Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniuje naujus butus geriau pirkti, Kaune – nuomotis

Daugiabučiai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Daugiabučiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Daugiau nei prieš 30 metų pastatytą būstą Vilniaus miegamuosiuose rajonuose finansiškai naudingiau nuomotis, o naują, 2007 m. ar vėlesnės statybos, – įsigyti. Tuo tarpu Kaune senos statybos būstą labiau verta įsigyti, o naujesnės – nuomotis. Tokias įžvalgas pateikia lankomiausias nekilnojamojo turto skelbimų portalas Domoplius.lt, išanalizavęs didžiausių Lietuvos miestų vidutines būsto pardavimo ir nuomos kainas bei atsižvelgęs į paskolos dydį ir grąžinimo trukmę.

Vilniuje buvo lyginami standartiniai apie 50–60 kvadratinių metrų dviejų kambarių butai: senos statybos Karoliniškių mikrorajone ir naujos statybos Šiaurės miestelyje.

Šiuo metu Karoliniškėse parduodamo būsto vidutinė kaina siekia 140 tūkst. litų, o nuoma – 500 litų per mėnesį. Pasak Domoplius.lt projekto vadovo Evaldo Narbuntovičiaus, jeigu nusprendžiama tokį būstą įsigyti, o nustatoma paskolos grąžinimo trukmė yra 25 metai, mėnesinė įmoka bankui bus beveik 700 litų, jeigu 30 metų – apie 640 litų.

Šiuo metu Karoliniškėse parduodamo būsto vidutinė kaina siekia 140 tūkst. litų, o nuoma – 500 litų per mėnesį.

„Skaičiavimus atlikome atsižvelgdami į vidutines būsto paskolos palūkanas, kurios šiuo metu siekia vidutiniškai 5 proc., ir pasirinkę anuitetinį paskolos grąžinimo būdą. Pradinis būsto įnašas sudaro 15 proc. visos sumos ir yra būtinas, todėl jį reikėtų sutaupyti iš anksto. Mūsų skaičiavimuose jis nėra išskiriamas“, – atliktus skaičiavimus pristato E. Narbuntovičius.

Šiaurės miestelyje vidutinė parduodamo naujos statybos būsto kaina šiuo metu siekia apie 300 tūkst. litų, o nuoma – 1,3 tūkst. litų per mėnesį. Jeigu būsto paskola imama 25 metams, kiekvieną mėnesį bankui tektų sumokėti apie 1490 litų, jeigu 30 m. – 1369 litus, o 35 m. – 1287 litus.

„Pastebėjome, kad jeigu paskolos grąžinimo trukmė yra didesnė negu 35 metai, dviejų kambarių butą 2007 metais ir vėliau pastatytuose namuose naudingiau įsigyti. Žinoma, įsigyjant būstą papildomai lėšų reikės investuoti jo įrengimui ar remontui, turto įvertinimui, todėl būtina apskaičiuoti ir papildomas išlaidas. Bet kokiu atveju prieš įsiskolindamas bankui, manau, kiekvienas pirkėjas pasveria visus privalumus ir trūkumus, augančią infliaciją, susidėlioja asmeninius ateities planus ir savo poreikius – norą turėti nuosavą būstą ir „prisirišti“ prie gyvenamosios vietos ar visgi išlikti mobiliam“, – sako E. Narbuntovičius.

Domoplius.lt projekto vadovas atkreipia dėmesį, kad senesnės negu 1981 m. statybos būstui miegamajame rajone įsigyti vargu ar verta imti 35 ar 40 metų trukmės paskolą. „Galime tik spėlioti, kaip atrodys ir kokios kokybės po kelių dešimtmečių bus daugiabutis namas, kuris pastatytas 1960 ar 1970 m. Žinoma, sostinės senamiestyje – kita situacija, nes, tikėtina, kad šioje miesto dalyje senos statybos būstų būklė didelės įtakos kainai neturės“, – sako E. Narbuntovičius.

Šiuo metu vidutinė senos statybos dviejų kambarių būsto pardavimo kaina sostinės senamiestyje siekia 380 tūkst. litų, o nuoma – 1,4 tūkst. litų per mėnesį. Neskaičiuojant pradinio įnašo, jeigu būsto paskolos grąžinimo trukmė 25 metai, mėnesinė įmoka bankui yra apie 1888 litus, 30 m. – apie 1734 litus, o 35 m. – apie 1630 litų.

Kaune naudingiau pirkti senus butus

Kauno mieste Domoplius.lt ekspertai lygino standartinius apie 50–60 kvadratinių metrų dviejų kambarių butus senos statybos daugiabučiuose Šilainiuose ir naujos statybos pastatuose netoli centro esančiame Žaliakalnio mikrorajone.

Šiuo metu vidutinė parduodamo buto kaina Šilainiuose siekia 120 tūkst. litų, o nuoma – 500 litų per mėnesį. Jeigu perkant šį būstą bankui įsiskolinama 35 metams, mėnesinė įmoka sudaro 515 litų. Tai reiškia, kad paskolos ir nuomos įmokos beveik vienodos.

Tuo tarpu Žaliakalnio mikrorajone vidutinė parduodamo būsto kaina siekia 325 tūkst. litų, nuomos mokestis – 1150 litų per mėnesį. Jeigu paskolos trukmė yra 35 metai, mėnesinė įmoka beveik 1400 litų, jeigu 25 metai – daugiau nei 1600 litų. 

„Analizuodami butų kainas Kaune pastebėjome, kad naujos statybos būsto kaina yra gana nemaža. Todėl paskolos įmoka, palyginti su nuoma, yra santykinai didelė. Skirtinga situacija žvelgiant į senos statybos butų kainas, kurios yra gerokai mažesnės, o mėnesinė nuomos kaina beveik identiška paskolos įmokai“, – įžvalgomis dalijasi E. Narbuntovičius.

Klaipėdoje verta nuomotis

Klaipėdos mieste buvo skaičiuojama, kas finansiškai apsimoka labiau – pirkti ar nuomotis senos statybos dviejų kambarių butą senamiestyje, H. Manto gatvėje. Vidutinė parduodamo buto kaina minėtame mikrorajone yra 280 tūkst. litų, o nuomos kaina – 800 litų per mėnesį.

„Paskaičiavome, kad jeigu paskolos grąžinimo trukmė yra 35 metai, mėnesinė įmoka viršija 1200 litų, o tai yra gerokai daugiau negu mėnesinė nuomos kaina. Šiuo atveju finansiškai naudingiau yra nuomotis būstą“, – atkreipia dėmesį E. Narbuntovičius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką