Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 17d. 16:29

Vilniaus tarybos narys: sostinės darželiai už maistą moka daugiau nei parduotuvėse

Naujas vaikų darželis Santariškėse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Naujas vaikų darželis Santariškėse

Konservatorius Valdas Benkunskas suabejojo sostinės darželių sutartimis su maisto tiekimo įmonėmis. Remiantis jomis, kai kurie darželiai už maisto produktus, tarkime, sviestą ir grietinę, moka daugiau nei kad tie produktai kainuoja prekybos centruose.

V.Benkunskas, remdamasis dokumentais, nurodo, kad Vilniaus darželiai už kai kuriuos maisto produktus moka ne tik brangiau, nei kad nurodyta 2015 metais pasirašytoje sutartyje, bet daugiau nei sumokėtų tuos pačius produktus pirkdami prekybos centruose.

Pavyzdžiui, už 200 gramų „Dvaro“ sviesto pakelį, kuris parduotuvėje kainuoja 1,88 euro, darželiai moka 2,54 euro.

Pavyzdžiui, už 200 gramų „Dvaro“ sviesto pakelį, kuris parduotuvėje kainuoja 1,88 euro, darželiai moka 2,54 euro, už 500 gramų „Dvaro“ grietinės pakelį darželiai moka 2,39 euro, nors parduotuvėje tas pats produktas kainuoja 1,99 euro.

Be to, nurodo V.Benkunskas, pagal 2015 metais pasirašytą sutartį darželiai šiuos ir kitus produktus galėtų pirkti žymiai pigiau.

„Piemenėlio“ grietinė (200 g), kurią pagal 2015 metų sutartį darželiai galėtų pirkti už 0,50 euro, naujoje sutartyje perkama už 0,87 euro. Saulėgrąžų aliejus, kurį pagal 2015 metų sutartį darželiai galėtų pirkti už 1,63 euro, naujoje sutartyje perkamas už 2,19 euro“, – rašo V.Benkunskas.

Jis primena, kad 2015 metais sostinės darželiai sutartis dėl maisto tiekimo pasirašė su dviem įmonėmis – UAB „Pontem“ ir UAB „Sanitex“.

Kainos, tikina tarybos narys, buvo išties žemos. Tuo metu sutartyje numatyta kainų indeksavimo galimybė – taigi galimybė jas didinti, atsižvelgiant į infliaciją. 2017 metais „Pontem“ paprašė padidinti kainas.

„Savivaldybės administracija praneša dar vieną gerą žinią UAB „Pontem“ – jų prašymas indeksuoti 2015 m. sutartyje numatytas kainas yra tenkinamas ir savivaldybė, nors ir neprivalėdama, bet geru gestu sutinka viską pasibranginti 3,88 proc.“, – rašo V.Benkunskas.

Jis pasakojo ir daugiau problemų apie maisto produktų tiekimą darželiams.

„Kainos išties buvo mažos, todėl tiekėjai praėjus keliems mėnesiams po sutarties sudarymo pradėjo išsisukinėti. Produktų, kurių kaina sutartyje buvo mažiausia, jie dažniausiai neturėdavo ir negalėdavo pristatyti. Arba jei ir pristatydavo, tai jų kokybė buvo, švelniai tariant, netinkama – pienas į ne pieną panašus ir pan. (…) Tuomet prasidėjo kita taktika – neva produktų, kurių reikia darželiams, pasirašytoje sutartyje nėra numatyta (pvz., darželiui prireikia konkretaus pavadinimo ar gamintojo grietinės ar sviesto). Todėl tiekėjai ėmė tiekti produktus, atskirų žodinių sutarčių pagrindu, aišku, už žymiai didesnę kainą. Vėlgi, šią praktiką greitai uždraudėme. Po kelių susitikimų su tiekėjais išsireikalavome, kad visi produktai būtų užsakomi tik elektroninės sistemos būdu, o kainos būtų taikomos tik tokios, kurios yra fiksuotos 2015 m. sutartyse“, – pasakojo V.Benkunskas.

Jis pridūrė, kad 2017 metų vėlyvą rudenį darželiams buvo oficialiai leista atlikti papildomus pirkimus, norint nusipirkti reikalingų, tačiau 2015 m. sutartyse nenumatytų produktų.

„Pontem“: pirkimo kainos fiksuotos metams

Įmonės vykdomasis direktorius Donatas Garbauskas 15min aiškino, kad 2017 metų pabaigoje Vilniaus darželiai inicijavo papildomų maisto produktų pirkimą, kuriam pasibaigus įmonė buvo pakviesta pasirašyti produktų tiekimo sutartis.

„Organizuodama pirkimą, darželių administracija pateikė pageidaujamų maisto produktų sąrašą. Pagal tai buvo teikiamas pasiūlymas pirkimui. Pagrindinis apklausos kriterijus buvo mažiausia kaina, todėl ir dabar, ir anksčiau konkuruojame ir dirbame rinkos sąlygomis. Perkant skaidriai ir didesniais kiekiais, visada yra pigiau ir taupiau, o kur dar faktas, kad prisiimame visas logistikos išlaidas, visą tiekimo proceso administravimą. Jeigu tuo turėtų rūpintis pačios ikimokyklinės įstaigos, turėtų samdyti papildomų darbuotojų. Taip pat turėtų užtikrinti tinkamas maisto prekėms sandėliuoti sąlygas, nes toli gražu ne kiekvienas tiekėjas gali kiekvieną dieną kiekvienam darželiui atvežti kitai dienai reikiamą produktų kiekį“, – aiškino D.Garbauskas.

Pasak jo, kainoms rinkoje kylant, įmonė analogiškai jų pakelti negali.

„Taigi rinkos svyravimų riziką prisiimame sau ir produktų kainų nekeisime net ir joms augant. Šio pirkimo kainos yra fiksuotos metams“, – aiškino įmonės direktorius.

Savivaldybė: pagrindinių prekių kaina kilo 2,44 proc.

Praėjus dienai po publikacijos, savivaldybė atsiuntė savo paaiškinimą. Pateikiame jį:

Pagrindinis Vilniaus miesto savivaldybės tikslas – pagerinti tiekiamų maisto produktų kokybę. Švietimo, kultūros ir sporto departamentas yra sulaukęs nusiskundimų iš darželių, kad 2015 m. su UAB „Pontem“ ir UAB „Sanitex“ pasirašytose sutartyse nurodytų produktų pasirinkimas yra nepakankamas. Daugėja vaikų, kuriems turi būti pritaikytas specialus maitinimas, nes darželius lanko laktozės ar glitimo netoleruojantys vaikai, taip pat daugėja alergiškų vaikų, kuriems maitinimas taip pat turi būti pritaikytas ir jie turi gauti pakankamą kiekį kalorijų bei kitų reikalingų medžiagų.

Iki šiol darželiai negalėjo užsakinėti įvairesnių produktų, nes tokie produktai nebuvo įtraukti į minėtas sutartis. Todėl pernai lapkričio mėn. buvo parengtas papildomų produktų sąrašas, kuris išsiųstas ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, kad jos galėtų vykdyti viešuosius pirkimus ir užsakinėti reikiamus produktus, kurie pagerintų maisto kokybę Vilniaus lopšeliuose-darželiuose. Papildomų produktų poreikį įstaigoms leista laikyti nebaigtiniu, t.y. jos galėjo pagal patvirtintus valgiaraščius įsirašyti produktus, kuriuos norėtų įsigyti, tačiau tokie produktai negalėjo būti dubliuojami su produktais, esančiais jau pasirašytose sutartyse.

Kiek žinoma, įstaigos, atlikdamos viešuosius pirkimus apklausos būdu, kreipėsi į tiekėjus, norėdamos gauti pasiūlymus. Pastarasis sąrašas ir buvo išplatintas socialiniame tinkle. Įstaigos informuotos, kad gali pirkti tik tuos produktus, kurių nėra pagrindinėse sutartyse.

Kadangi šiuo atveju socialiniame tinkle yra paviešintas tiekėjų pasiūlymas, o ne įstaigos pasirašyta sutartis. Ikimokyklinių ugdymo įstaiga yra savarankiškas juridinis asmuo ir turi diskrecijos teisę sudaryti bei yra atsakinga už pasirašytas sutartis, kurios pasirašomos įvertinus viešųjų pirkimų būdu gautus pasiūlymus bei nedubliuojančios jau pasirašytų sutarčių. Kiekviena įstaiga atlieka viešuosius pirkimus vadovaudamasi įstatymais. Vilniaus miesto savivaldybė nedelsiant pasidomės, kaip sekėsi įstaigoms atlikti viešuosius pirkimus.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija gavo UAB „Pontem“ prašymą dėl kainų indeksavimo. Vadovaujantis Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų su UAB „Pontem“ pasirašytomis „Maisto produktų, skirtų Vilniaus miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, tiekimo pagrindinių sutarčių“ ir Pagrindinių sutartimis (Šviežių bei konservuotų vaisių ir daržovių, džiovintų vaisių bei sulčių pirkimui), kuriose yra nurodyta, kad prekių įkainiai sutarties galiojimo laikotarpiu gali būti proporcingai perskaičiuojami atsižvelgiant į Statistikos departamento informaciją apie vidutinį metinį Vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytį, apskaičiuotą pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, yra perskaičiuoti minėtų sutarčių prekių įkainiai.

Maisto produktų, skirtų Vilniaus miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, tiekimo pagrindinių sutarčių (įvairios prekės) (yra taikomas 2017 m. rugsėjo mėn. kainų palyginimas su 2015 m. vasario mėn. (atsižvelgiant į tai, kad pasiūlymas teiktas 2016 m. kovo mėn.)) prekių įkainiai didinami 3,88 proc. Pagrindinių sutarčių (Šviežių bei konservuotų vaisių ir daržovių, džiovintų vaisių bei sulčių pirkimui) (yra taikomas 2017 m. rugsėjo mėn. kainų palyginimas su 2016 m. kovo mėn. (atsižvelgiant į tai, kad pasiūlymas teiktas 2016 m. kovo mėn.)), prekių įkainiai didinami 2,44 proc. kainų.

Žiniasklaidoje aptarinėjami du nieko bendra neturintys raštai. Minėti produktai su pavadinimais yra ne iš susitarimo dėl kainų indeksavimo pagal 2015 m. sutartis, ne iš pasirašytų sutarčių, o iš tiekėjų pasiūlymų, kuriuos tiekėjas pateikė tiesiogiai darželiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką