Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Vietoj koalicijos suderėtų 70 eurų vaiko pinigų Vyriausybė siūlo 60 eurų

Nors valdančiosios koalicijos sutartyje numatyta vaiko pinigus kitąmet didinti iki 70 eurų, naujausias Vyriausybės siūlymas – 60 eurų. Seime tai gali kelti trintį tarp koalicijos partnerių. Išlaidų planus gali koreguoti prastesnės ekonomikos prognozės kitąmet.
Vaikai Seime
Vaikai Seime / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Vyriausybė Seimo rudens sesijai pateikė pasiūlymą vaiko pinigus padidinti nuo 50 iki 60 eurų. Gausiose ir nepasiturinčiose šeimose auginamiems vaikams bendra išmoką siūloma nustatyti ties 100 eurų. Dar vienas Vyriausybės siūlymas – padidinti vienkartinės išmokos nėščiai moteriai dydį nuo 76 eurų iki 250 eurų.

15min primena, kad dar liepą pasirašytoje koalicijos sutartyje partijos sutarė siekti, kad universali išmoka vaikams siektų 70 eurų, pridedant 30 eurų priedą daugiavaikėms ir nepasiturinčioms šeimoms. Koalicijos partneriai prieš tai derėjosi dėl dar didesnių vaiko pinigų: Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) prašė vaiko pinigus didinti 100 eurų visiems vaikams, „socialdarbiečiai“ – iki 122 eurų.

Dabar Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) naują siūlymą aiškina didesniu dėmesiu santykinio skurdo mažėjimui ir atitikimu valstybės biudžeto galimybėms.

SADM: siekiama mažinti vaikų skurdą ir atitikti biudžeto galimybes

SADM 15min patvirtino, kad siūlo kitiems metams didinti universalią išmoką iki 60 eurų (vietoj dabartinių 50 Eur) ir papildomą išmoką, mokamą gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams, iki 40 eurų (vietoj 20 Eur). Tai reikštų, kad gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams būtų mokama po 100 eurų. Tačiau į didesnę išmoką pretenduotų daugiau vaikų.

„Šalia to, siūloma nustatyti, kad nepasiturinčia šeima būtų laikoma tokia šeima, kurios pajamos vienam šeimos nariui neviršija 2 valstybės remiamų pajamų dydžių, tai yra 250 eurų. Kai vertinamos šeimos pajamos, neįskaičiuojami vaiko pinigai ir 15-35 proc. darbo pajamų, priklausomai nuo šeimos sudėties. Tai reiškia, kad į papildomą išmoką šalia universalių vaiko pinigų galės pretenduoti daugiau šeimų“, – teigiama SADM komentare.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaiko pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaiko pinigai

Palyginimui, šiuo metu papildoma išmoka nepasiturinčių šeimų vaikams mokama, kai pajamos vienam šeimos nariui neviršija 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio, arba 183 eurų, kai neįskaičiuojami vaiko pinigai ir 15-35 proc. darbo užmokesčio.

„Kiek anksčiau buvo svarstomas variantas universalius vaiko pinigus didinti iki 70 eurų, o papildomą išmoką gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams – iki 30 eurų. Kai buvo renkamasi tarp 60+40 ir 70+30 variantų, buvo atsižvelgta į tai, kad pirmasis variantas, kartu praplečiant papildomos išmokos gavėjų ratą, turės didesnės teigiamos įtakos vaikų santykinio skurdo mažėjimui ir atitiks valstybės biudžeto galimybes. Tačiau galutinius sprendimus priims Seimas“, – aiškina SADM.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Mato Miežonio / 15min nuotr./Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Finansų ministerija akcentuoja, kad kitąmet teks rinktis, kam skirti papildomas lėšas.

„Šiuo metu Finansų ministerija analizuoja asignavimų valdytojų pateiktą informaciją apie papildomą lėšų poreikį ir jo pagrįstumą. Kitais metais ekonomikos augimas lėtės ir nesant galimybių patenkinti visų poreikių bus svarbu pasirinkti prioritetus. Kokios išlaidos kitais metais bus finansuojamos, bus apsispręsta Finansų ministerijai šių metų rugsėjį atnaujinus 2020–2022 metų ekonominės raidos scenarijų“, – teigiama pateiktame komentare.

R.Karbauskis: politinė valia išreikšta koalicinėje sutartyje

Valdančiųjų politinė valia pasiekti 70 eurų vaiko pinigus, panašu, nesikeičia.

„Šiuo klausimu koalicinėje sutartyje yra išreikšta Seimo frakcijų politinė valia. Ministerijų siūlymai bus svarstomi tada, kuomet jie bus pateikti Seimui. Sprendimą priims Seimas, įvertinęs visus galimus pasiūlymus. Teigti, jog yra nesutapimai ar nesutarimai, nėra pagrindo, nes jokio sprendimo, prieštaraujančio koalicinėje sutartyje numatytam vaiko pinigų dydžiui, Seimas nepriėmė“, – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio poziciją perdavė atstovė Dalia Vencevičienė.

G.Kirkilas: derinta nebuvo, diskusijų bus dėl to

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos lyderis Gediminas Kirkilas patikina, kad dėl tokio siūlymo Seime bus ginčų.

„Ne, suderintas tikrai nebuvo ir, aišku, čia bus, koalicijoje ginčysimės, neabejoju. Suderinta nebuvo.

Aišku, kada mes vedėme derybas, buvo įvairūs variantai siūlomi, įskaitant ir šitą. Sunku man pasakyti, kaip frakcija laikysis, bet, aišku, mes laikysimės to, kad reikia didesnės universaliosios finansinės išmokos. Ta prasme – 70 eurų. Buvo variantas ir 74 Eur. Buvo įvairių variantų ir skaičiavimų iš Finansų ministerijos pateikta, tai pasižiūrėsime, ką jie pateiks, kaip argumentuos, bet manau, kad ginčų tai tikrai bus koalicijoje“, – 15min komentavo G.Kirkilas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas

Jis vertino, kad greičiausiai 60 eurų vaiko pinigų nepalaikys ir kiti koalicijos partneriai.

Paklaustas, kaip vertina ekonomistų įspėjimus, kad kitąmet Lietuvos biudžetas gali tapti deficitiniu, G.Kirkilas tikino, kad taip nebus.

„Biudžetas tai tikrai nebus deficitinis. Ekonomistai svarsto apie tai, kad šiais metais mes turėsime augimą turbūt kokius 3,8 proc., galbūt net beveik 4 proc., kaip dabar kol kas eina tris ketvirčius, o kitais metais planuojami 2 proc. Biudžetas bus planuojamas pagal kitų metų augimą. Bet kiek aš prisimenu, visada, kai tiktai svarstomas biudžetas, ypač, kai yra įvairių pasiūlymų dėl socialinės apsaugos iš finansų srities, tai tuoj pat liberalūs ekonomistai ir laisvos rinkos institutas pradeda dainuoti tą pačią giesmelę ir gąsdinti, kad tik valdančioji koalicija ko nors per daug gerai nepriimtų žmonėms. Tai čia nieko naujo tame nėra, diskusijų bus“, – sako G.Kirkilas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius