taip daro. Valytojai dažniausiai „sėdi“ ant minimumo, todėl natūralu, kad kylant įkainiams, kyla ir valymo paslaugų kaina. Ant minuso nė viena valymo paslaugų kompanija nedirba. Čia jokia naujiena. Kiek kyla minimalus, tiek ir kaina“, – 15min kalbėjo jis.

Tačiau jis antrino A.Šlapeliui, jog pats faktas, kad keliama alga, yra teigiamas.

Mes pripratę prie minimalios algos kilimo, ji kasmet keliama, kartais būdavo ir du kartus per metus.

„Žmonės daugiau uždirbs. Mums, aišku, neigiama, nes turime pasirašyti virš 1000 sutarčių, bet žmonėms tai yra gerai“, – įsitikinęs A.Jaseliūnas.

„Mes pripratę prie minimalios algos kilimo, ji kasmet keliama, kartais būdavo ir du kartus per metus“, – pridūrė jis.

Sveikina sprendimą

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė šį sprendimą teigė vertinanti labai gerai.

„Tai istorijoje pirmas geras šuolis į viršų. Nors, be abejo, suprantame, kad 730 eurų suma yra tikrai nepakankama šiuo metu išgyventi, poreikis su didėjančiomis kainomis tikrai didesnis. Bet Trišalėje taryboje pritarėme tokiam sprendimui, tai buvo artimiausias skaičius mūsų siūlymui. Ir Vyriausybė tai išgirdo“, – kalbėjo ji.

P.Gvildžio nuotr./Inga Ruginienė
P.Gvildžio nuotr./Inga Ruginienė

Taip pat I.Ruginienė gyrė Vyriausybę dėl sprendimo nepakeisti tolimųjų reisų vairuotojams taikomo dienpinigių koeficiento.

„Buvo daug spekuliacijų, kad darbuotojams, išvykstantiems į komandiruotes, reikia sumažinti koficientą. Bet džiaugiamės, kad Vyriausybė nepasidavė interesų grupių spaudimui ir koficientą priėmė tokį, koks jis turėtų būti“, – sakė ji.

Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis pritarė, kad MMA turi kilti, tačiau jį glumina tai, jog „klausimas buvo padėtas į stalčių ir ištrauktas tik rugsėjo mėnesį“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Andrius Romanovskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Andrius Romanovskis

„Padidėjimas yra rekordinis, o mes jį gauname likus porai mėnesių iki jo įsigaliojimo. Vadinasi, verslai visą tą laiką buvo neapibrėžtume, o koks gi bus MMA“, – nurodė jis.

A.Romanovskio teigimu, vertinant, kad pastaraisiais metais atlyginimai ir taip kyla, smulkųjį ir vidutinį verslą regionuose toks sprendimas paveiks neigiamai.

„Kada turime infliacijos grėsmę, toks staigus ir drastiškas kilimas yra labai rizikingas“, – įsitikinęs verslo atstovas.

Darbo kodeksas numato, kad MMA galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 13

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:21
28:48
19:57

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką