Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 16d. 06:51 , atnaujinta: 2017 kovo 16d. 12:15

Ketvirtadienį – mokesčių deklaravimo startas: ką būtina žinoti?

Valstybinė mokesčių inspekcija
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Valstybinė mokesčių inspekcija

Valstybinė mokesčių inspekcija Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) ketvirtadienį pateikė preliminariąsias deklaracijas – jau galima kelių mygtukų paspaudimu deklaruoti per 2016 m. gautas pajamas ir susigrąžinti mokesčių permokas, jei tokių buvo. VMI teigia, kad šiemet deklaruoti bus lengviau dėl EDS įdiegtų naujovių.

Norintieji suspėti laiku deklaracijas privalo pateikti iki gegužės 2 d. VMI skaičiuoja, kad pernai laiku privalomas deklaracijas pateikė 84 proc. individualią veiklą registravusių gyventojų. Deklaracijas pateikus vėliau būtų skaičiuojami delspinigiai nuo mokestinių nepriemokų.

Šiemet VMI jau yra paruošusi 1,5 mln. preliminariųjų pajamų deklaracijų. Pernai VMI buvo parengusi apie 1,8 mln. preliminariųjų deklaracijų.

Pernai net 654 tūkst. gyventojų susigrąžino iš viso 73 mln. eurų. Tiesa, daliai teko primokėti – 266 tūkst. gyventojų grąžino 92 mln. eurų mokesčių nepriemokų.

Praėjusiais metais deklaracijas pateikė apie 1,19 mln. gyventojų. 99,4 proc. deklaracijų pernai buvo pateikta elektroniniu būdu – internetinėje Elektroninėje deklaravimo sistemoje arba naudojantis programėle e.VMI.

VMI pažymi, kad mokesčių mokėtojams, pasinaudojusiems GPM lengvata, permoką grąžins iki liepos 31 dienos.

Šiemet paprasčiau

VMI teigia, kad šiemet EDS buvo atnaujinta ir supaprastinta, dėl to deklaravimas turėtų būti lengvesnis.

„Atsižvelgdami į klientų poreikius šiemet atnaujinome Elektroninio deklaravimo sistemą: gyventojas lengvai ras susistemintą jam reikalingą informaciją, pranešimus apie taisytinas klaidas, paprasčiau bus pateikti deklaraciją, pridėti reikalingus dokumentus“, – teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Pateikęs pajamų deklaraciją gyventojas gaus detalesnę informaciją apie joje deklaruotų duomenų nagrinėjimo eigą, elektroninėje deklaravimo sistemoje matys, ką su jo pateiktais duomenimis daro VMI, ar reikia ir ką būtent patiksinti deklaracijoje. Gyventojui taip pat bus pateikiama informacija apie deklaruotos pajamų mokesčio permokos grąžinimą.

Šiemet VMI interneto svetainėje paskelbė Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir Metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiuoklę 2012–2016 metams. Skaičiuoklė aktuali tiems gyventojams, kurie dirbo ne visus metus ir gali susigrąžinti dalį GPM dėl pritaikyto per didelio NPD. Ši skaičiuoklė ypatingai aktuali studentams moksleiviams, dirbusiems keletą mėnesių, pvz. vasaros atostogų metu. Neteikdami deklaracijos jie gali pasitikrinti, kokia suma grįžtų į jų sąskaitas.

Pasak S.Aliukonytės-Šnirienės, už 2016 metus gyventojams bus grąžinta apie 60 mln. eurų permokų, o valstybei jie sumokės apie 90 mln. eurų mokesčių – šie rodikliai yra tokie pat, kaip ir pernai, rašo BNS.

„Deklaravimas jau vyksta. Kadangi sistemos vartai buvo atverti vidurnaktį, tai šį rytą jau turėjome keletą tūkstančių deklaracijų. Dabar deklaracijas skaičiuojame dešimtimis tūkstančių“, – tvirtino S.Aliukonytė-Šnirienė.

Iš 672 tūkst. gyventojų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių privalėjo pernai pateikti deklaracijas, 537 tūkst. tą padarė laiku. Laiku deklaracijas pernai pateikė 94 proc. notarų, antstolių, advokatų ir advokatų padėjėjų, o pareigingiausia mokėtojų grupė, kurie pernai teikė deklaracijas laiku – ūkininkai, PVM mokėtojai – 98 proc. (13,6 tūkst.) laiku deklaravo pajamas.

Kas privalo pateikti deklaracijas?

Dėl pajamų deklaracijų būtinumo turėtų pasitikrinti visi asmenys, kurie gavo kitokių pajamų nei vien darbo pajamos – jei pajamų mokestį gyventojai susimokėti turi patys, reikia deklaruoti ir pajamas.

O ir dirbantiesiems tokia prievolė kyla, jei buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) – jį tenka grąžinti deklaruojant gautas pajamas.

Daugiausia gyventojų privalo pateikti pajamų deklaracijas dėl vykdytos individualios veiklos pagal pažymą ar verslo liudijimą – pajamas privalu deklaruoti, net jei nebuvo gauta jokių pajamų iš veiklos. Pajamas deklaruoti turi individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai, gavę pajamų iš šių įmonių.

Kiti dažniausi atvejai, kai pajamas privalu deklaruoti – buvo gauta turto nuomos pajamų ar turto pardavimo pajamų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./VMI spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr./VMI

Visi PVM mokėtojais įregistruoti gyventojai, gavę pajamų iš žemės ūkio veiklos, privalo teikti deklaracijas. Jei PVM mokėtoju registruotis neprivaloma, pajamas iš žemės ūkio veiklos deklaruoti turi tie gyventojai, jei gautų pajamų suma didesnė nei 3000 eurų.

Taip pat pajamas deklaruoti reikia gavus didesnės nei 2500 eurų vertės dovanų.

Deklaracijų teikti nereikia, jei parduotas NT kaip nuosavybė buvo išlaikytas 10 metų. O kilnojamojo turto, pavyzdžiui, automobilio, pardavimo sandoriai pajamų mokesčiu apmokestinami, kai nuosavybė neišlaikoma bent 3 metus.

Svarbiausi pasikeitimai

Neapmokestinamas 3000 Eur dydis, taikomas pajamoms iš finansinių priemonių (akcijų, obligacijų, investicinių fondų vienetų ir kt.) pardavimo ir palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius (pvz., obligacijas), sumažintas iki 500 Eur. O nekilnojamojo turto (NT) išlaikymo terminas, suteikiant teisę NT parduoti neapmokestinant iš tokio pardavimo gautų pajamų, buvo prailgintas nuo 5 iki 10 metų, svarbiausius pasikeitimus apžvelgia advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkė Gerda Bernotaitė.

„Seimas gana reikšmingus pakeitimus priėmė 2016 m. paskutinę gruodžio savaitę, apribojančius gyventojo galimybes iš pajamų atimti per mokestinį laikotarpį sumokėtas gyvybės draudimo ar pensijų įmokas pagal gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartis. Gyventojai, deklaruodami 2017 m. gautas pajamas iš jų galės atimti sumą, neviršijančią 2000 Eur, taigi, maksimaliai bus galima sutaupyti ne daugiau nei 300 Eur per metus“, – sako G.Bernotaitė.

Vis tik, atsižvelgiant į tai, kad pakeitimai įsigaliojo nuo 2017 m. sausio 1 d., jie bus aktualūs tik kitąmet, deklaruojant 2017 m. gautas gyventojų pajamas. Daugiau reikšmingų pokyčių teisininkė neįvardijo.

Asmeninio archyvo nuotr./Artūras Bakšinskas
Asmeninio archyvo nuotr./Artūras Bakšinskas

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) prezidentas Artūras Bakšinskas taip pat atkreipia dėmesį, kad šie metai yra paskutiniai, kai 400 tūkstančių gyvybės draudimo sutartis turinčių gyventojų, deklaravę pajamas už praėjusius metus, dar gali atgauti dalį mokesčių netaikant lubų.

„Norime informuoti gyventojus, kad šiemet deklaruojantiems pajamas už 2016 metus gyvybės draudimo įmokų lubos taikomos dar nebus – susigrąžinama mokesčių dalis dar bus skaičiuojama remiantis ankstesne tvarka“, – pažymi A.Bakšinskas.

Taip pat išliko ir ankstesnis apribojimas – bendra visų leidžiamų atskaitymų (gyvybės draudimo ir pensijų fondų įmokų, mokėjimų už studijas, būsto paskolų palūkanų) suma neturi viršyti 25 proc. asmens apmokestinamųjų pajamų.

Įstatymo pakeitimus pernai gruodį Seimas priėmė atgaline data – 300 eurų lubos bus taikomos ne tik naujoms, bet ir iki įstatymo priėmimo sudarytoms gyvybės draudimo sutartims. LGDĮA tai vertina kaip dalies klientų teisėtų lūkesčių pažeidimą.

Lietuvos banko duomenimis, 2016 m. gyvybės draudimo rinka Lietuvoje augo 4,6 proc. – iki 246,7 mln. EUR.

Kada galima susigrąžinti?

Jei gyventojai permokėjo GPM, susigrąžinti permoką jie gali tik pateikę deklaraciją – šiuo atveju prievolės teikti deklaraciją nėra.

Dažniausiai gyventojai mokesčių permoką susigrąžina dėl ne viso panaudoto NPD. Tokie atvejai būna, jei darbuotojai dirbo ne visus metus, šio dydžio netaikė darbdaviai ar keitėsi šeimos dydis ir pan.

Taip pat susigrąžinti dalį mokesčio gali asmenys, kurie lėšas kaupia pagal gyvybės draudimo sutartis ar pensijų fonduose. Nuo 2017 m. apribota įmokų suma, nuo kurios grąžinama sumokėto GPM dalis – ji negali būti didesnė nei 2000 eurų, taip pat nuo 2017 m. su keliomis išimtimis nebegalima keisti sutarties naudos gavėjo.

Kiti atvejai, kada galima susigrąžinti dalį GPM: jei patiriama išlaidų mokant už mokslą arba mokamos palūkanos už iki 2008 m. įsigytą turtą.

Nuo 2004 m. VMI, pagal 8,4 milijono prašymų, gyventojams jau grąžino beveik 1 milijardą eurų pajamų mokesčio permokų.

Paramai skiria kas antras

15min jau rašė, kad gyventojai kasmet turi galimybę dalį sumokėto pajamų mokesčio skirti paramai, tačiau vos kas antras, deklaravęs pajamas, užpildo papildomą formą ir pasinaudoja šia galimybe.

Jei pernai VMI sulaukė 1,2 mln. gyventojų deklaracijų, paramai dalį mokesčio skyrė 627 tūkstančiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Mažai žinomas Ukrainos atminties karas: kaip Maskva išnaudoja kaltinimus antisemitizmu?

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ dar nežino, kada Barselonoje užstrigęs lėktuvas pakils skrydžiui į Vilnių

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Aktualu

Šiurpūs skaičiai: Pensilvanijoje šimtai kunigų dešimtis metų lytiškai išnaudojo tūkstančius vaikų

Maistas

Restoranas „Oldman“ Palangoje – 100 metrų iki saulėlydžio: J.Basanavičius čia atrado ramybę

Aktualu

Genujos greitkelio viaduko katastrofa įvyko po daugelio perspėjimų

Tiesiogiai 24sek

Stebėkite krepšinio garsenybių sūnų akistatą ketvirtfinalyje: Lietuva – Kroatija

Aktualu

Patikrinus parašus Centro partijos kandidatė vis tiek negalės dalyvauti Seimo rinkimuose

Aktualu

Į karo nualintą Sirijos Alepą pėsčiomis ėjusi lenkė pretenduoja gauti Nobelio premiją

Pasaulis kišenėje

Įgyvendinkite svajonę: kaip tapti skaitmeniniu nomadu

Pivašiūnuose vyksta Žolinės atlaidai

Aktualu

Katalikybė Lietuvoje skaičiais: kiek Lietuvoje yra kunigų ir kiek bažnyčių?

Verslas

Palangos pramogų verslo senbuvis: tokią vasarą prisiminsime dar ilgai

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

Vardai

Kultinis animacinis serialas „Šeimos bičas“ turės kino versiją, planuojamas ir „Simpsonų“ tęsinys

Gyvenimas

Veltinio menininkė apie savo darbus: „Susikurtame rojuje gimsta lėlės-angelai“

Sportas

„Vyčio” naujokai – žaidę Brazilijos aukščiausioje lygoje ir Kolumbijos rinktinėje

Aktualu

Profsajungos palaiko valdžios siekį drausti prekybos centrų darbą sekmadieniais

Verslas

Danija atsitvers nuo Vokietijos, kad apsisaugotų nuo afrikinio kiaulių maro

Naujienos

Aktualu

Mažai žinomas Ukrainos atminties karas: kaip Maskva išnaudoja kaltinimus antisemitizmu?

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ dar nežino, kada Barselonoje užstrigęs lėktuvas pakils skrydžiui į Vilnių

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Aktualu

Šiurpūs skaičiai: Pensilvanijoje šimtai kunigų dešimtis metų lytiškai išnaudojo tūkstančius vaikų

Maistas

Restoranas „Oldman“ Palangoje – 100 metrų iki saulėlydžio: J.Basanavičius čia atrado ramybę

Aktualu

Genujos greitkelio viaduko katastrofa įvyko po daugelio perspėjimų

Tiesiogiai 24sek

Stebėkite krepšinio garsenybių sūnų akistatą ketvirtfinalyje: Lietuva – Kroatija

Gyvenimas

Stilius: 15 švarko ir džinsų derinių kiekvienai dienai

Aktualu

Patikrinus parašus Centro partijos kandidatė vis tiek negalės dalyvauti Seimo rinkimuose

Aktualu

Į karo nualintą Sirijos Alepą pėsčiomis ėjusi lenkė pretenduoja gauti Nobelio premiją

Pivašiūnuose vyksta Žolinės atlaidai

Pasaulis kišenėje

Įgyvendinkite svajonę: kaip tapti skaitmeniniu nomadu

Aktualu

Katalikybė Lietuvoje skaičiais: kiek Lietuvoje yra kunigų ir kiek bažnyčių?

Verslas

Palangos pramogų verslo senbuvis: tokią vasarą prisiminsime dar ilgai

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

Vardai

Kultinis animacinis serialas „Šeimos bičas“ turės kino versiją, planuojamas ir „Simpsonų“ tęsinys

Sportas

„Vyčio” naujokai – žaidę Brazilijos aukščiausioje lygoje ir Kolumbijos rinktinėje

Gyvenimas

Veltinio menininkė apie savo darbus: „Susikurtame rojuje gimsta lėlės-angelai“

Aktualu

Profsajungos palaiko valdžios siekį drausti prekybos centrų darbą sekmadieniais

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką