Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Verslas palieka brangius biurus

Sustojus įmonių plėtrai, mažindami jų išlaidas, verslininkai pradėjo dairytis ne tik mažesnių, bet ir pigesnių biuro patalpų. Konkurentams kovojant dėl nuomininkų, biurų nuomos kainos gruodį krito neregėtai žemai.
Darbo vieta
Darbo vieta / Photos.com
Temos: 1 Verslas

Nenorintys prarasti nuomininkų komercinių patalpų savininkai šiuo metu kaip niekada sukalbami. O konkurentai – pasirengę dar atkaklesnei kovai dėl „gyvybės palaikymo“ savo turimose komercinėse patalpose. Todėl biuro patalpų nuomininkams atsivėrė dar didesnis nuomos galimybių pasirinkimas – imta atkakliau derėtis ne tik dėl mažesnės nuomos kainos, bet ir kitų nuomos sutarties sąlygų.

Išsikrausto į namus

LŽ žinomas nekilnojamojo turto bendrovės savininkas Vytautas N. prieš Kalėdų šventes iškraustė nuomojamas savo biuro patalpas sostinės Žvėryne, tačiau kompiuterius ir dokumentus išvežė ne į naujas patalpas, o susikrovė savo namuose.

„Tarpšventiniu laikotarpiu ir sausio mėnesį darbuotojus išleidau atostogų, o pats per tą laiką dairausi kitų patalpų. Mokestis už nuomojamą biurą Žvėryne tapo per didelis sumažėjus darbo. Nesusitaręs su patalpų savininku dėl mažesnės kainos ryžausi ieškoti pigesnio varianto. Jau šiuo metu deruosi dėl perpus pigesnės nuomos Žirmūnuose. Biuro nuoma Žvėryne per mėnesį man kainuodavo daugiau negu 5 tūkst. litų“, – atviravo verslininkas.

Jis tikisi, kad naujos biuro patalpos šiuo metu gali tapti savotišku nauju atskaitos tašku. „Svarbiausia rasti biurui tokias patalpas, kurios verslą pagerintų, o ne jam kliudytų. Turiu omenyje ir šiuo metu nemaža kliūtimi tampančias dideles buvusias sutartines kainas“, – teigė jis.

LŽ žiniomis, kai kurie verslininkai nuosavas patalpas anksčiau išnuomodavo savo valdomai bendrovei, tačiau dabar, siekdami mažinti išlaidas, tokio asmeninio pelno atsisako ir džiaugiasi turintys tokias patalpas.

Šiuo metu visuose šalies miestuose daugėja ir tokių atvejų, kai kelis darbuotojus tesamdančios įmonės iš viso atsisako biuro patalpų ir keliasi į virtualią erdvę – visi darbuotojai įsikuria namuose ir ten dirba toliau.

Kovos dėl nuomininkų bumas

Nekilnojamojo turto kompanijos „Arco Real Estate“ projektų vadovas Jurgis Paulauskas LŽ sakė, kad per gruodžio mėnesį biurų nuomos kainos Vilniuje sumažėjo kaip niekada - 30-40 procentų.

„Taip atsitiko todėl, kad mažindamos savo išlaidas įmonės pradėjo dairytis kuo pigesnių patalpų ir sudarinėti naujas nuomos sutartis, o tai sužinoję didžiųjų verslo centrų savininkai, nenorėdami visai prarasti nuomininkų, siūlo jiems pasilikti už daug mažesnę nuomos kainą“, – pasakojo J.Paulauskas.

Pasak jo, nuomodavę biuro patalpas po 80-60 litų už kvadratinį metrą per mėnesį ir matydami, kad kiti verslo centrai šiuo metu patalpas siūlo po 40-30 litų už kvadratinį metrą, didieji verslo centrai taip pat nuomos kainą mažina beveik perpus.

„Jų konkurentai savo ruožtu dar labiau mažina kainas, nes niekas nenori laikyti tuščių verslo centrų ir siekia, kad jie funkcionuotų bei būtų patrauklūs. Todėl ne tik mažinama kaina, bet atidedami nuomos mokėjimai net iki pusės metų, pažadama sutarties galiojimo metu apsvarstyti iš naujo nuomos kainas ir panašiai“, – pasakojo apie kovą nuomos rinkoje pašnekovas.

Pasak jo, šiuo metu biuro patalpų rinkoje bumas, o užsipildžius patalpoms galutinai stabilizuosis ir nuomos kainos. Jis prognozuoja, kad kai verslas pradės atsigauti, apie 2011-2012 metus, šalyje vėl pradės trūkti biurų, kurių plėtra, jo nuomone, galutinai sustos 2010 metais. Todėl palankiausias periodas nuomotis ir spausti savininkus sumažinti kainą, pasak pašnekovo, yra būtent šie metai.

J.Paulausko teigimu, šiuo metu A klasės biurai sostinėje, kur yra didžiausia rinka, užpildyti 90 proc., B klasės – 60 proc., C klasės – apie 40 procentų.

Patrauklių pasiūlymų daugėja

Nuomojamų patalpų pasiūlos skelbimų per metus padaugėjo keturgubai, o juose skelbiami nuomos įkainiai labiausiai mažėjo Vilniuje, LŽ sakė UAB „Diginet LT“ direktoriaus pavaduotoja Viktorija Steponavičiūtė.

„Remiantis portalo edomus.lt statistika, 2007 metų gruodžio mėnesį buvo apie 2900 nuomojamų patalpų skelbimų, pernai birželio-liepos mėnesiais jų skaičius jau siekė 5000. Pernai gruodį jų jau buvo 8500. Todėl galima teigti, kad pasiūlymų per metus išaugo beveik keturis kartus“, – konstatavo pašnekovė. V.Steponavičiūtės pastebėjimu, nuomos skelbimų daugėjo visus metus.

Kalbėdama apie nuomos įkainius pašnekovė pažymėjo, kad skelbimuose atsispindi prašoma kaina, tačiau nebūtinai ta, už kurią po derybų būna išnuomojamas objektas. „Nuomojamų patalpų kainų statistika rodo, kad Vilniuje vis dar išlieka aukščiausios siūlomos kainos. Maždaug nuo 2007 metų gruodžio iki 2008 metų rudens kainos buvo panašios ir vidutiniškai siekė apie 50 litų už kvadratinį metrą. Praėjusį rudenį, ypač nuo spalio mėnesio, pastebėtas nemenkas kainų mažėjimas, ir statistika rodo, kad šiandien už kvadratinį biuro patalpų metrą Vilniuje prašoma tik 35 litų. Kaune prieš metus buvusios vidutinės 24 litų už kvadratinį metrą biuro nuomos kainos krito tik rudenį ir šiuo metu laikosi apie 15-17 litų už kvadratinį metrą“, – teigia V.Steponavičiūtė. Klaipėdoje, kur, anot pašnekovės, rinka nėra tokia aktyvi, biurų nuomos kainos išliko stabilios visus metus – apie 19 litų už kvadratinį metrą.

Keičiasi savininkų lūkesčiai

Pagrindinės biurų keitimo priežastys šiuo metu yra įmonių sąnaudų optimizavimas, kuris smarkiai palietė ir patalpų savininkus, LŽ sakė nekilnojamojo turto bendrovės „InReal“ Tarpininkavimo departamento vadovas Nerijus Valikonis. „Įmonės iš didesnių patalpų keliasi į mažesnes, iš brangesnių – į pigesnes. Sumažėjus darbuotojų skaičiui, bendrovės nebeišnaudoja visų turimų patalpų, todėl ieško mažesnių, kompaktiškų, labiau joms tinkamų. Aišku, kad dabar susiklosčiusi situacija nėra palanki patalpų savininkams. Keičiantis padėčiai, keičiasi ir jų lūkesčiai – jie linkę mažinti nuomos kainą, gerinti sąlygas, sutinka pertvarkyti patalpas“, – teigia N.Valikonis.

Paklaustas, kokios komercinės patalpos šiuo metu yra patraukliausios, pašnekovas pažymėjo, jog šiuo metu daugiausia ieškoma nedidelių aukštesnės klasės biurų.

„Panaši padėtis ir dėl prekybinių patalpų. Iš miestų centrų, senamiesčio prekybininkai keliasi į didelius prekybos centrus, kur garantuotas didesnis klientų srautas. Svarbus ir kitų mokesčių dydis, kuriuos turės mokėti nuomininkas“, – sako jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius