Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 sausio 16d. 10:34

Vilniaus miesto milijonai plaukia į buvusio savivaldybės darbuotojo Giedriaus Rakausko įmonių sąskaitas

Giedrius Rakauskas
15min.lt/Juliaus Kalinsko/„Youtube“ nuotr. / Giedrius Rakauskas

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pradėjo ministerijos viešųjų pirkimų tyrimus. Teisėsaugos institucijų akiratyje atsidūrė ne tik korupcijos voratinklyje įsipainioję valdininkai, bet ir žinomi šalies verslininkai. Vienas jų – Giedrius Rakauskas, kurio įmonės nesunkiai gaudavo milijoninius VRM užsakymus. Vilniaus miesto biudžeto lėšos taip pat atitekdavo buvusio Vilniaus savivaldybės Informacinių technologijų plėtros skyriaus vadovo G.Rakausko įmonėms, kurioms itin sekdavosi viešuosiuose IT paslaugų pirkimų konkursuose.

Paini schema

Per Estijos įmonę G.Rakausko valdomas „Nacionalinis švietimo centras“ ir tuo pačiu adresu veikianti įmonė „SS Solutions“ laimėjo viešųjų pirkimų konkursą, tačiau po kelių mėnesių baigiant pirkimo procedūras pasiūlymo kaina nuo 774 tūkst. litų padidėjo iki 2,42 mln.

2012 m. birželį Vilniaus savivaldybė paskelbė konkursą sostinės mokykloms modernizuoti ir saugumo sistemoms jose įdiegti.

Konkursą, kuriame dalyvavo penkios įmonės, laimėjo UAB „Nacionalinis švietimo centras“ ir UAB „SS Solutions“. Bendra orientacinė pasiūlymo kaina siekė 774 tūkst. litų.

„Nacionalinis švietimo centras“ registruotas Vilniuje, Žukausko gatvėje 49-89. Viešojo pirkimo procedūrų ataskaitoje nurodoma, kad UAB „SS Solutions“ registruota Tarandės g. 34-406.

Tai patvirtina ir Registrų centro informacija, tačiau užėjus į įmonės tinklalapį pateikiama jau kita informacija – Žukausko gatvė 49-89. Taigi abi bendrovės – tiek vietinė, tiek Estijos – veiklą vykdo tuo pačiu adresu.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pinigai
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pinigai

100 proc. UAB „Nacionalinis švietimo centras“ akcijų priklauso Estijoje registruotai bendrovei „Sekvoja Capital“, kurią valdo G.Rakauskas.

Šios dvi įmonės pateikusios geriausius pasiūlymus laimėjo 2012 m. skelbtą konkursą, tačiau tų pačių metų lapkritį baigiant pirkimo procedūras pasiūlymo kaina nuo 774 tūkst. litų padidėjo tris kartus. Viešojo pirkimo procedūrų ataskaitoje nurodoma, kad numatoma pirkimų apimtis yra 2,42 mln. litų.

Sąskaitos už neveikiančias sistemas

Nedirbu ir nesu tų įmonių vadovas. Kas ten yra akcininkai ir valdybos nariai, tai privatus reikalas, – tvirtino G.Rakauskas.

Paprašytas paaiškinti situaciją G.Rakauskas 15min.lt teigė, kad nėra susijęs su šio projekto vykdymu, kaip ir su minėtomis įmonėmis.

„Aš su šitais projektas nedirbu. Kas jums pasiūlė su manimi kalbėti? Apie konkrečius dalykus aš nekalbu“, – teigė jis.

Paklausus apie įmonę „Sekvoja Capital“, G.Rakauskas komentuoti nepanoro, tačiau vėliau pripažino viešai prieinamą informaciją, kad tai jo valdoma įmonė, kuriai priklauso kitų Lietuvoje veikiančių įmonių akcijos.

Viena tokių – bendrovės „Idamas“, kuri taip pat parduoda IT paslaugas Vilniaus savivaldybei ir kurios pavadinimas minimas VRM korupcijos skandale. Anksčiau G.Rakauskas šiai bendrovei vadovavo.

„Kas buvo seniai, tai buvo seniai. O kas dabar vyksta, klauskite dabartinių vadovų. Nedirbu ir nesu tų įmonių vadovas. Kas ten yra akcininkai ir valdybos nariai, tai privatus reikalas“, – siūlė verslininkas.

VISĄ POKALBĮ SU G.RAKAUSKU SKAITYKITE ČIA: VRM korupcijos skandale linksniuojamas verslininkas G.Rakauskas: „Tai normali praktika“

„Nacionalinis švietimo centras“ kūrė ir dvejus metus iš eilės didelį triukšmą sukėlusią sostinės vaikų registravimo į darželius sistemą.

Jis pridūrė, kad Lietuvoje 50 savivaldybių turi „Idamo“ sistemas. 60 savivaldybių ir jų mokyklų turi „Nacionalinio švietimo centro“ sistemas. „Kodėl jus stebina, kad jas turi ir Vilnius? Tiesiog tai yra grynai su savivaldybėmis dirbančios įmonės“, – paaiškino G.Rakauskas.

Nors mokyklų modernizavimo projektai turėjo būti baigti iki 2014 m. pabaigos, 15min.lt šaltinių teigimu, darbai nebaigti, nors už neveikiančias sistemas mokykloms jau plaukia sąskaitos.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vasilijaus Kačialovo gimnazija
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Varteliai

„Aš diegime nedalyvauju, bet turiu galimybę patikrinti, kas ten yra blogai. Šiuo metu dirbu daugiau su užsienio plėtra. Aš, aišku, žinau tą projektą. Gali būti, kad praėjimo kontrolės sistema vėluoja. Saugi elektroninė mokykla nėra paprastas dalykas. Tai ir kameros, ir praėjimo kontrolė, ir integruotos Vilniečio kortelės“, – bandė aiškinti G.Rakauskas.

Normali praktika

O kas čia blogo?  Kai yra tęstiniai projektai, tiems, kurie darė pirmus etapus, yra paprasčiau tęsti darbus, nei kitiems daryti naują projektą, – savo sėkmę savivaldybės konkursuose aiškino verslininkas.

Vilniaus savivaldybės E. miesto departamento direktorius Jonas Pidkovas 15min.lt patvirtino, kad „Nacionalinis švietimo centras“ kūrė ir dvejus metus iš eilės didelį triukšmą sukėlusią sostinės vaikų registravimo į darželius sistemą. G.Rakauskas dirbo ir su Vilniečio kortelės projektu.

Verslininko teigimu, vaikų registravimo sistema veikia puikiai, o tėvai bemieges naktis prie kompiuterių leidžia dėl kibernetinių atakų ir nepakankamų savivaldybės serverių pajėgumo.

Verslininkui nuostabą sukėlė ir klausimas apie dalyvavimą buvusios darbovietės skelbiamuose viešuosiuose konkursuose, kurių sąlygos įkandamos tik jau su Vilniaus IT sistemomis dirbantiems specialistams.

„O kas čia blogo? Aš nelabai supratau. Visi, kurie įrašo tokias sąlygas, visada palieka alternatyvą. Kai yra tęstiniai projektai, tiems, kurie darė pirmus etapus, yra paprasčiau tęsti darbus, nei kitiems daryti naują projektą. Tai visiškai normalu bet kurioje perkančiojoje institucijoje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Darželinukų tėvai Vilniaus savivaldybėje
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Darželinukų tėvai Vilniaus savivaldybėje

Galite ištirti perkančias institucijas ir pamatysite, kad visur kartojasi tos pačios įmonės, kuriose tiesiog daro tęstinius projektus. Tai žiauriai dideli projektai. Jeigu dokumentų valdymo sistema registruoja per milijoną dokumentų, tai kas gali ryžtis ateiti ir perdaryti tokio dydžio sistemas? Tai normalu“, – tvirtino G.Rakauskas.

Konkursai tik vienam laimėtojui

Dažniausiai konkursinės medžiagos reikalavimai yra pritempti vienam pirkėjui. Pavyzdžiui, įrašoma, kad įmonė per pastaruosius dvejus metus turi būti savivaldybėje įvykdžiusi bent vieną projektą, kurio vertė ne mažiau nei milijonas litų, – sakė M.Pareščius.

IT ekspertas Marius Pareščius sostinės vaikų registravimo sistemą vertino kiek kitaip.

„Kuriant bet kurią sistemą, kuri yra viešai prieinama, turi būti numatyti saugumo mechanizmai. Šiuo atveju nebuvo žiūrima, ar nėra nesankcionuotų pasijungimų.

Paprastai sakant, buvo galima jungtis kiek nori kartų suvedant blogą slaptažodį. Mano žiniomis, slaptažodžiai buvo parinkinėjami naudojant užkrėstus kompiuterius užsienyje. Dabar atliekamas patikrinimas, minimi kiniški IP adresai.

Akivaizdu, kad tai turėjo būti numatyta techninėje projekto specifikacijoje, o viešųjų pirkimų vykdytojas to nenumatė. Užsakovams nereikia, tai vykdytojai ir nesuprogramavo. Lygiai taip pat su technine įranga. Jeigu serveriai suplanuoti tam tikram vartotojų skaičiui, tai turi būti numatytas rezervas didesniam lankytojų srautui ir apsisaugoti nuo DDoS atakų. To nebuvo. Kas kaltas? Tas, kas užsakinėjo tokias paslaugas“, – 15min.lt teigė specialistas.

Pasak jo, viešojo sektoriaus IT paslaugų pirkimo konkursai Lietuvoje vyksta labai ydingai: „Dažniausiai konkursų reikalavimai yra pritempti vienam pirkėjui. Pavyzdžiui, įrašoma, kad įmonė per pastaruosius dvejus metus turi būti savivaldybėje įvykdžiusi bent vieną projektą, kurio vertė ne mažiau nei milijonas litų. Reikalaujama, kad įmonėje dirbtų bent vienas vadovas, kuris būtų dirbęs su specialiai nurodytais projektais.“

Marius Pareščius
Marius Pareščius

M.Pareščiaus teigimu, rengiant tokius konkursus retai nusidriekia norinčių juose dalyvauti eilės. Daugelis IT įmonių stengiasi dirbti užsienio rinkose, nes ten galimybės uždirbti yra gerokai didesnės. Šiuo požiūriu Vilniaus situacija itin prasta, nes niekas nenori savo paslaugų parduoti įsipareigojimų nevykdančiam ir beveik bankrutavusiam miestui.

Panašią poziciją 15min.lt išsakė ir Konkurencijos tarybos atstovė Viktorija Urbonavičiūtė.

„Užtikrinant veiksmingą konkurenciją didelis vaidmuo tenka pačioms perkančiosios įstaigoms – jos turėtų būti suinteresuotos naudotis konkurencijos teikiama nauda ir sudaryti galimybes viešuosiuose pirkimuose dalyvauti kuo didesniam tiekėjų skaičiui.

Svarbu, kad patys pirkėjai rinktųsi konkurencingesnes viešųjų pirkimų procedūras, būtų lankstūs ir atviri pasiūlymams, konkurso sąlygos neturėtų būti pritaikytos konkrečiam tiekėjui ar produktui“, – teigė ji.

Pavojinga situacija

Programinė įranga pasirenkama vadovaujantis neaiškiais kriterijais, o kol nėra skaidrumo – efektyvumo nėra, – teigė O.Suchodolskis.

Programuotojas Olekas Suchodolskis 15min.lt teigė, kad dėl įsikerojusios korupcijos ir privačių interesų grupių įtakos, viešajame sektoriuje susiklostė itin kebli situacija.

„Aiškiai matyti, kad sistemos sukurtos atmestinai, kyla daug suderinamumo problemų, netinkamai suformuluojami reikalavimai, o vėliau prastai suprojektuojamos pačios sistemos. Čia įsitvirtinusios IT įmonės negali ištraukti rankos iš valstybės kišenės ir nieko nedaroma, kad sistema būtų universalesnė.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Olekas Suchodolskis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Olekas Suchodolskis

Programinė įranga prižiūrima labai neprofesionaliai. Samdyti profesionalus brangu, o jei samdo valstybė, tai kainos dirbtinai iškeliamos. Programinė įranga pasirenkama vadovaujantis neaiškiais kriterijais, o kol nėra skaidrumo – nėra ir efektyvumo“, – teigė ekspertas.

Pasak jo, atmetus tarpines įmones taptų aišku, kad Lietuvoje yra labai nedaug verslininkų, kurie užsiima valstybinių informacinių sistemų kūrimu. Kitiems konkuruoti su jais itin sudėtinga.

„Įskaityti svetimą programinį kodą reikia laiko. Dažniausiai kuriamos uždaro kodo sistemos, todėl kitoms įmonėms gali kilti rimtų problemų norint kažką keisti“, – teigė O.Suchodolskis.

Lengva piktnaudžiauti

Tarnautojai kažkodėl mano, kad reikia rinktis įspūdingiausią ir brangiausią sprendimą, bet pamiršta, kad pirmiausiai reikia gerai dirbti savo darbą, o visi elektroniniai įrankiai turi atspindėti tavo gerąją praktiką. Kasmet keičiamas puslapio dizainas tam nepadės, – nurodė S.Muravjovas.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas atkreipė dėmesį, kad valstybės įstaigoms perkant IT sprendimus Lietuvoje pardavėjams nėra sudėtinga išpūsti pasiūlymų kainą, nes konkurencija nėra didelė, pasiūlymų specifiką išmano nedaug žmonių, konkursų sąlygomis manipuliuoti nėra sudėtinga.

„Bet kurioje srityje, kurioje yra didelė žinių asimetrija, kai nedidelė saujelė žmonių supranta, kokius sprendimus jie siūlo, o kita dalis žmonių turi pasitikėti, egzistuoja didelė korupcijos rizika. Lietuvos IT sektoriuje lengva piktnaudžiauti“, – nurodė S.Muravjovas.

Viešojo sektoriaus atstovai turėtų aiškiai žinoti, ką ir už kokią kainą gauna.

„Dabar dažnai veikiama pagal ydingą praktiką. Tarnautojai kažkodėl mano, kad reikia rinktis įspūdingiausią ir brangiausią sprendimą, bet pamiršta, kad pirmiausia reikia gerai dirbti savo darbą, o visi elektroniniai įrankiai turi atspindėti tavo gerąją praktiką. Kasmet keičiamas puslapio dizainas tam nepadės. Reikia ne labai brangaus, o tinkamo sprendimo.

Asmeninio archyvo nuotr./Sergejus Muravjovas
Asmeninio archyvo nuotr./Sergejus Muravjovas

Sėkmės mokesčiai, nenumatytos išlaidos, bendrovių know how ir kiti dalykai, kuriuos sunku pamatuoti ir net paaiškinti, yra skirti tiesiog pelnui padidinti. Būtent taip projektų kainą ir galima pūsti kiek nori. Jei atsiranda, kas tiek sumoka kokiame viešajame konkurse, tai kodėl gi ne, – minėjo M.Pareščius.

Taip pat labai svarbu žinoti, kas dalyvauja viešuosiuose pirkimuose, kaip buvo paruošti pirkimo kriterijai, ar nėra piktnaudžiaujama padėtimi, kai iš anksto aišku, kad laimės viena ar kita įmonė.

Šiuo metu nėra lengva pamatyti, kaip yra susijusios įmonės. Būtų gerai, kad Registrų centro duomenys būtų labiau atviri ir mes grįžtume bent jau į 2014 m. pradžios situaciją“, – tvirtino S.Muravjovas.

M.Pareščiaus teigimu, IT projektų vertė yra pakankamai aiški. Tai programuotojų, projektų vadovų, analitikų, dizainerių ir kitų darbuotojų darbo valandų skaičius padaugintas iš valandos kainos.

Vertė priklauso nuo situacijos rinkoje, tačiau tai nėra sudėtinga įvertinti. Taip pat prisideda techninės įrangos įsigijimo ir priežiūros kaina.

„Visa kita – sėkmės mokesčiai, nenumatytos išlaidos, bendrovių know how ir kiti dalykai, kuriuos sunku pamatuoti ir net paaiškinti, yra skirti tiesiog pelnui padidinti. Būtent taip projektų kainą ir galima pūsti kiek nori. Jei atsiranda, kas tiek sumoka kokiame viešajame konkurse, tai kodėl gi ne“, – teigė IT specialistas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skilimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete: vieni perspėja apie politizavimą, kiti negaili kritikos prezidentei

Aktualu

Ginklų ekspertai: Iranas metų metus dykumoje tobulino tarpžemyninių raketų programą

Aktualu

Girto vairuotojo fiasko Panevėžyje: pareigūnams įkliuvo prie pat policijos komisariato

Vardai

Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle: „Didžiuojuosi būdama feministe“

Interviu Tik 15min Kultūra

Vienas garsiausių pasaulio antropologų Thomas Hyllandas Eriksenas: „Mums reikalingas laikas, kai nieko neįvyksta“

Gazas

Eksperimentas Panevėžio gatvėse: ar vairuotojai praleidžia skubančius paramedikus?

Aktualu

V.Uspaskichas: grįžtu į aktyvią politiką paskutinį kartą

Aktualu

Lietuvis Norvegijoje įtariamas pavogęs brangenybių už milijoną

24sek

Atsipalaidavimu nepatenkintas Šaras: „Kokie gali būti sunkumai nusiteikti?“

Verslas

Penktadienį baigiasi era, kai į gyventojų duomenis buvo galima numoti lengva ranka

Vardai

Donatas ir Dainė Baumilos pirmą kartą viešumoje pasirodė su devynių mėnesių dukra

Deuce

Grėsmingiausias varžovas: R.Berankiui „Roland Garros“ burtai lėmė A.Zverevą

Aktualu

Avarija geležinkelyje: prieš apklausą lietuviui prireikė medikų pagalbos, italų advokatui jis paaiškino savo veiksmus katastrofos metu

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Vardai

Edita Daniūtė – apie gyvenimą Italijoje, sužadėtinio meilę cepelinams ir įkurtuves naujuose namuose

Gyvenimas

Interjero dizainerė K.Grybaitė – ironiškai apie lietuvių pasirinkimus: „Vonios plytelės yra viena gyvenimo tragedijų“

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Gazas

Gyventojai Kaimynų dieną raginami paminėti į darbą vykdami drauge su kaimynais

Gazas

Po vasariškos liūties lūžusio medžio suniokotą „Audi“ radęs vaikinas nustėro – kas turėtų atsakyti?

Pasaulis kišenėje

Palanga laukia antplūdžio: gelbėtojai primena, jog Baltija klastinga

Naujienos

Aktualu

Skilimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete: vieni perspėja apie politizavimą, kiti negaili kritikos prezidentei

Aktualu

Šiaurės Korėja tikina vis dar esanti pasirengusi kalbėtis su JAV

Aktualu

Orai.lt: karštą savaitgalį gaivins trumpalaikis lietus

Aktualu

Girto vairuotojo fiasko Panevėžyje: pareigūnams įkliuvo prie pat policijos komisariato

Vardai

Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle: „Didžiuojuosi būdama feministe“

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

Aktualu

Ginklų ekspertai: Iranas metų metus dykumoje tobulino tarpžemyninių raketų programą

Interviu Tik 15min Kultūra

Vienas garsiausių pasaulio antropologų Thomas Hyllandas Eriksenas: „Mums reikalingas laikas, kai nieko neįvyksta“

Gazas

Eksperimentas Panevėžio gatvėse: ar vairuotojai praleidžia skubančius paramedikus?

Aktualu

V.Uspaskichas: grįžtu į aktyvią politiką paskutinį kartą

Aktualu

Lietuvis Norvegijoje įtariamas pavogęs brangenybių už milijoną

24sek

Atsipalaidavimu nepatenkintas Šaras: „Kokie gali būti sunkumai nusiteikti?“

Vardai

Donatas ir Dainė Baumilos pirmą kartą viešumoje pasirodė su devynių mėnesių dukra

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Vardai

Edita Daniūtė – apie gyvenimą Italijoje, sužadėtinio meilę cepelinams ir įkurtuves naujuose namuose

Gyvenimas

Interjero dizainerė K.Grybaitė – ironiškai apie lietuvių pasirinkimus: „Vonios plytelės yra viena gyvenimo tragedijų“

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Gazas

Gyventojai Kaimynų dieną raginami paminėti į darbą vykdami drauge su kaimynais

Verslas

Penktadienį baigiasi era, kai į gyventojų duomenis buvo galima numoti lengva ranka

Deuce

Grėsmingiausias varžovas: R.Berankiui „Roland Garros“ burtai lėmė A.Zverevą

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką