Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 28d. 10:55

Voveraičių grybų supirkėjai nebeturi kur dėti, o mėlynės – aukso vertės

Prekyba uogomis ir grybais pakelėje
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Prekyba uogomis ir grybais pakelėje

Šiemet grybų sezonas pavėlavo dvi savaites, tačiau iškart voveraičių perteklių pajuto ne tik lietuviai, bet ir aplinkinių valstybių gyventojai – ketvirtadienį grybautojai, pamatę supirkimo kainas, nešėsi grybus namo. Supirkėjai skundžiasi, kad Vakarų Europoje grybų neperka. O mėlynės šiemet – deficitas, jų supirkėjai beveik nemato, kadangi uogų vos pakanka prekybai turguje.

Varėnoje įsikūrusios bendrovės „Tandemus“ komercijos direktorius Vidmantas Budrikis stebisi, kad ilgai grybų nebuvo, tačiau dabar jų pridygo kaip po lietaus.

„Sezonas šiemet prasidėjo porą savaičių vėliau, bet dabar voveraičių yra labai gausiai. Įdomiausia, kad gausiai jų yra ne tik Lietuvoje, bet visur: Lenkijoje, Baltarusijoje, Rusijoje. Ir kainos yra tokios žemos. Parduoti sunku, pardavimai labai sunkiai juda. Žmonės kažkaip nelabai perka, matyt, Europoje atostogų metas“, – sako V.Budrikis.

Jis patikina, kad dar neprisimena tokių metų, ir aiškina, jog itin gausiai užderėjusios voveraitės superkamos neregėtai pigiai.

„Supirkimo kainos kiekvieną dieną keičiasi, iki ko šiandien priėjome, kad žmonėms mokama tik 1,5 euro už šviežių voveraičių kilogramą. Kitokių grybų Lietuvoje kol kas dar nelabai yra, nors orai ir rudeniški, nedaug yra raudonikių, šilbaravykių, kazlėkų“, – ketvirtadienį 15min teigė V.Budrikis.

Bendrovės „Taraila“ direktorius Alvydas Taraila tikina, kad dalis grybautojų, pamatę kainas, grybus nešasi namo.

Šiandien kainos, palyginti su vakar, nukrito beveik vienu euru, tad rinkėjai galvoja, kad čia kažkas su jais žaidžia, ir nešasi grybus namo, laukia rytojaus, – sako A.Taraila.

„Šiandien kainos, palyginti su vakar, nukrito beveik vienu euru, tad rinkėjai galvoja, kad čia kažkas su jais žaidžia, ir nešasi grybus namo, laukia rytojaus. O rytoj bus tas pats. Sunku žmonėms išaiškinti, kas yra rinka. Aišku, jie bus nepatenkinti, kai vieną dieną supirko viena kaina, o kitą – jau mažesne. Bet situacija yra tokia. Superkame voveraites nuo 1,7 iki 2 eurų už kilogramą, priklausomai nuo kokybės – ar šlapios, ar sausos, vertiname pagal švarumą“, – sako A.Taraila.

„We love Lithuania“ nuotr./Voveraitės – Tomo Kiškūno nuotr.
„We love Lithuania“ nuotr./Voveraitės – Tomo Kiškūno nuotr.

Jis vertina, kad mažą grybų paklausą Vakarų Europoje gali lemti itin dideli karščiai, kilę gaisrai Prancūzijoje, atostogų metas.

„Kai 40 laipsnių karščio, kas tuos grybus valgys. Dėl to ir kaina tokia – nėra paklausos“, – sako A.Taraila.

Švenčionių r. įsikūrusi grybus ir uogas superkanti įmonė „Girios“ ketvirtadienį voveraites supirko maždaug po 2 eurus už kilogramą.

Sudėtinga konkuruoti

Dėl itin didelio grybų kiekio lietuviams sunku konkuruoti su aplinkinių valstybių pardavėjais, tačiau perdirbėjai trina rankomis – jiems žaliava atpigo.

„Sunkoka, aišku sunkoka. Paprastai būdavo, kad jei vienoje valstybėje sausra, kitoje lyja. O šiemet kažkaip visur gerai palijo, visur atšilo ir visur pradėjo augti“, – apie išaugusią konkurenciją kalba Modestas Masevičius, įmonės „Girios“ direktorius.

Kaip grybauja dzūkai
Kaip grybauja dzūkai

Jis aiškino, kad anksčiau voveraičių nesupirkinėdavo, nes laikėsi jų aukšta kaina, tačiau dabar grybų apstu.

„Kai kainos nukrito, pradedame pirkti. Bet sunku įvertinti, kokios bus apimtys, dar neaišku, kas bus. Jei pasilaikys tokie šilti ir lietingi orai, gali būti, kad apimtys bus didelės“, – sako M.Masevičius.

O A.Taraila džiaugėsi pigiais grybais.

„Mes esame gamintojai, mūsų įmonė perka tik tiek grybų, kiek perdirba. Aišku, kad pigesnė žaliava mums naudinga. Kai buvo brangu, mes nepirkome – tik šią savaitę pradėjome dirbti“, – sako A.Taraila.

Baravykų nedaug – keliauja į turgų

Visi 15min kalbinti pašnekovai patikino, kad baravykų dar labai nedaug – dėl to jų pakanka tik prekybai turguje. Taip pat mažai ir kitų grybų.

„Buvo pasirodę raudonikiai, bet tik tam tikruose rajonuose. Vienur sukirmiję, kitur nesukirmiję. Pasirodė ir kazlėkai, bet jų irgi nėra labai daug. Galbūt Aukštaitijoje daugiau raudonikių, bet Dzūkijoje nėra daug“, – vardijo A.Taraila.

„Tandemus“ vadovas taip pat patikino, kad kol kas supirkėjai baravykų neperka, daugiau rudeninių grybų jis tikėtųsi vėliau.

„Baravykų beveik nėra, tai nėra ko ir kalbėti. Kiek jų yra – viskas vežama į turgų. Pridavinėja tik tada, kai prasideda dideli kiekiai. Mes tikimės, kad bus dar tų rudeninių grybų“, – aiškino V.Budrikis.

Metai be uogų

Tačiau norintieji pasimėgauti uogomis šiemet turės gerokai plačiau atverti pinigines – mėlynių beveik nėra

Šiemet labai įdomūs metai. Beveik nėra mėlynių – dėl šalto pavasario, šalnų, – sako V.Budrikis

„Šiemet labai įdomūs metai. Beveik nėra mėlynių – dėl šalto pavasario, šalnų. Šiemet viskas brangiau: vyšnios nušalusios visur, braškės brangiau buvo. Juodųjų serbentų kaina gal du ar tris kartus didesnė nei pernai“, – sako V.Budrikis.

„Tandemus“ už superkamas mėlynes šiuo metu moka daugiau nei po 2 eurus už kilogramą, kai pernai tokiu metu kaina svyravo apie 1 eurą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mėlynės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mėlynės

„Girių“ mokama kaina dar didesnė – 2,5 euro už kilogramą, patikino M.Masevičius.

„Rekordiškai mažas derlius – labai mažai mėlynių. Lietuviškų mėlynių tik turgui užtenka. Šaltas pavasaris padarė savo – šalnos tikriausiai. Nušalo. Dabar mėlynių kaina apie 2,5 euro už kilogramą Lietuvoje, bet jų beveik nėra, tik kaina stovi“, – apgailestauja M.Masevičius.

Uogų pirkėjai atitinkamai turės susitaikyti su aukštomis kainomis šiemet arba uogų apskritai nepirkti.

„Mėlynių nėra nei Latvijoje, nei Baltarusijoje, Ukrainoje taip pat aukštos kainos, Rusijoje – taip pat. Vidurio Rusijoje nėra mėlynių, jų yra tik Šiaurės Rusijoje. Šiemet labai prastai, todėl kainos turi būti aukštos. Dalis pirkėjų iš viso nepirks ir pakeis kitu produktu“, – sako A.Taraila.

Jis vardija, kad ir kitų uogų supirkimo kainos gerokai išaugusios.

„Tos pačios avietės – vienur nušalo, kitur – ne. Pas mus balandžio mėnesį tame pačiame rajone buvo ir 8 laipsniai šalčio, o kur aš gyvenu – 0 laipsnių. Tad yra vertinimų, kad ir aviečių kainos bus iki 4 eurų už kilogramą, brangiau nei ankstesniais metais. Neaišku, kas bus Lenkijoje ir Ukrainoje – ten yra dideli aviečių augintojai. Juodieji serbentai taip pat pabrangę, Lenkijoje jų kainos – iki 2 eurų už kilogramą, kai pernai buvo 0,6–0,8 euro“, – sako A.Taraila.

Tikisi bruknių ir spanguolių

Vis tik visiškai be uogų Lietuva šiemet neliks – panašu, kad šiemet turėtų gausiai užderėti bruknės ir spanguolės.

„Žmonės sako, kad miške yra bruknių ir spanguolių, tad jų vėliau lyg ir turėtų būti“, – teigia M.Masevičius.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spanguolės
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Spanguolės

„Taraila“ vadovas tą taip pat patvirtina – tačiau neaišku, kokios nusistovės kainos, mat jas lems paklausa ir kiekiai aplinkinėse valstybėse.

Grybininkai apie grybininkus žino kone viską, – sako A.Taraila

„Kainas parenkame pagal rinką, kas darosi kitose šalyse. Grybininkai apie grybininkus žino kone viską, visa Europa vieni apie kitus žino. Pasiskambini vienam ir tau pasako, kas darosi, o jei skambina man, aš galiu pasakyti, kas Latvijoje darosi, Estijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje. Nes visur žmonės dirba, žino situaciją – iš to matai tendencijas ir atlieki prognozes, kas bus, ar verta pirkti, ar neverta“, – sako A.Taraila.

Norėtų daugiau grybautojų ir uogautojų

Gyventojai, kurie užsiima grybų ir uogų rinkimu, šiemet, regis, neturi kuo pasidžiaugti, o supirkėjai pasigenda tuo besiverčiančių žmonių.

„Galėtų daugiau būti rinkėjų, tačiau viskas atsiremia į kainą. Pernai, kai mėlynių supirkimo kaina buvo po vieną eurą už kilogramą, tai buvo labai pigu, ir, galima sakyti, trečdalis mėlynių miške liko nenurinktų. Dabar kaina didelė, bet, vėlgi, neapsimoka jų eiti ieškoti į mišką – gali visą dieną pravaikščioti ir nieko nesurinkti“, – teigia „Girių“ vadovas.

Grybautojai, pasak jo, paprastai žino vietas, kur grybai auga, ir jie greitai prirenka krepšius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Grybai turguje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Grybai turguje

„Reikia eiti ieškoti, kad išmoktum, svarbu, kad būtų noro. Miškų čia pakanka, tik, aišku, galėtų būti daugiau tų rinkėjų. Bet yra tiek, kiek yra“, – sako M.Masevičius.

„Tandemus“ tikisi šiemet supirkti apie 2000 tonų voveraičių – maždaug tiek jų supirko pernai.

A.Taraila teigė, kad šiuo metu įmonė plečiasi, tačiau supirkimo apimtys priklausys nuo prekybos tinklų užsakymų.

„Kiek bus užsakymų, tiek ir gaminsime. Mūsų rinkos: „Maxima“, „Iki“, kiti vietiniai tinklai, dalis keliauja į Latviją, konservų fabrikus. Lietuvoje pradedame prekiauti „Norfoje“, „Lidle“, taip pat orientuojamės į restoranus, kavines, joms produkciją pristatome“, – sako A.Taraila.

Jis pastebi, kad „Iki“ prekybos tinkle nuperkama daugiausia džiovintų grybų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kova su čeburekų pardavėjais – įteisinimui neprieštarautų ir Palangos policijos vadas

Aktualu

Archeologas R.Freundas: norėdami sunaikinti Didžiąją Vilniaus sinagogą, sovietai ją išsaugojo

Sportas

Kruvinas futbolo čempionatas Rusijoje baigėsi: ar Kataras gerbs žmogaus teises?

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Sportas

Antidopingo specialistė neskuba džiaugtis dėl posūkio dopingo skandale

Pasaulis kišenėje

Ispanijos kurortui įgriso nepadorūs turistai: dalins tūkstantines baudas

Gazas

Po apsilankymo automatinėje plovykloje pabiro BMW žibintai, o ekspertai apkaltino vairuotoją

Gyvenimas

Moters seksualumas: ką apie jį gali atskleisti emocijų naudojimas susirašinėjant?

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Aktualu

Sportas ir politika: rusas turistas Turkijoje užmušė kroatus pasaulio čempionate palaikiusį ukrainietį

Gazas

Liudininko žvilgsnis į masinę avariją Vilniuje: ar ją lėmė ir Seimo pirmininko kortežas?

Verslas

Įspūdingas pusmečio derlius: milžiniški laivai pildo Klaipėdos uosto kišenes

Verslas

„Ryanair“ SMS žinutė 50 tūkst. klientų: jūsų skrydis atšauktas

Aktualu

Ką darys valstybė, teismui nepatvirtinus taikos sutarties su „Danpower Baltic“?

Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Vardai

Daina Bosas teisme švenčia pergalę: dukrai dėl skandalingų skiepų – kompensacija, medikei – nelaisvė

Vardai

Mantas Katleris – apie sulaikytą „Alfa vyrą“: „Būtume žinoję, šokti viliotinio nebūtume kvietę“

Aktualu

Garliavos dilema: kas svarbiau – ąžuolas, žmonės ar kvadratinis metras žemės?

Verslas

Apie pinigų plovimą pranešusi „Revolut“ atskleidė, kaip sustabdė bandymą sukčiauti

Seksualinę prievartą patyrę žmonės neretai tyli ir nesikreipia pagalbos, nes jiems gėda. Tačiau būtent jie yra aukos. Apsiginti, atkurti teisingumą ir rasti sielos ramybę tėra vienintelis kelias – pasitikėti teisėsauga.
Aktualu

Iš „Alfa vyro“ bute rastos vaizdinės medžiagos policija sprendžia, kad gali būti daugiau nukentėjusių merginų – kviečia atsiliepti

Naujienos

Verslas

Kova su čeburekų pardavėjais – įteisinimui neprieštarautų ir Palangos policijos vadas

Aktualu

Archeologas R.Freundas: norėdami sunaikinti Didžiąją Vilniaus sinagogą, sovietai ją išsaugojo

Sportas

Kruvinas futbolo čempionatas Rusijoje baigėsi: ar Kataras gerbs žmogaus teises?

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Sportas

Antidopingo specialistė neskuba džiaugtis dėl posūkio dopingo skandale

Pasaulis kišenėje

Ispanijos kurortui įgriso nepadorūs turistai: dalins tūkstantines baudas

Gazas

Po apsilankymo automatinėje plovykloje pabiro BMW žibintai, o ekspertai apkaltino vairuotoją

Gyvenimas

Moters seksualumas: ką apie jį gali atskleisti emocijų naudojimas susirašinėjant?

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Aktualu

Sportas ir politika: rusas turistas Turkijoje užmušė kroatus pasaulio čempionate palaikiusį ukrainietį

Gazas

Liudininko žvilgsnis į masinę avariją Vilniuje: ar ją lėmė ir Seimo pirmininko kortežas?

Verslas

Įspūdingas pusmečio derlius: milžiniški laivai pildo Klaipėdos uosto kišenes

Verslas

„Ryanair“ SMS žinutė 50 tūkst. klientų: jūsų skrydis atšauktas

Aktualu

Ką darys valstybė, teismui nepatvirtinus taikos sutarties su „Danpower Baltic“?

Aktualu

15min studijoje – pasakojimas apie „Alfa vyrą“ demaskavusio žurnalistinio tyrimo užkulisius

Vardai

Daina Bosas teisme švenčia pergalę: dukrai dėl skandalingų skiepų – kompensacija, medikei – nelaisvė

Vardai

Mantas Katleris – apie sulaikytą „Alfa vyrą“: „Būtume žinoję, šokti viliotinio nebūtume kvietę“

Aktualu

Garliavos dilema: kas svarbiau – ąžuolas, žmonės ar kvadratinis metras žemės?

Verslas

Apie pinigų plovimą pranešusi „Revolut“ atskleidė, kaip sustabdė bandymą sukčiauti

Seksualinę prievartą patyrę žmonės neretai tyli ir nesikreipia pagalbos, nes jiems gėda. Tačiau būtent jie yra aukos. Apsiginti, atkurti teisingumą ir rasti sielos ramybę tėra vienintelis kelias – pasitikėti teisėsauga.
Aktualu

Iš „Alfa vyro“ bute rastos vaizdinės medžiagos policija sprendžia, kad gali būti daugiau nukentėjusių merginų – kviečia atsiliepti

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką