Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 28d. 09:59

VMI galanda kalavijus prieš tuos, kurie nepasinaudos mokesčių amnestija

Edita Janušienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Edita Janušienė

VMI patikina, kad jau turi duomenis, kurie verslininkai turėtų pasinaudoti mokesčių amnestija – o jei nepasinaudos, gali tikėtis vizito antrąjį šių metų pusmetį. Iki liepos 1-osios verslininkai gali be baudų ir delspinigių susimokėti „pamirštus“ mokesčius. Kaip ir pernai, aktyviausiai bus kontroliuojamos statybų, maitinimo, naudotų automobilių prekybos, remonto, mėsos gamybos įmonės.

Minėtuose sektoriuose veiklą vykdančios įmonės pernai sumokėjo 87,3 mln. eurų (beveik 9,5 proc.) daugiau mokesčių nei 2017-aisiais. Tačiau tos įmonės, kuriomis pasidomėjo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), 2018 metais į biudžetą sumokėjo 49 proc., arba 28,8 mln. eurų, daugiau mokesčių nei 2017 metais.

Žino, kas turėtų pasinaudoti mokesčių amnestija

VMI vadovė Edita Janušienė akcentavo, kad per dešimtmetį nėra mačiusi tokio spartaus biudžeto augimo – pernai biudžeto pajamos išaugo 751,8 mln. eurų suma. Vien iš šešėlio buvo ištraukta 130 mln. eurų.

VMI, vertindama šešėlinę ekonomiką, skaičiuoja PVM atotrūkį – skirtumą tarp teoriškai galimo surinkti PVM mokesčio ir tarp to, kuris surinktas realybėje.

„2018 m. PVM atotrūkis siekė beveik trečdalį, dabar turime penktadalį. Dar tikrai yra erdvės, kur jį sumažinti, bet kasmet vidutiniškai po 2 proc. paimame iš šešėlio“, – sako E.Janušienė.

Ji akcentuoja, kad tokie rezultatai pasiekti netgi gerokai sumažinus tikrinimų skaičių.

„Mes siekiame ne kuo daugiau priskaičiuoti, ne ateiti, ir kaip sako, priskaičiuoti už praėjusius metus. Mūsų veikla orientuota į einamąją stebėseną, priežiūrą. Mes pasakome iškart, ko įmonių veikloje trūksta. Mūsų siekis – pakitusi klientų elgsena šešėlinėse veiklose“, – aiškino E.Janušienė.

Anot jos, šiuo metu VMI atlieka apie 500 patikrinimų per metus, tačiau jie kokybiškesni – nors skundų teismuose būna daug, 85 proc. bylų VMI laimi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edita Janušienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edita Janušienė

„Nenorime trumpalaikio pokyčio, norime, kad pajamų augimas būtų ne tik tada, kai įmonėje sėdi mokesčių inspektorius“, – sako VMI vadovė.

Ji patikino, kad šiemetiniai prioritetai liks tie patys – statyba, viešasis maitinimas, naudoti automobiliai, jų dalys, prekyba, mėsos gaminiai. Siekiant kontroliuoti elektroninę erdvę, PVM vengimą ar sukčiavimą, mokesčių administravimui bus pasitelkiamos naujos sistemos.

„Antrą pusmetį mes jau eisime pas tuos, kurie, mūsų duomenimis, turėjo pasinaudoti (mokesčių amnestija – 15min), bet nepasinaudojo“, – sako E.Janušienė.

„Mes negąsdiname, bet tikrai keisime savo taktiką, tikrai atlikinėsime daugiau kontrolės veiksmų, identifikavę tuos, kurie galėjo pasinaudoti, bet nepasinaudojo“, – teigia ir VMI Kontrolės departamento direktorė Eglė Ramanauskienė.

Pernai atrinko 1,7 tūkst. įmonių, kurių veikla staiga tapo sėkminga

VMI pernai atrinko 1,7 tūkst. mokesčių mokėtojų ir jiems taikė įvairių priemonių. Skaičiuojama, kad kontroliuotų mokesčių mokėtojų PVM prievolė išaugo 3,9 karto, arba 23,7 mln. eurų, kai, palyginimui, visų mokesčių mokėtojų kontroliuotuose sektoriuose PVM prievolės augimas tesudarė 5 proc.

„VMI kontrolės išteklių koncentravimas į rizikingiausias sritis pasiteisina ir duoda teigiamų rezultatų. Pastebima, kad dėl stebėsenos ir kontrolės priemonių didėja ne tik VMI akiratin pakliuvusių įmonių, bet ir visų atitinkamų sektorių mokesčių mokėtojų elgsena ir tai atsispindi jų veiklos rezultatuose“, — sako VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

VMI inf./VMI dėmesio sulaukusios įmonės atrado daugiau mokesčių
VMI inf./VMI dėmesio sulaukusios įmonės atrado daugiau mokesčių

O GPM prievolė, susijusi su darbo užmokesčio išmokomis, padidėjo 16,8 proc., arba 3,3 mln. eurų (visų mokesčių mokėtojų kontroliuotuose sektoriuose GPM prievolės augimas — 12,5 proc.). Kontroliuotų mokesčių mokėtojų PVM atotrūkis per 2018 m., lyginant su 2017 m., sumažėjo 4,1 proc.

VMI žada, kad šiemet išteklius ir toliau skirs pajamų neapskaitymo ir mokesčių vengimo rizikų mažinimui keturiuose prioritetiniuose sektoriuose, taip pat verslo sandoriams elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis, pelno mokesčio, PVM vengimui ir sukčiavimui.

Šiemet pirmą pusmetį tebevyksta mokesčių amnestija – tie mokesčių mokėtojai, kurie nepasinaudos šia galimybe deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir sumokėti mokesčius be baudų ir delspinigių, bus kontroliuojami stipriau.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Klerauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Klerauskas

„Pirmąjį šių metų pusmetį mokesčių administratorius nepradeda naujų mokestinių patikrinimų ir sudaro sąlygas mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems. VMI plėtoja išmaniąją mokesčių administravimo sistemą i.MAS, naudoja kitas šiuolaikines IT technologijas, disponuoja beveik visa valstybės turimų registrų bei valstybės institucijų turima informacija bei duomenimis, kurių dėka mokesčių slėpimo atvejus identifikuoti darosi paprasčiau. Tikimės, kad verslas ir gyventojai įsiklausys į raginimą ir pasinaudos unikalia galimybe“, — sako VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Gyventojai ir įmonės naudojasi tokia galimybe – pagal mokesčių mokėtojų pateiktus prašymus jau sudaryti 135 periodinių mokėjimų grafikai 665 tūkst. eurų sumai, VMI sulaukė 600 skambučių. Tačiau kiek iš viso asmenų ir įmonių pasinaudos amnestija nebus įmanoma pasakyti – tikslinant deklaracijas užtikrinamas anonimiškumas.

VMI primena, kad deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be delspinigių ar baudų visi mokesčių mokėtojai (ir gyventojai, ir įmonės, jei jie nėra bankrutuojantys, bankrutavę ar restruktūrizuojami) gali iki š. m. liepos 1 d.

Mokesčių mokėtojai turi pateikti arba patikslinti savo deklaracijas už pasirinktus 2014–2018 m. arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas.

Net ir tais atvejais, kai VMI mokestinius patikrinimus pradėjo dar 2018 m. ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jei pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką