Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 10d. 10:00 , atnaujinta: 2019 sausio 10d. 10:29

VMI skelbia amnestiją: vienintelė galimybė išvengti pasekmių, po to – didesnės baudos

Edita Janušienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Spaudos konferencijos akimirka

Valstybinė mokesčių inspekcija, iki liepos 1-osios paskelbusi mokesčių amnestiją, patikina, kad tai bus vienintelė galimybė „išsitaisyti praeities klaidas“, po to verslą prižiūrės dar griežčiau. VMI žada užtikrinti anonimiškumą. Tačiau po amnestijos priežiūra bus dar griežtesnė, o baudos – gerokai didesnės.

VMI visiems mokesčių mokėtojams suteikia galimybę deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų – išsami informacija pateikta ketvirtadienį.

Tokia proga, anot institucijos, yra suteikiama pirmą ir vienintelį kartą, ateityje analogiška galimybe pasinaudoti mokesčių mokėtojai nebegalės. Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už praeityje nesumokėtus mokesčius taikomas visiems – ir gyventojams, ir įmonėms, jei jie nėra bankrutuojantys, bankrutavę ar restruktūrizuojami.

Norėdami pasinaudoti šia unikalia galimybe mokesčių mokėtojai 2019 m. sausio–birželio mėnesiais turėtų pateikti arba patikslinti savo deklaracijas už pasirinktus 2014–2018 m. arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI už kadaise nesumokėtus mokesčius delspinigių neskaičiuos ir baudų neskirs.

VMI inf./VMI infografikas
VMI inf./VMI infografikas

Deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų, tačiau mokesčių mokėtojai gali sudaryti ir periodinių mokėjimų grafiką – laikotarpiui iki 2 metų.

„Jei sumokėti visą mokesčių sumą išsyk yra sudėtinga, t.y. kyla finansinių sunkumų, siūlome nedelsti, per 20 dienų kreiptis į VMI ir pasinaudoti galimybe mokesčių sumą išdėstyti bei sumokėti dalimis be jokių palūkanų“, – pranešime spaudai teigia VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencijos akimirka

VMI pažymi, jog atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams (išskyrus žemės mokestį).

Atleidimas nuo baudų ir delspinigių netaikomas deklaruotoms pajamoms, gautoms iš nelegalios veiklos: prekybos narkotikais, prekybos žmonėmis, kontrabandos, pajamų iš korupcijos (kyšiai) ar pinigų plovimo atvejais, kitos nusikalstamos veikos.

VMI vadovė: pusmečio pakanka drąsai sutelkti

VMI vadovė Edita Janušienė patikina, kad formaliai langas atvertas jau sausio 1 d., šiuo metu teikiami platesni paaiškinimai

„Labai stengiamės ir džiaugiamės kad mažėja šešėlis, bet šiuo metu jis vis dar sudaro beveik penktadalį BVP“, – sako E.Janušienė ir pažymi, kad PVM atotrūkis jau susitraukęs 5 procentiniais punktais – pajamos renkamos vis geriau.

Anot jos, VMI sukūrė savo modelį, kuriam nereikėjo jokių naujų sistemų – tereiks tikslinti ar pateikti deklaracijas.

„Kodėl tą darome dabar – o kada, jei ne dabar, ir kas, jei ne mes. Išnagrinėjome kitų šalių pavyzdžius, vienose šalyse tokia praktika buvo taikyta daugiau nei prieš 10 metų, kitose – visai neseniai. Susikūrėme savo modelį, kuris yra išskirtinis ir kuriame sudėta geriausia kitų šalių praktika“, – sako E.Janušienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencijos akimirka

Ji patikina, kad pusmečio visiškai pakaks.

„Pusmečio visiškai pakanka ramiai su savimi pabūti, prisiminti pamirštus mokesčius ir sutelkus drąsą ateiti deklaruoti. (…) Po to man bus labai apmaudu, jei reikės taikyti griežtąsias kontrolės priemones. Tikrai nebus jokių pratęsimų, pažadu. Tai yra pusmetis“, – spaudos konferencijoje kalbėjo E.Janušienė.

Užtikrins anonimiškumą

VMI neidentifikuos asmenų, pasinaudojusių galimybe atsiskleisti ir būti atleistiems nuo delspinigių, kadangi deklaracijos bus teikiamos ir tikslinamos bendrąja tvarka.

„Siekdami užtikrinti mokesčių mokėtojų konfidencialumą ir anonimiškumą, deklaracijas priimsime bendra tvarka, prie jų jokių pajamas pagrindžiančių dokumentų pateikti nereikės“, – sako R.Virvilienė.

Tam, kad mokesčių mokėtojas būtų atleistas nuo delspinigių, nereikės teikti jokių papildomų prašymų, tai įvyks automatiškai.

„Jei per 20 dienų nesumokės ir dels pateikti prašymą dėl grafiko sudarymo – už tą laikotarpį jam bus skaičiuojami delspinigiai, nuo kurių jis nebus atleidžiamas“, – sako R.Virvilienė.

Anot jos, gyventojų aktyvumas jau pastebimas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencijos akimirka

„Šios dienos duomenimis, deklaracijos tikrai yra tikslinamos. Per 10 dienų stebime tam tikrą pagausėjimą gyventojų GPM deklaracijų tikslinimo, pagal kurias teikiamos ir teigiamos prievolės su papildomomis mokėtinomis sumomis. Yra 2 mokesčių mokėtojai, kurie kreipėsi dėl periodinio mokėjimų grafiko sudarymo“, – sako R.Virvilienė.

Ji pakartojo ankstesnius Finansų ministerijos skaičiavimus, kad kovos su šešėliu priemonės turėtų šiemet biudžetą papildyti 200 mln. eurų.

„Kalbant apie šešėlio mastą ir sritis – jos ne kartą yra įvardytos. Tai yra tokios veiklos kaip didmeninė ir mažmeninė prekyba, statybos, visas paslaugų sektorius, transporto sektorius – tai iš esmės tos didžiosios ekonominės veiklos sritys. Ir, be abejo, yra tokių sričių, kur ypač paplitę atsiskaitymai grynaisiais pinigais, kur, kaip rodo mūsų stebėjimai, šešėlio mastas būna didesnis“, – kur daugiausia šešėlio, kalbėjo VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Pavyzdys: pajamos be individualios veiklos

VMI pateikia pavyzdį: jei gyventojas dirba įmonėje X pagal darbo sutartį, tačiau papildomai po darbo ir išeiginėmis dienomis 2015 metais teikė paslaugas neįregistravęs individualios veiklos, neturėdamas verslo liudijimo ir nemokėdamas mokesčių ir iš šios veiklos jis gavo 40 000 Eur pajamų, dabar jis gali pateikti ar patikslinti 2015 metų gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, deklaruoti 40 000 Eur individualios veiklos pajamų ir sumokėti 6 000 Eur gyventojų pajamų mokesčio, gaunant atleidimą nuo delspinigių.

Taip pat jis gali kreiptis į VMI dėl mokėjimo termino atidėjimo 2 metų laikotarpiui, susitariant dėl mokėjimų dalimis grafiko.

„Šiuo atveju, jei gyventojas nuspręs teisingai – prisimins praeityje pamirštas deklaruoti pajamas ir, pasinaudodamas šia vienkartine galimybe, nuo jų sumokės mokesčius, jis sutaupys 5 190 Eur, nes, mokesčių nesumokėjimo faktą atskleidus patikrinimo metu, nuo 40 000 pajamų sumos bus apskaičiuota 6000 Eur mokesčių suma, 2190 Eur delspinigių ir skirta 50 proc. mokesčio sumos dydžio bauda 3000 Eur, iš viso 11 190 Eur“, – lygina VMI.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaracijų diena VMI
Mato Miežonio / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaracijų diena VMI

Pasibaigs po pusmečio

VMI pirmąjį pusmetį verslo netikrins, kol galios amnestija: nepradės naujų mokestinių patikrinimų ir sudarys galimybę mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems.

„Net ir tuo atveju, kai VMI mokestinius patikrinimus pradėjo dar 2018 m. ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jei pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo“, – sako R.Virvilienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Virvilienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Virvilienė

Net jei delspinigiai priskaičiuoti pernai, mokesčių mokėtojai nuo jų taip pat bus atleisti, jei jų dar nesumokėjo. Jiems liks tik sumokėti mokestį.

Norėdamas pasinaudoti amnestija asmuo turi pateikti ar patikslinti savo deklaracijas už praėjusius penkerius metus, pradedant nuo 2014-ųjų.

VMI kelis kartus akcentavo, kad tokia galimybė atskleisti ir sumokėti „pamirštus mokesčius“ yra vienintelė.

Anksčiau jau skelbta, kad mokesčių amnestija neatleis nuo baudžiamosios atsakomybės, jei padarytos neteisėtos veiklos, pvz., gabenta kontrabanda, paimtas kyšis ar pan.

Mokesčių amnestija, prasidėjusi šiemet sausio 1 d., galios iki liepos 1 d.

Šešėlinės ekonomikos mažinimo reforma valdžios pajamas gali padidinti apie 520 mln. eurų per trejus metus, anksčiau atskleidė Finansų ministerijos užsakymu atliktas tyrimas. Tačiau tai turi ir kitą pusę – privatus vartojimas gali mažėti, kadangi šešėlyje uždirbamos pajamos paprastai išleidžiamos oficialioje ekonomikoje.

15min jau yra apžvelgusi mokesčių amnestijų pavyzdžius kitose šalyse: jos būdavo ir dar dosnesnės, verslui siūlant susimokėti tik dalį priklausančių mokesčių. Tačiau ne visuomet jos būdavo sėkmingos.

Šešėlinės ekonomikos tyrėjas austrų profesorius Friedrichas Schneideris pernai teigiamai įvertino Lietuvos sprendimus, kuriais kovojama su atlyginimais „vokeliuose“ ir mokesčių vengimu. Jo vertinimu, Lietuvoje šešėlis" siekia apie 18 proc. BVP, kai Vokietijoje – 10,4 proc. BVP.

Po amnestijos – dar griežtesnė priežiūra

Kol vyks amnestija, VMI ruošis dar griežtesniam mokesčių mokėtojų tikrinimui jai pasibaigus.

„Gyventojai ir įmonės, nepasinaudoję šia vienintele galimybe sumokėti nuslėptus mokesčius, mokesčių administratoriui atskleidus piktnaudžiavimus, neišvengs griežtų sankcijų: jiems bus apskaičiuojami ne tik papildomai mokėtini mokesčiai, bet ir delspinigiai, skiriamos baudos, inicijuojamas baudžiamosios atsakomybės taikymas (kai tai numato įstatymas)“, – skelbiama VMI informacijoje.

Mat nuo šių metų pasikeitė sankcijos – baudos sieks nuo 50 iki 100 proc. nesumokėtų mokesčių, apskaičiuotos baudos už kitus pažeidimus yra dvigubos, o dalis – 30 proc. didesnės.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaracijų diena VMI
Mato Miežonio / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaracijų diena VMI

„VMI plėtoja Išmaniąją mokesčių administravimo sistemą i.MAS, naudoja kitas šiuolaikines IT technologijas, kurių dėka mokesčių slėpimo atvejus identifikuoti darosi paprasčiau. VMI disponuoja faktiškai visa valstybės turimų registrų bei valstybės institucijų (SODRA, Muitinė, VĮ „Registrų centras“, VĮ „Regitra“, ir kt.) turima informacija bei duomenimis, taip pat gauna trečiųjų šaltinių, tarp jų įmonės, bankai, notarai ir kt., duomenis“, – aiškina VMI.

Be to, plečiasi tarptautinis bendradarbiavimas, kurio dėka gaunama informacija apie asmenų ir įmonių turimas sąskaitas, nekilnojamąjį turtą, gaunamas pajamas.

„Šie duomenų mainai jau neaplenkia ir vadinamųjų ofšorinių teritorijų dar neseniai laikytų patikimomis „slėptuvėmis“, – pažymima VMI komentare.

Po 2019 m. liepos 1 d. VMI atnaujins mokesčių mokėtojų kontrolę, identifikuos praeityje galimai pajamas nuslėpusius ir mokesčių vengusius bei neatsiskleidusius asmenis, ir, nustačius pažeidimus, taikys griežtas sankcijas, įskaitant baudžiamosios atsakomybės inicijavimą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Virvilienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Virvilienė

„VMI planuoja, kad kitą pusmetį aktyviau imsis kontrolės procedūrų ir būtent griežtų kontrolės procedūrų – tai yra mokestinių patikrinimų. Mokesčių patikrinimai neša tam tikras pasekmes mokesčių mokėtojui – tai delspinigiai ir baudos. Mes akcentuojame jų neišvengiamumą“, – sako R.Virvilienė.

Ji akcentuoja, kad sankcijos gali siekti ir pusę ir dar daugiau, nei nuslėpti mokesčiai.

M.Dubnikovas: verslui proga „išsiskalbti skalbinius“

Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas tikina, kad yra įmonių, kurios, net jei dabar dirba sąžiningai, velka ankstesnio šešėlio šleifą – tai joms bus proga „išsiskalbti skalbinius“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Dubnikovas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Marius Dubnikovas

„Tokią situaciją tikriausiai galima vertinti daugiau ar mažiau teigiamai. Galbūt yra tokių įmonių, kurios turi šiokį tokį šleifą, kurios nesugebėjo susitvarkyti savo laiku. Galbūt jos dabar dirba tvarkingai, bet dar turi kažkokią uodegą iš praeities. Trumpa galimybė susimokėti mokesčius be sankcijų – tai kodėl gi ne, kodėl to nepadarius. Galbūt kažkam dėl to bus šiek tiek ramiau gyventi, kai sumokėję mokesčius taps legalūs“, – sako M.Dubnikovas.

Jis pritaria ir tam, kad per amnestiją negalima legalizuoti lėšų iš kontrabandos ar kitų pagal Baudžiamąjį kodeksą baudžiamų veiklų – tai, anot M.Dubnikovo, yra „juodžiausias šešėlis“.

„Iš esmės, tiek verslas, tiek gyventojai gerėjant ekonominei padėčiai yra vis labiau linkę mokėti mokesčius, to įrodinėti nereikia. Ir šiuo metu ekonominė padėtis, be abejo, yra gerėjanti. Todėl ir tų įmonių, kurios dirba šešėlyje, skaičius yra mažesnis. Tačiau galbūt kažkas pasinaudos galimybe išsiskalbti savo skalbinius. Toks paprastas mechanizmas, mano manymu, gali kartais būti panaudojamas“, – įsitikinęs M.Dubnikovas.

Komentarai: 8

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas veržiasi į priekį – važiuoja dešimtuke

Tiesiogiai Gazas

9-asis Dakaro etapas motociklų įskaitoje: lietuviai artėja prie finišo

Sportas

Šauktinių sąraše – pasaulio čempionas

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Verslas

Pensijų fondai pernai sudegino 3,9 proc. turto – bet dešimtmetis buvo sėkmingas

Vardai

Žinia Egidijui Dragūnui iš Panevėžio: dėl namo statybų ir griovimo iš naujo teks aiškintis teisme

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Pasaulis kišenėje

Visoje Anglijoje galima rasti tokių šimtamečių betoninių lėkščių – kam jos skirtos?

Aktualu

S.Skvernelis bėdos nemato, kad verslininkai pinigais remia LVŽS artėjančiuose rinkimuose

Aktualu

Vilniuje sugėrovų degančiame name paliktą vyrą ugniagesiai gelbėjo pjaudami grotas

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Vardai

Birutė Navickaitė vėl sulaukė karčių Petro Gražulio žodžių: siūlė dukrai sakyti, jog tėvas – žuvęs

Mokslas.IT

Kokia turėtų būti ugnimi spjaudančių drakonų fiziologija?

Vardai

Penkios Monikos Linkytės nesėkmės scenoje: „Prisipažįstu – kartą skridau nuo scenos“

Aktualu

Teismo verdikto dėl devynmetės mergaitės įvaikinimo visuomenė nesužinos: tai – paslaptis

15min iš Gdansko Aktualu

Gedule skęstantis Gdanskas ruošiasi nužudytojo mero laidotuvėms – palaidos bazilikoje

Mokslas.IT

Kaip sekasi blokuoti „Linkomaniją“?

Vardai

Liepa Norkevičienė vos neliko apgauta: sukūrusi filmo vertą istoriją aferistė prašė pagalbos vaikams

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Rinkimus Klaipėdoje uosto vadovas bandys laimėti su uoste dirbančiais verslininkais bei jų pinigais

Pasaulis kišenėje

Neįprastas reiškinys – upėje susiformavo didelis besisukantis ledo diskas

Kultūra

Archeologiniai tyrimai Gedimino kalno šlaituose – „darbas ekstremaliomis sąlygomis“

Naujienos

Aktualu

Alytaus parduotuvėje ponia senus batus iškeitė į naujus, bet pamiršo susimokėti

Aktualu

Žvejai raginami būti atsargūs ant užšalusių ežerų

Vardai

Monika Marija pristato eurovizinę dainą ir klipą „Criminal“: kūrė drauge su švedų prodiuseriais

Verslas

A.Lukašenka: Baltarusija galėtų nafta apsirūpinti per Baltijos šalių uostus 

Aktualu

M.Pompeo: sprendimas išvesti karius iš Sirijos bus įgyvendintas

Mokslas.IT

Kosmose mutavusios bakterijos kelia pavojų ne tik astronautams

15min iš Stambulo 24sek

Paulius Jankūnas – apie kankinančią traumą, „Žalgirio“ kritikus ir pokalbius su Šaru

Aktualu

Bute Vilniaus pareigūnai aptiko tūkstančius pakelių kontrabandinių cigarečių

Gazas

Dakaro dalyvių laukia itin agresyvus ketvirtasis greičio ruožas – kentės automobiliai

Aktualu

Su vogtu BMW sprukęs vyras tvirtina: Panevėžio policija į jį šaudė be reikalo

Aktualu

Kur praėjusią naktį buvo šalčiausia?

Sportas

Istorinis šansas: Lietuvos bėgikės kviečiamos į prestižinį estafečių čempionatą

Aktualu

Policija perspėja: permokas už įvairias paslaugas į namus neša tik sukčiai

Sportas

Vatikano futbolo komandoje žais kunigai, gvardiečiai ir profesorius

Aktualu

A.Kasparavičius: mintį, kad A.Smetona pabėgo, mums įkalė sovietmetis

24sek

Iš Lenkijos grįžusi Daugilė Šarauskaitė atstovaus Kauno komandai

15min tema Verslas

Bauginantis tyrimas: kilus gaisrui Santaros klinikos ir kiti viešieji pastatai sudegtų lyg malkos

Verslas

„Sodra“ pradeda mokėti indeksuotas pensijas: kam ir kiek išaugo?

Gazas

Dakare sprendžiasi Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio likimas

Vardai

Zvonkus ir Stano aštriai apdainavo Tapino ir Skvernelio konfliktą

Aktualu

Teisme – „MG Baltic“ ir V.Bako advokatų dvikova: prisimintas ir konservatorių lyginimas su teroristais

Aktualu

Afganistane per Talibano atakas žuvo 21 policininkas

Sportas

Liūdnos žinios iš Vokietijos: Luko Spalvio sezonas gali būti baigtas

Aktualu

Ministerija siūlo riboti gydymo įstaigų vadovų kadencijas, steigti valdybas

Kultūra

Vaikų knygų rašytojas V.Šidlauskas: stebina, kokia smalsi ir drąsi karta auga

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką