Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vienintelė Baltijos šalių išeitis – euras

Euras
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Vis daugiau Europos ekonomistų mano, kad Baltijos šalys avo ekonomiką gali išgelbėti įsivesdamos eurą.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) ekonomistas Anatolijus Annenkovas pareiškė, kad Lietuva, Latvija ir Estija privalo sumažinti biudžeto deficitus, kad galėtų įsivesti eurą. Jo teigimu, kito kelio išsigelbėti Baltijos šalys neturi.

Ekonomistas prognozuoja, kad trijų Baltijos šalių ekonomikos šįmet patirs didžiausius nuostolius, lyginant su kitomis Europos Sąjungos narėmis.

„Baltijos šalių situacija yra labai sudėtinga ir jos privalo atstatyti investuotojų pasitikėjimą. Joms nėra jokios alternatyvos, kaip tik suveržti biudžetus ir ruoštis euro įvedimui“, – naujienų agentūrai Bloomberg sakė Londone gyvenantis ekonomistas. Tačiau, jo teigimu, vienpusiškas euro įsivedimas nėra įmanomas.  

Jo teigimu, Baltijos šalys privalo stengtis išlaikyti ne didesnį nei 3 proc. BVP dydžio biudžeto deficitą bei turėti žemą infliaciją, kad atitiktų Mastrichto kriterijus ir galėtų įsivesti eurą.

Gyrė Lietuvą

A.Annekovas gyrė Lietuvos pastangas mažinti biudžeto deficitą. „Lietuvos Vyriausybė į ekonomikos nuosmukį reagavo greitai ir teisingai. Šios šalies planas yra gana įtikinamas, remiasi realistiškomis prognozėmis. Jie numato biudžeto deficitą ir tam ruošiasi. Už tai juos reikėtų pagirti“, – sakė ERPB ekonomistas.

Lietuvos Vyriausybė šį mėnesį ketina sumažinti išlaidas, dar kartą biudžetą ketinama „karpyti“ birželį.

TVF paskola turi dvi puses

Jis pridūrė, kad Lietuvai derėtų pasekti Latvijos pavyzdžiu ir kreiptis paramos į Tarptautinį valiutos fondą (TVF). „Jiems nebūtų didelis smūgis kreiptis į TVF. Iš kitos pusės, jei ekonomika stabilizuosis, tos paramos jiems gali nebereikėti“, – pastebėjo A.Annekovas.

Jo teigimu, Estija teisingai pasielgė dar pernai atidėdama lėšų galimam ekonomikos sulėtėjimui „atremti“, todėl jos situacija šiuo metu yra geresnė. „Estija yra geresnėje situacijoje atitikti euro įvedimo kriterijus“, – sakė ekonomistas.  

Šią savaitę Lietuvoje ir Latvijoje ketina apsilankyti ERPB prezidentas Thomas Mirow. Bankas ketina didinti investicijas šiose šalyse, kad padėtų „išlipti“ iš ekonominės recesijos.  

Bloomberg teigimu, Lietuvai šįmet ketinama skirti per 100 mln. eurų, o Latvijai – iki 150 mln. eurų. Šios lėšos bus skirtos paskolų rinkai gaivinti bei energetikos sektoriui.  

15min.lt primena, jog prieš savaitę reitingų agentūra „Fitch“ sumažino Lietuvos, Latvijos ir Estijos skolinimosi reitingus. „Fitch“ prognozuoja, kad Latvijos ekonomika šįmet sumažės 12 proc., o Lietuvos ir Estijos – apie 10 proc.  

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 3 Bankas Euras Europa
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką