Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2021 09 20 /17:57

Vitalija Impolevičienė: finansų rinkos dalyviams pasiruošti naujiems reikalavimams liko vos keli mėnesiai

Jau kitąmet visa apimtimi pamatysime ilgametės Europos Komisijos (EK) politikos rezultatą – įsigalios reikalavimų patikslinimai, numatantys, kokia apimtimi ir formatu finansų rinkos dalyviai turės atskleisti su tvarumu susijusią informaciją apie įmonę ir jos finansinius produktus. Reikalavimai palies ne tik tvaria politika jau besivadovaujančius finansų rinkos dalyvius, bet ir tuos, kurie su tvarumu kol kas neturi nieko bendro.
Vitalija Impolevičienė
Vitalija Impolevičienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Temos: 2 Ekonomika Verslas

Finansų rinkos dalyviams pasiruošti naujiems reikalavimams liko vos keli mėnesiai: ką reikia žinoti?

Skatina tvarias investicijas

Naujųjų reikalavimų būtinybė atsirado dėl Europos žaliojo kurso – EK įsipareigojo iki 2030 metų sutelkti bent 1 trilijono eurų vertės tvarių investicijų. Tai į ekonominę veiklą nukreiptos lėšos, prisidedančios prie aplinkosaugos (pavyzdžiui, atsinaujinančiosios energijos, žaliavų, vandens ir žemės naudojimo, pagaminamų atliekų kiekio mažinimo) ar socialinių (pavyzdžiui, nelygybės klausimų sprendimo, socialinės sanglaudos skatinimo, integracijos ir darbo santykių) tikslų įgyvendinimo.

Norint atskleisti, kaip finansų rinkos dalyviai paskirsto investicijas ir kokį pėdsaką jų investavimo sprendimai palieka aplinkoje, nuspręsta didinti su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo skaidrumą finansų rinkos dalyvių klientams. Taip siekiama užkirsti kelią galimam galutinių investuotojų klaidinimui – juk finansinis produktas gali būti pristatomas kaip prisidedantis prie aplinkosaugos ar socialinių tikslų, nors iš tiesų su jais neturėti nieko bendra. Tam priskirtas specialus terminas – ekomanipuliavimas (angl. green washing).

Vienas iš reikalavimų – atskleisti klientams informaciją apie aplinkos, socialinius ir valdymo kriterijus, kai priimami su investicijų valdymu susiję sprendimai. Taip pat integruoti tvarumo rizikas į finansinės rizikos valdymo procesus: atsižvelgti į aplinkos, socialinius, valdymo įvykius ar situacijas, kurios galėtų padaryti neigiamą poveikį investicijų vertei.

Reikėtų suskubti įgyvendinti reikalavimus

Pirmasis žingsnis link skaidresnių investicijų buvo žengtas dar šių metų kovą, kai įsigaliojo Reglamentas dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo finansinių paslaugų sektoriuje (angl. Sustainable Finance Disclosure Regulation – SFDR). Jei finansų rinkos dalyviui taikomos šio reglamento nuostatos, jis savo interneto svetainėje privalo skelbti tvarumo politiką – atskleisti, kaip į investavimo sprendimų priėmimo procesus yra integruota tvarumo rizika. Tuo metu finansų patarėjai savo tvarumo politikoje privalo akcentuoti, kaip tvarumo rizika yra integruota teikiant rekomendacijas investicijų ar draudimo klausimais.

Vasarą įsigaliojo naujas reikalavimas daugiau nei 500 darbuotojų turintiems rinkos dalyviams. Šios organizacijos privalo atskleisti, kaip jos vertina neigiamą poveikį tvarumui priimant investavimo sprendimus ir paaiškinti, kaip vertinant investicijų poveikį tvarumui yra atliekamas išsamus šių procesų patikrinimas.

Šie reikalavimai taikomi daugumai finansų rinkos dalyvių: draudimo principu pagrįstus investicinius produktus teikiančioms draudimo įmonėms, portfelio valdymo paslaugas teikiančioms investicinėms įmonėms, pensijų produktų teikėjams, alternatyvaus investavimo fondų valdytojams, reikalavimus atitinkančio rizikos kapitalo fondo (EuVECA) ar socialinio verslumo fondo (EuSEF) valdytojams. Taip pat kolektyvinio investavimo į perleidžiamuosius vertybinius popierius subjektų valdymo įmonėms (KIS), portfelio valdymo paslaugas ar konsultacijas investicijų klausimais teikiančioms kredito įstaigoms, konsultacijas dėl draudimo principu pagrįstų investicinių produktų teikiantiems finansų patarėjams.

Mažesni finansų rinkos dalyviai gali pasirinkti nevertinti investicijų neigiamo poveikio tvarumui, tačiau klientams atskleidžiamoje informacijoje privalo paaiškinti tokio pasirinkimo priežastis ir nurodyti, ar į investicijų poveikį tvarumui jie ketina atsižvelgti ateityje. Visi finansų rinkos dalyviai ir finansų patarėjai savo interneto svetainėse privalo atskleisti, kaip į tvarumo rizikas atsižvelgiama nustatant atlygio politiką.

Tvari ekonomika palies kone visus

Dar vienas svarbus reikalavimas finansų rinkos dalyviams įsigalios kitų metų pradžioje. Reglamentu dėl sistemos tvariam investavimui palengvinti sukūrimo (vadinamuoju Taksonomijos reglamentu) bus nustatyta vieninga klasifikavimo sistema, kas aplinkos atžvilgiu laikoma tvaria ekonomine veikla Europos Sąjungoje. Šie reikalavimai papildys SFDR reglamente numatytus tvarių produktų atskleidimo reikalavimus.

Tai dar ne viskas – kitų metų liepą įsigalios Techniniai reguliavimo standartai (RTS). Juose numatytuose standartinės formos šablonuose turėtų atsidurti informacija, kokias aplinkos ar socialines savybes skatina įmonės siūlomas finansinis produktas, koks yra produkto tvarių investicijų tikslas ir kita susijusi informacija. 2022 metus finansų rinkos dalyviai užbaigs su dar vienu reikalavimu – pateikti informaciją apie investavimo sprendimų neigiamą poveikį produkto lygmeniu vertinimą arba atskleisti klientams, kodėl tai nėra daroma.

Panašu, kad finansų rinkos dalyviams būtina suskubti ir kuo anksčiau pasiruošti naujai tvarkai. O darbų – išties nemažai: su tvarumu susijusi informacija turės atsispindėti įmonės interneto svetainėje, ikisutartinėje informacijoje ir periodiniame kartu su produktu įprastai teikiamos informacijos pakete. Net ir tada, kai tvarumo rizikos konkrečiam produktui neaktualios, klientui privaloma paaiškinti to priežastis. Svarbu pažymėti, kad dalis su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo reikalavimų bus taikoma ir tiems finansų rinkos dalyviams, kurie nekuria ir nereklamuoja savo produktų kaip žalių ar tvarių.

Nors reikalavimų išties nemažai, tačiau tai daroma ne šiaip sau – aiški informacija apie aplinkos ir socialinius bei valdymo veiksnius investavimo sprendimuose padės sukurti kur kas tvaresnę ateitį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais