Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vitas Vasiliauskas: Lietuva su atsarga atitinka euro zonos standartus

Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį paaiškėjo ekonominiai rodikliai, kurie lems Europos Sąjungos institucijų sprendimą dėl Lietuvos pasirengimo tapti euro zonos nare. Europos Centrinio Banko (ECB) ir Europos Komisijos (EK) rengiami pranešimai apie šalies ekonominę ir teisinę konvergenciją bus grindžiami gegužės 15 d. duomenimis.

„Kviesti ar nekviesti – galutinę išvadą rašys ES institucijos, tačiau, Lietuvos banko vertinimu, priežasčių neigiamam sprendimui nebeliko“ – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Jo teigimu, užfiksuoti rodikliai ir prognozuojama jų raida su saugia atsarga atitinka prognozuojamus konvergencijos kriterijus. Pasak V. Vasiliausko, „net jei sulauktume tam tikrų pastabų, šiandieniniai mūsų skaičiai turėtų įtikinti vertintojus, kad Lietuva yra pasiekusi pakankamą konvergencijos laipsnį ir dar svarbiau – kad šis procesas yra nuoseklus ir tvarus“.

Gegužės 15 d. duomenimis, kurių pagrindu bus rengiami ECB ir EK konvergencijos pranešimai, Lietuvos valdžios sektoriaus skolos ir šalies BVP santykis vertinamuoju laikotarpiu yra 39,4 proc., t. y. gerokai mažesnis už maksimalų leistiną 60 proc. dydį.

Valdžios sektoriaus deficito ir šalies BVP santykis sudaro 2,2 proc. BVP, arba 0,8 proc. punkto mažesnis už leistiną 3,0 proc. ribą. Ilgalaikių palūkanų normų rodiklis Lietuvoje yra 3,6 proc., kriterijaus reikšmė – ne mažesnė nei 5,4 proc.

Jau dvejus metus nuolat mažėjęs vidutinės metinės infliacijos rodiklis Lietuvoje balandžio mėn. buvo 0,6 proc. Šiuo metu ECB dar vertina, kurių šalių infliacijos rodikliai yra išskirtiniai ir todėl neturėtų būti įtraukti skaičiuojant kainų stabilumo kriterijų, todėl jo dydis kol kas nėra žinomas, tačiau nepriklausomai nuo to, kuris iš kelių šiuo metu vertinamų variantų bus pasirinktas, Lietuvos rodiklis atitiks ir šį kriterijų. Kainų stabilumo kriterijus yra trijų ES šalių, kuriose kainos yra stabiliausios, vidutinės metinės infliacijos aritmetinis vidurkis, padidintas 1,5 proc. punkto.

Pranešimus apie Lietuvos ekonominę ir teisinę konvergenciją ECB ir EK numato skelbti birželio pradžioje. Jų pagrindu bus rengiamas EK pasiūlymas Europos Sąjungos Tarybai dėl euro įvedimo Lietuvoje. Galutinio ES Tarybos sprendimo tikimasi liepos pabaigoje.

R.Šadžius: „Lietuva pasirengusi ir laukia kvietimo į euro zoną“

Finansų ministras Rimantas Šadžius, vertindamas „Eurostat“ paskelbtus balandžio mėnesio Lietuvos infliacijos rodiklius, sako, kad paviešinti duomenys patvirtino preliminarius mūsų vertinimus.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Rimantas Šadžius
Tomo Markelevičiaus nuotr./Rimantas Šadžius

„Balandžio mėnesio duomenys yra atskaitos taškas, kuriuo remiantis bus vertinamas Lietuvos atitikimas Mastrichto kriterijams. Akivaizdu, kad Lietuva atitinka visus euro zonos kandidatėms keliamus reikalavimus“, – po duomenų paskelbimo sakė Rimantas Šadžius.

Pasak finansų ministro, tai dar viena pozityvi indikacija rodanti, kad mūsų valstybė pasirengusi euro zonai. „Belieka sulaukti oficialių Europos Komisijos ir Europos centrinio banko išvadų ir rekomendacijų, kuriose bus įvertintas ne tik Lietuvos rodiklių atitikimas Mastrichto kriterijams, bet ir jų ilgalaikis tvarumas“.   

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką