Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 20d. 11:12 , atnaujinta: 2016 sausio 20d. 13:06

Vilniaus pinigai šiemet atiteks tam, ką vilniečiai mato per namų langus – kiemams

Remigijus Šimašius Infografikas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Remigijus Šimašius

Vilniaus miesto taryba pradeda svarstyti šių metų biudžetą. Jis bus kiek daugiau nei 100 mln. eurų didesnis, nei buvo prieš metus. Grandiozinių projektų miestas nepristatinėja, o pagrindinį dėmesį ketina skirti tam, ką gyventojai mato per savo namų langus – daugiabučių kiemams. Biudžeto svarstymas tarybos posėdyje buvo „paskanintas“ ir nelabai skaniais pokštais apie neva mušamas žmonas.

2016 metais Vilnius savo biudžete turės 474,2 mln. eurų, biudžeto deficitas sieks 24,6 mln. eurų, o skola 2015 metų gruodžio 1 dieną buvo apie 390 mln. eurų. Iki metų pabaigos ji galėjo šiek tiek ūgtelėti, tačiau galutiniai duomenys paaiškės vėliau.

Prieš metus miestas turėjo šiek tiek mažiau – 369,5 mln. eurų, bet biudžeto deficitas buvo numatytas dvigubai didesnis – 63 mln. eurų. Skolingas Vilnius buvo panašiai tiek, kaip ir šiemet – 389 mln. eurų.

Prisiminė gyvenamuosius rajonus

Kaip jau esu minėjęs, norisi, kad arba pažvelgus per langą, arba tik išėjus į kiemus žmonės pajustų tuos pokyčius, – kalbėjo meras.

Pristatydamas šių metų biudžetą Vilniaus meras Remigijus Šimašius pabrėžė – du trečdaliai vilniečių gyvena gyvenamuosiuose rajonuose. Tad jie ir sulauks išskirtinio dėmesio. Anot mero, pagrindinius darbus ir galima pavadinti atsigręžimu į daugiabučių namų rajonus.

„Kaip jau esu minėjęs, norisi, kad arba pažvelgus per langą, arba tik išėjus į kiemus žmonės pajustų tuos pokyčius“, – kalbėjo meras.

Šių metų biudžetas, palyginti su pernai, yra didesnis daugiau nei 100 tūkst. eurų, suplanuotas ir perpus mažesnis deficitas. Bendros planuojamos savivaldybės išlaidos – 471,2 mln. eurų, suplanuotos pajamos kartu su valstybės dotacijomis sieks 443,6 mln. eurų, deficitas – 24,6 mln. eurų.

Miestas šiemet žada taupyti: mažinamas automobilių parkas, savivaldybės pastato eksploatacinės išlaidos. Darbuotojai rečiau važiuos į komandiruotes, bus perkama mažiau studijų. Anot mero, praėjusios kadencijos miesto vadovybė per ketverius metus tam išleido pusę milijono eurų. Dabar per devynis mėnesius tam skirta 40 tūkst. eurų.

Didžioji biudžeto dalis tradiciškai skiriama švietimo sistemai.

Kiemai lyg tranzitinės gatvės

Kalbėdamas apie gyvenamųjų rajonų tvarkymą, meras pirmiausia įvardijo tuos įvažiavimus ir kiemus, kuriais naudojasi ne tik konkretaus daugiabučio gyventojai, bet ir dar daugybė žmonių.

„Tai kvartalų vidinės gatvės. Jais naudojasi tūkstančiai gyventojų. Identifikavome šias problemas, iki šiol tam dėmesio buvo skiriama fragmentiškai. Jeigu įvažiavimas į kiemą yra vieno namo rūpestis, tai jis liks patiems gyventojams. Bet tvarkysime ten, kur naudojasi daugybė žmonių. Turime preliminarų sąrašą, bet dar diskutuosime apie tai, turime laiko, kol žiemos sezonas. Tai nebus susiję su reprezentacinėmis miesto vietomis, bet ten, kur išties daugiausia žmonių pravažiuoja“, – kalbėjo R.Šimašius.

Šiemet tam skirta 2,6 mln. eurų, bus sutvarkyta 200 įvažiavimų ir kiemų.

Remontai ateis į mokyklas

Švietimo įstaigos pernai džiaugėsi nebent kosmetiniu remontu. Šiemet savivaldybė numačiusi atnaujinti 17 mokyklų ir 9 darželius. Tam suplanuota 13,6 mln. eurų.

Duris atverti turėtų ir penki nauji vaikų darželiai, kuriuose atsiras 890 naujų vietų vaikams valstybinėse įstaigose. Šie nauji darželiai įsikurs patalpose, naudotose kitoms reikmėms – buvusiose suaugusių, Š.Aleichemo mokyklose ir pan. Pasak mero, išliks ir šimto eurų parama vaikams, lankantiems privačius darželius.

Tai nebus susiję su reprezentacinėmis miesto vietomis, bet ten, kur išties daugiausia žmonių pravažiuoja, – kalbėjo R.Šimašius.

„Pirmą kartą numatomas masinis šaligatvių tiesimas. Per trejus metus numatoma nutiesti 7 km naujų šaligatvių. Daugiausia tai bus tose vietose, kur žmonės ir taip daugybę metų vaikšto, bet kietos dangos nebuvo numatyta“, – dar vieną darbą pristatė R.Šimašius.

Dviračių takų naujų šiemet dar nebus daug, vienas numatytas Gariūnų gatvėje. Bet žadama sutvarkyti apie 200 dabar esančių dviračių takų – ten, kur važinėjimui trukdo borteliai ir pan.

Tęsis ir Neries krantinės tvarkymas – visą betoninę pakrantę žadama paversti tokia, kaip jau sutvarkyta pusės kilometro atkarpa prie Karaliaus Mindaugo tilto. Taip pat planuojama ir toliau nuo centro tvarkyti pasivaikščiojimui skirtas pakrantes.

Dešimt naujų skverų

Gyvenamuosiuose rajonuose ketinama sutvarkyti dešimt skverų – vietų, kur galima pasivaikščioti nenutolstant toli nuo namų. „Pradėjus žiūrėti paaiškėjo, kad prie namų nėra tokių vietų, tik reprezentacinės, skirtos visam miestui“, – kalbėjo R.Šimašius.

Šiais metais vyks Lazdynų baseino projektavimo darbai. Bet kartu susimąstyta apie tuos sportininkus, kuriems reikia plaukimo baseino, kol bus pastatytas Lazdynų baseinas. Todėl bus pastatytas naujas baseinas Fabijoniškėse, veikti turėtų pradėti jau šiemet.

„Lazdynų baseinas bus nugriautas šių metų pabaigoje, nes kiekviena žiema šiam objektui yra iššūkis. Jis griaunamas ne tik todėl, kad naujas bus statomas, bet ir dėl jo paties būklės“, – teigė R.Šimašius.

Eismo pokyčių irgi reikia tikėtis, nors Vilniaus be spūsčių meras nepažadėjo. Bet identifikuotos penkios avaringiausios sankryžos, šiemet bus baigtos ir aplinkkelio statybos.

Opozicija turi pastabų

Opozicijoje šiuo metu esantis buvęs meras Artūras Zuokas iš esmės teigiamai vertina būsimąjį šių metų biudžetą, tačiau turi jam pastatų. Tiesa, pirmiausia jis įvardijo, kad šių metų biudžetas auga. Anot A.Zuoko, po Konstitucinio Teismo sprendimo Vyriausybė ir Seimas atsižvelgė į Vilniaus miestui skiriamų lėšų dydį.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Artūras Zuokas
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Artūras Zuokas

Esminių pastabų matyčiau keletą. Mums nesuprantama, kodėl naikinama įstaiga „Sveikas miestas“, tai savivaldybės įsteigta viešoji įstaiga, kuriai priklauso nuopelnai, kad per pastaruosius keletą metų Vilnius tapo sportuojančiu, judančiu miestu. Jai skiriamas nulis biudžete, vadinasi, įstaiga naikinama. Kyla klausimas ir kodėl savivaldybė sumažino darbuotojų skaičių 60, bet biudžeto lėšų administracijai išliko tiek pat, jokio ekonominio efekto nėra. Gal išgirsime atsakymus, bet matome, kad savivaldybė priima darbuotojus pagal darbo sutartis – perka papildomas išlaidas iš išorės. Yra klausimų ir dėl buitinių atliekų sąvartyno“, – kalbėjo buvęs meras.

Vicemero Lino Kvedaravičiaus teigimu, įstaiga „Sveikas miestas“ tikrai neišnyks – jai numatyta skirti 100 tūkst. eurų.

Klausimas dėl „Sveiko miesto“ finansavimo tarybos posėdyje palydėtas kiek neskaniu mero pokšto. Į opozicinės Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) frakcijos atstovo Miroslavo Monkevičiaus klausimą dėl pinigų įstaigai, R.Šimašius atsakė: „Aš lygiai taip pat galiu paklausti, kodėl jūs pradėjote mušti savo žmoną?“ Ir pasiūlė pasitikslinti finansavimo klausimą dar kartą. Toks „pokštas“ neprajuokino net valdančiųjų.

A.Zuokas tikina negalįs priekaištauti miesto vadovams, kad miesto skolos paslaugų tiekėjams išaugo, nes pinigų tam tiesiog nebuvo. Tačiau jis pabrėžė, kad R.Šimašius ir kiti valdantieji savo politinių pažadų neišpildė – skola nemažėja, bankai Vilniui neskolina.

Vilniaus miesto 2015 m. ir 2016 m. biudžetas
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Rokas Masiulis: Kelių direkcijoje galėjo būti iššvaistyta per 20 mln. eurų

Kultūra

Galutinis LMTA sprendimas – Jonas Vaitkus nusižengė akademinei etikai

Verslas

Alkoholio akcizų pajamas mato kaip ausis – surinkta 7 procentais mažiau

Vardai

Vashos mergvakaris Milane – su naktinėmis šėlionėmis, limuzinu ir pramogomis Komo ežere

Aktualu

Po audito Kalėjimų departamente ministras ketina kreiptis į teisėsaugą

24sek

Pirmoje Lietuvos rinktinės treniruotėje – seniai matyti veidai ir triukšmingas konkursas

Aktualu

Karo su Rusija atveju NATO pajėgų judėjimą Lietuvos link sulėtintų prasti keliai

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Vaikas nebenori gyventi pas tėvą, nors gyvenamoji vieta nustatyta su juo

„Vieni vartai“: labanaktis lenkams, maištas Argentinos rinktinėje ir galutinės kovos dėl išlikimo pradžia

Kaip Konstitucinis Teismas apgynė žiniasklaidos laisvę ir uždraudė politikams slėptis nuo visuomenės

Sportas

Nerijaus Kesmino žvilgsnis į ateitį: vokiečių ir brazilų akistatos neišvengsime?

24sek

Šaro poilsis – golfo laukuose su Žydrūnu Ilgausku

Maistas

auGalingas pirmadienis: cukinijų spagečiai su padažu ir užtepėlė su džiovintais pomidorais

Fotografo nuotraukose – populiariausi pasaulio objektai kaip dar niekada nematėte

Pasaulis kišenėje

Nauja kelionių tendencija – rinktis ne šalį, o viešbutį

Vardai

Didžėjaus mirtis sukrėtė jo bičiulius: „Modestas nesuvokė, kad serga, jis bendravo su kitu pasauliu“

Gazas

Kodėl automobilių valstybinio numerio ženklai atpigo beveik per pusę?

Gyvenimas

Sergantiems atopiniu dermatitu – taisyklės, kurių privalu laikytis vasarą

Verslas

Sėkmingas išbandymas: Klaipėdos uostui savaitgalis tapo istoriniu

Aktualu

Kelyje Vilnius-Kaunas, ties Rykantais – vilkiko ir lengvojo automobilio avarija

Naujienos

Verslas

Rokas Masiulis: Kelių direkcijoje galėjo būti iššvaistyta per 20 mln. eurų

Kultūra

Galutinis LMTA sprendimas – Jonas Vaitkus nusižengė akademinei etikai

Verslas

Alkoholio akcizų pajamas mato kaip ausis – surinkta 7 procentais mažiau

Vardai

Vashos mergvakaris Milane – su naktinėmis šėlionėmis, limuzinu ir pramogomis Komo ežere

Aktualu

Bevaisės ES derybos: griežtesnis požiūris į migrantus, grėsmė Šengeno zonai

Aktualu

Po audito Kalėjimų departamente ministras ketina kreiptis į teisėsaugą

Sportas

Nerijaus Kesmino žvilgsnis į ateitį: vokiečių ir brazilų akistatos neišvengsime?

24sek

Pirmoje Lietuvos rinktinės treniruotėje – seniai matyti veidai ir triukšmingas konkursas

„Vieni vartai“: labanaktis lenkams, maištas Argentinos rinktinėje ir galutinės kovos dėl išlikimo pradžia

Kaip Konstitucinis Teismas apgynė žiniasklaidos laisvę ir uždraudė politikams slėptis nuo visuomenės

Mokslas.IT

Kai kurie lėktuvai sugeba skristi atbuli. Kaip?

Aktualu

Karo su Rusija atveju NATO pajėgų judėjimą Lietuvos link sulėtintų prasti keliai

24sek

Šaro poilsis – golfo laukuose su Žydrūnu Ilgausku

Fotografo nuotraukose – populiariausi pasaulio objektai kaip dar niekada nematėte

Pasaulis kišenėje

Nauja kelionių tendencija – rinktis ne šalį, o viešbutį

Vardai

Didžėjaus mirtis sukrėtė jo bičiulius: „Modestas nesuvokė, kad serga, jis bendravo su kitu pasauliu“

Gazas

Kodėl automobilių valstybinio numerio ženklai atpigo beveik per pusę?

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Vaikas nebenori gyventi pas tėvą, nors gyvenamoji vieta nustatyta su juo

Gyvenimas

Sergantiems atopiniu dermatitu – taisyklės, kurių privalu laikytis vasarą

Verslas

Sėkmingas išbandymas: Klaipėdos uostui savaitgalis tapo istoriniu

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką