Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Viename interneto portale – visa statistinė informacija

Internetas
„Scanpix“ nuotr. / Internetas
Šaltinis: 15min
0
A A

Įvairių statistinių duomenų kasdien prireikia daugybei įvairių profesijų žmonių – verslininkams, valdininkams, bankų analitikams, mokslininkams, studentams. Šiuo metu aktualią statistinę informaciją galima rasti keliose dešimtyse interneto svetainių bei leidinių, tačiau jos paieškos pareikalauja nemažai laiko ir pastangų. Gauti reikiamus statistinius duomenis bus žymiai paprasčiau startavus Statistikos departamento inicijuotam projektui – Oficialiosios statistikos paslaugų portalui (OSPP).

Įgyvendinus šį projektą, Statistikos departamento, kitų valstybės institucijų ir įstaigų rengiama statistika bus prieinama viename portale – jos nebereikės ieškoti skirtingose interneto svetainėse, nebeteks taikytis prie skirtingų informacijos pateikimo būdų.

Paieškos užtrunka

Idėja sukurti OSPP kilo Statistikos departamentui, apibendrinus per daug metų sukauptą statistinės informacijos sklaidos patirtį, atsižvelgus į vartotojų pageidavimus ir poreikius, taip pat kitų ES šalių patirtį – panašūs oficialiosios statistikos vartai jau veikia Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, Australijoje ir kitur.

Pasak Statistikos departamento atstovų, toks portalas akivaizdžiai reikalingas. „Šiuo metu oficialiąją statistiką pagal Oficialiosios statistikos darbų programą rengia ne tik Statistikos departamentas, bet ir kai kurios valstybės institucijos ir įstaigos bei Lietuvos bankas. Dalis statistinės informacijos skelbiama šių institucijų interneto svetainėse, dalis – specializuotuose leidiniuose. Įvairių institucijų svetainėse rodikliai pasirodo įvairiu laiku, vartotojai ne visada žino skelbimo kalendorių ir terminus, todėl internetinėje erdvėje tuo pat metu kartais galima rasti kelias skirtingas to paties rodiklio reikšmes. Dažnai reikiamą statistinę informaciją rasti sudėtinga, užtrunka jos paieška, ne visur yra paaiškinimai apie metodikas, rodiklių palyginamumą Europos Sąjungos kontekste“, – apie vartotojams kylančius keblumus pasakojo Statistikos departamento Informacinių sistemų palaikymo skyriaus vedėjas Raimondas Rimša.

Suvienys įvairias institucijas

Jei OSPP projektas bus įgyvendintas, jis bus finansuojamas iš 2007–2013 metų ES Struktūrinės paramos. Preliminari projekto vertė – 6,25 mln. litų. Statistikos departamentas kovo viduryje Centrinei projektų valdymo agentūrai pateikė „Oficialiosios statistikos paslaugų portalo“ paraišką dėl projekto finansavimo. Šiuo metu vyksta paraiškos vertinimo procedūra.

Bus sukurta patogi paieškos sistema, leisianti ne tik greitai surasti norimą informaciją, bet ir ją gauti pageidaujamu detalumu ir atvaizdavimo forma, – R.RimšaSukūrus OSPP, kurį administruotų Statistikos departamentas, išsamią oficialią statistinę informaciją pagal suderintą grafiką portale skelbs visos ją rengiančios šalies institucijos. „Šį procesą bus siekiama maksimaliai automatizuoti. OSPP sudarys sąlygas daug patogiau naudotis parengta statistine informacija. Planuojama, kad jame bus skelbiama šalyje rengiama oficialioji statistinė informacija, vienos institucijos svetainėje paskelbtas rodiklis tuo pat metu bus pasiekiamas portale ir interneto erdvėje neliks kelių, šiek tiek skirtingų, rodiklių. Bus sukurta patogi paieškos sistema, leisianti ne tik greitai surasti norimą informaciją, bet ir ją gauti pageidaujamu detalumu ir atvaizdavimo forma“, – žadėjo R.Rimša.

Taip pat bus pagreitintas pagal individualius poreikius rengiamos statistinės informacijos užsakymas ir gavimas – tai bus galima padaryti internetu.

Įsijungs į ES statistikos panoramą

OSPP taip pat atliks dar vieną svarbią funkciją. Pastaruoju metu labai svarbu užtikrinti dvipusį informacinį ryšį su Europos Bendrijų statistikos tarnyba – Eurostatu – skelbiančiu oficialius suderintus ES, euro zonos ir kitus statistinius rodiklius ir teikiančiu palyginamą, patikimą ir objektyvią kintančios Europos panoramą, reikalingą visoms ES šalims. Iš vienos, pusės OSPP sudarytų sąlygas patogiai pasiekti šią informaciją, iš kitos – leistų Eurostatui „paimti“ Statistikos departamento parengtą statistinę informaciją tiesiai iš OSPP.

Informacijos poreikis – didžiulis

Statistikos departamento interneto svetainėje kasdien vidutiniškai apsilanko  15 tūkst.  lankytojų. Praėjusiais, 2009-aisiais metais Statistikos departamentas atsakė į daugiau kaip 14 tūkst. užklausų statistinei informacijai gauti. Iš jų 1 tūkst. užklausų – pateikiant konkretiems vartotojų poreikiams pritaikytą statistinę informaciją, kuriai parengti Departamento specialistams reikėjo papildomų darbo laiko ir IT sąnaudų.

 

Logotipas
 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką