Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Viešbučiai vasaros laukia su nerimu

Viešbučio kambarys
BFL/Sauliaus Žiūros nuotr. / Viešbučio kambarys
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sunkmečio iškankinti šalies viešbučiai vylėsi šiemet pajusiantys atsigavimą ir turistų skaičiaus didėjimą, tačiau to sulaukė ne visi. Artėjančio vasaros sezono lūkesčiai taip pat skirtingi – vieni tikisi pagerėjimo, o kiti prognozuoti nedrįsta.

„Visi tikėjosi sujudimo pavasarį, bet jo tikrai nesimato. Tikimės, kad vasarą situacija pagerės ir neprarandame vilties, kad valdžia sumažins pridėtinės vertės mokestį (PVM)“, – sakė Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Ji skaičiavo, kad pernai viešbučių sektorius pajamų gavo 130,5 mln. Lt mažiau nei 2008 metais, o dėl padidinto PVM mokesčių sumokėjo tik 7 mln. Lt daugiau. E.Šiškauskienė priminė, kad kiekvienos ES šalies PVM mokėtojai gali susigrąžinti kitoje ES šalyje sumokėtą PVM. „Visos šalys tai ir darys. Iš tų 7 mln. Lt gali likti kokie 3 mln. Lt. Skaičiai iškalbingi“, – sakė E.Šiškauskienė.

Jos teigimu, Viešbučių ir restoranų asociacija ketina prašyti Vyriausybės, kad būtų sumažintas PVM. „Tada mes priimtume daugiau darbuotojų. Esame apskaičiavę, kad priėmus į darbą 500 darbuotojų su vidutiniu – 1 500 Lt per mėnesį – atlyginimu, į biudžetą įplauktų apie 3,5 mln. Lt mokesčių“, – dėstė E.Šiškauskienė.

Vis dėlto, anot jos, kol kas grandiozinių planų kurti naujas darbo vietas iš viešbučių vadovų nesigirdi. „Visi jau susimažinę iki negalėjimo ir man pirmą kartą sunku prognozuoti, kas bus toliau“, – tikino pašnekovė.

Pajūris laukia orų atšilimo

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Gintaras Sičiūnas prognozuoti būsimo sezono taip pat nedrįso. „Nekomentuoju iš pagarbos kolegoms. Krizė kiekvieną paveikė savaip, nėra jokios bendros tendencijos. Klausinėdamas žmogų gali ir įžeisti. Negali numatyti, kaip vienas ar kitas verslininkas elgsis šią vasarą. Apie sezoną bus galima pakalbėti tik rugsėjį“, – teigė jis.

Pastarieji metai nė kiek nepraplėtė sezono Palangoje – poilsiautojai, kaip ir įprasta, suplūsdavo po Joninių ir išvykdavo rugsėjui prasidėjus. Praėjusi žiema, anot G.Sičiūno, buvo kaip niekada prasta. „Niekada anksčiau nė susapnuoti negalėjai, kad kai kurie didieji viešbučiai keliems mėnesiams būtų uždaryti. Tačiau realybė tokia: kai kam nedirbti buvo pelningiau nei dirbti“, – teigė jis. Tikimasi, kad šie viešbučiai duris atvers gerokai atšilus orams.

Svarsto galimybę didinti personalo skaičių

Vilniaus senamiestyje įsikūrusio viešbučio „Narutis“ direktorius Augustinas Barauskas vylėsi, kad artėjantis vasaros sezonas bus geresnis nei pernai. „Iš rezervacijų į ateitį lyg ir matosi, kad jis bus geresnis, bet dar gali būti pasikeitimų“, – svarstė A.Barauskas. Jis pridėjo, kad sunkmečiu atleidęs žmonių ir peržiūrėjęs darbuotojų funkcijas, vasarą viešbutis ketina priimti 6–8 naujus darbuotojus.

Viešbučio „Reval Hotel Lietuva“ pardavimo ir rinkodaros direktorė Amelija Rudenko-Navickienė taip pat neatmetė galimybės, kad vasarą teks priimti naujų darbuotojų. „Priėmimas vyks pagal poreikį“, – sakė A.Rudenko-Navickienė ir pridėjo, kad jos atstovaujamas viešbutis pagerėjimo tikisi sulaukti antrame šių metų pusmetyje.

Vilniaus turizmo informacijos centro vadovė Jolanta Beniulienė prognozavo, kad turistų srautas sostinėje šią vasarą turėtų didėti. Jos teigimu, daugiausia klientų Vilniaus viešbučiai turėtų sulaukti iš gretimų ir iš tų šalių, iš kurių galima atskristi tiesiogiai.

Laukia darbingos vasaros

Kaune įsikūrę viešbučiai šių metų vasaros sezono laukia nusiteikę optimistiškai, nes tiki, kad klientų jiems atskraidins naujus tiesioginius skrydžius į Kauną iš įvairių Europos miestų pasiūliusi pigių skrydžių kompanija „Ryanair“.

„Vasara turėtų būti darbinga. Nors kol kas kambarių rezervuojama nedaug, planuojame gerą sezoną“, – sakė Kaune įsikūrusio viešbučio „Reval Hotel Neris“ pardavimo ir rinkodaros vadovė Vilma Tamošauskaitė.

Pašnekovė pastebėjo, kad prasidėjus sunkmečiui sutrumpėjo viešbučių rezervacijų laikas: anksčiau kelionių organizatoriai ar turistai vietą viešbutyje rezervuodavosi prieš pusmetį, o dabar tai daro vos ne paskutinę minutę. Tai viešbučių atstovams neleidžia tiksliai prognozuoti, koks bus užimtumas.

Kalbėdami apie pasibaigusią žiemą Kauno viešbučių atstovai pastebėjo, kad ji buvo sudėtinga. Lengviau išgyventi ją pavyko tiems, kurie be apgyvendinimo aktyviau išvystė papildomas paslaugas, pavyzdžiui, konferencijų ir renginių organizavimo.

„Konferencijos, šventės, renginiai nesustoja visus metus. Turime gerą virtuvę, gerą maistą, todėl yra nemažai klientų, kurie atvyksta pas mus rengti konferencijų. Žiemą tai buvo mūsų išsigelbėjimas, nes tokiu metu apgyvendinti viešbutyje nėra itin pelninga“, – sakė viešbučio „Reval Hotel Neris“ atstovė.

Kaip ir ankstesniais metais, šią vasarą Kaune daugiausia turistų tikimasi sulaukti iš gretimų šalių: Lenkijos, Vokietijos, taip pat Skandinavijos. Tikimasi, kad Kauną atras ir naujų šalių oro keliautojai, susiviliosiantys pigiais tiesioginiais skrydžiais į Kauno oro uostą. Tačiau viešbučių atstovai atkreipė dėmesį, jog vien tik dėl viešbučių į Kauną turistai nevyks, jiems reikia pasiūlyti pramogų, renginių.

„Kaunas turi pasirūpinti, kad čia atvykę žmonės rastų įvairių renginių, įdomių vietų. Iki šiol tai buvo daroma netinkamai. Pavyzdžiui, net ir renginių kalendoriai išleidžiami paskutinę minutę, kai tuo metu didžiosios kelionių agentūros maršrutus, į kuriuos galėtų įtraukti ir Kauną, planuoja prieš metus ar pusmetį“, – pastebėjo V.Tamošauskaitė.

Užklausų daugėja

Kauno regiono turizmo informacijos centro atvykstamojo turizmo vadovė Inga Pažereckaitė pasakojo, kad vos pradėjus sklisti informacijai apie naujus „Ryanair“ skrydžius į Kauną sulaukta daugiau turistų užklausų iš įvairių užsienio šalių. Tiesioginiai skrydžiai ir pats Kaunas viešinami ne tik tarptautinėse turizmo parodose, oro uostuose, iš kurių į Kauną bus tiesiogiai skrydžiai, bet ir kitais kanalais.

„Pastaruoju metu Kaune lankosi įvairių šalių žurnalistai – Vokietijos, Ispanijos. Jie rengia reportažus savo šalies žiūrovams ir skaitytojams, pranešdami, ką įdomaus galima pamatyti, išbandyti Kaune, Kauno regione ir apskritai Lietuvoje. Taip pat, pavyzdžiui, Ispanijoje informacija apie naujus tiesioginius skrydžius ir turizmą Kaune skleidžiama įvairių šalių turizmo informacijos centruose“, – sakė I.Pažereckaitė.

Birštoniečiai nerimauja

Birštone, kur veikia slidinėjimo trasos, įsikūrusių viešbučių atstovai tvirtino, kad gili šių metų žiema padėjo jų verslui. Iki kovo mėnesio klientų viešbučiuose netrūko.

„Sausis ir vasaris buvo kaip niekada geri. Turistai Birštone lankėsi ir savaitgaliais, ir darbo dienomis. Esame patenkinti šiuo žiemos sezonu. Atoslūgis pasijuto tik kovą: klientai tikriausiai pavargo nuo žiemos ir slides pamiršo“, – sakė Birštone įsikūrusio viešbučio „Sofijos rezidencija“ direktorė Ramunė Šyvokienė.

Tačiau vasaros sezoną birštoniečiai pasitinka apimti nežinios. „Birštonu domisi Kaliningrado srities, Maskvos, Sankt Peterburgo agentūros, rengiančios turistinius maršrutus Lietuvoje. Sudarinėjamos sutartys, bet kol kas užsakymų nėra. Todėl gyvename nežinodami, vildamiesi, kad vasarą turistų turėsime“, – neslėpė viešbučio vadovė.

Nepaisant to, vasaros sezonui ketinama priimti papildomų darbuotojų: kepėjų, virėjų, padavėjų ir kambarių tvarkytojų. „Darbuotojų skaičiaus nemažinsime bet kuriuo atveju, nes tai buvo padaryta tik prasidėjus krizei. Dabar dirba optimalus skaičius žmonių. Tačiau sezoniniam darbui tikriausiai priimsime papildomų rankų. Jei situacija nebus blogesnė nei pernai“, – sakė „Sofijos rezidencijos“ direktorė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką