Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 12d. 15:45

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Kūdikio masažas
123RF.com nuotr. / Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Vaiko pinigus iki 50 eurų padidinusi valdžia ruošia dar vieną dovaną šeimoms – pagaliau leis pirmaisiais vaiko auginimo metais išmokas gaunantiems tėvams dirbti ir už tai atseikės jiems dar 50 proc. algos. Tačiau tuo džiaugiasi ne visi tėvai – bijo, kad atėjus krizei visos išmokos gali būti panaikintos ir todėl verčiau norėtų lengvatų ir kitokios paramos.

Seimas pavasario sesijoje rengiasi svarstyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymą leisti tėvams dirbti jau pirmaisiais vaiko auginimo metais, už tai skiriant pusės algos dydžio išmoką. Dabar, nepriklausomai nuo to, ar su vaiku vienas iš tėvų būna metus ar dvejus, pirmaisiais metais dirbti neturi teisės.

Tačiau, ministerijos teigimu, tėvai vis tiek dirba, tik pajamas gauna ne savo, o draugų ar giminaičių vardu. Siūloma tėvams sudaryti galimybę dirbti jau pirmaisiais vaiko auginimo metais – jeigu mama ar tėvas gauna 50 proc. savo buvusio darbo užmokesčio ar daugiau, kitaip tariant, jeigu dirba bent puse krūvio ar visu etatu, ministerija siūlo pridėti dar 50 proc. jo darbo užmokesčio. Taip dirbantys tėvai galėtų jau pirmaisiais metais gauti 150 proc. savo darbo užmokesčio, kai dabar už bet kokį darbą yra baudžiami – iš jų atimama motinystės (tėvystės) išmoka.

Vis tik ne visi tėvai palaiko tokį siūlymą. Pinigai į kišenę, dalies manymu, nėra patvarus rėmimo būdas. Mat, prasidėjus krizei, paramą valdžia galės atimti taip pat lengvai, kaip ir suteikė. Kiti abejoja, ar labai vertinga tėvams pradėti dirbti jau pirmais metais ir mažiau laiko leisti su vaiku.

O ką manote jūs? Dalyvaukite 15min apklausoje:

Kaina biudžetui – 4 mln. eurų

„Siūlymas gauti bent dalį draudžiamųjų pajamų pirmaisiais vaiko auginimo metais, kai mokama 100 proc. arba 70 proc. buvusio atlyginimo dydžio vaiko priežiūros išmoka, gimė iš diskusijų su vaikų susilaukusiais aktyviais tėvais, kurie neturi noro visiškai nutraukti darbinės veiklos vaiko auginimo metu. Kai kurie tėvai turi pakankamai motyvacijos darbui ir vaiko priežiūros metu, be to, daugelis įvairių veiklų gali būti sėkmingai vykdomos namuose – tam nebūtina skirti visos darbo dienos“, – 15min paaiškino projektą parengusi ministerija.

Specialistų manymu, daugelis žmonių nori gauti papildomų pajamų, tačiau esama sistema stumia juos į šešėlį – dalis veiklos buvo ir yra „užrašoma“ giminaičiams, šeimos nariams.

Vyriausybė spalio 17 d. Seimui pateikė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimą, kuriuo siūlė nustatyti, kad vaiko priežiūros išmoką gaunančiam asmeniui pirmaisiais vaiko auginimo metais būtų galima gauti darbinių pajamų nemažinant išmokos. Buvo siūlyta, kad jeigu šių darbinių pajamų dydis yra lygus arba didesnis už 50 procentų apskaičiuotos vaiko priežiūros išmokos dydį, apdraustajam mokama 50 procentų dydžio vaiko priežiūros išmoka.

Kitaip tariant, visu krūviu dirbantis tėvas pirmaisiais metais galės gauti net apie 150 proc. savo atlyginimo.

Šis pasiūlymas jau pasiekė Seimą – jį svarstė Socialinių reikalų ir darbo komitetas, tačiau buvo padaryta pertraukta iki pavasario sesijos.

Beje, punktas dėl paramos dirbantiems tėvams įtrauktas ir į Vyriausybės patvirtintą emigrantų susigrąžinimo ir demografijos gerinimo planą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, pirmaisiais vaiko priežiūros metais dirba apie 170 asmenų (iš viso išmokas gauna beveik 20 tūkst. žmonių). Biudžetui tai kasmet kainuotų apie 4 mln. eurų.

Aktyvios mamos pasiūlymą peikia

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė šį Vyriausybės siūlymą kritikavo. Jos manymu, pinigų dalijimas nėra pati geriausia ir tvariausia parama.

„Labai dažnai pasibaigia taip – kai įvyksta sunkmetis, tai bet kokios išmokos, kurios viršija draudiminius įsipareigojimus, dažniausiai yra arba naikinamos, arba trumpinamos. Kita vertus, smagu girdėti, kad yra papildomas dėmesys dirbančioms šeimoms“, – dėstė R.Žemaitė.

Jos manymu, pavojinga skirti piniginę tiesioginę paramą tėvams, kurios vėliau būtų lengva atsisakyti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rasa Žemaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rasa Žemaitė

„Yra patirtis. Kai tik prasideda sunkmetis, tai motinystės ir tėvystės išmokos, tampa pagrindine diskusijų tema, nes jos yra mokamos ilgai, jas gauna daug žmonių, išlaidos yra didelės, todėl jų sąskaita norima taupyti. Jeigu sunkmetis ateis, o juk negyvensime gerai visą laiką, tai pirma diskusija, kuri kils, kur sutaupyti, bus apie tai, ar trumpinti ir mažinti motinystės išmokas“, – tikino Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė.

Kaip kitaip galima būtų paskatinti tėvus, kurie norėtų dirbti pirmaisiais vaiko auginimo metais?

„Jeigu siekiama skatinti dirbti tėvus, tai, manau, mokesčių lengvatos yra ta priemonė, kuri puikiausiai veikia kitose Europos Sąjungos šalyse. Galėtume turėti įvairiausių lengvatų vaikus auginantiems tėvams“, – sakė R.Žemaitė.

Tėvų forumas: o kas bus su vaikais?

Lietuvos tėvų forumo tarybos narė Jolanta Lipkevičienė suabejojo tokio pasiūlymo nauda vaikui – kas bus, jeigu tėvai iš tiesų pasinaudos galimybe grįžti į darbą anksti.

Ar tai prisidės prie atsakingos tėvystės skatinimo. Mes turime ir taip kaip posovietinė šalis labai daug žaizdų ir visos jos persikėlė ir į švietimą, ir į visas kitas sferas, – svarstė J.Lipkevičienė.

„Jeigu siekiama, kad tėvai būtų darbo rinkoje, tai vienas rezultatas. O pagalvojus, kad vaikui labai svarbus artimas ryšys su tėvais pirmaisiais metais ir tai viso gyvenimo pamatas, tai ar tai prisidės prie atsakingos tėvystės skatinimo. Mes, kaip posovietinė šalis, ir taip turime labai daug žaizdų ir visos jos persikėlė ir į švietimą, ir į visas kitas sferas. Man atrodo, kad čia trumparegystė“, – J.Lipkevičienė teigia, kad ankstyvas tėvų sugrąžinimas į darbo rinką nėra parama šeimai.

Ji priminė, kad į darželius Lietuvoje vaikus priima nuo 2 metų. Tai kur dėti vaiką anksti į darbo rinką grįžusiam tėvui?

Shutterstock.com nuotr./Vaikai
Shutterstock.com nuotr./Vaikai

„O darželiuose vietų labai labai trūksta. Jeigu tėvai labai nori karjeros siekti, gal jie tą vaikelį supa su didžiausiu nepasitenkinimu. Tai gal geriau jam bus lopšelyje – mama bus laiminga siekdama karjeros. Bet jei skatinsime greičiau nutraukti prieraišiąją tėvystę ir eiti į darbo rinką, tai turėsime socialines žaizdas ir bėdas, kas vaikystei kainuos daug vėliau“, – aiškino moteris.

Jos manymu, šeimas reikėtų skatinti sudarant pasirinkimo laisvę elgtis taip, kaip jiems atrodo geriausia. Tarkime, namie, o ne darželyje vaikus ugdantys tėvai galėtų gauti savotišką „darželio krepšelį“ už tai, kad vaikus moko patys.

„O jie nieko negauna, jokių kompensacijų. Tarsi politika yra tokia, kad eikit kuo greičiau į darbo rinką, o vaiką atiduokit į svetimas rankas ir čia bus didžiausias gėris“, – dėstė J.Lipkevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

15min iš Dakaro Gazas

Aštuntasis etapas Dakare: Benediktas Vanagas neišvengė gedimų, virto ir sulaukė MAZ pagalbos

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

Gazas

Lietuvos motociklininkai sėkmingai įveikė ištvermės pareikalavusį 8-ąjį etapą

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

Aktualu

A.Monkevičius: mokytojų klausimą galėtume spręsti labai oriai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Aktualu

Tautiečio žmogžudyste įtariamas lietuvis stojo prieš Northamptono magistrato teismą

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

„Ginčas“ dėl „Žalgirio“ talento: iškils ar pradings?

Aktualu

Šauksmas iš vaikų namų: bijo būti įvaikintas per prievartą

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Neišmindžiotais rašytojų takais, arba Kur sugauti senąją literatūros dvasią (I)

Verslas

15min pristato naują audioplatformą 15min Klausyk

24sek

FIBA Čempionų lyga: tritaškiais nukalta „Neptūno“ pergalė ir netikėta trauma

24sek

Monstriška „Žalgirio“ pergalė – rekordas, naujoko šou ir R.Jokubaičio žybsnis

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Gyvenimas

Kodėl protingi žmonės niekada nelaiko nuoskaudų?

Aktualu

Prie vairo sučiuptas neblaivus prokuroras Eduardas Builisovas

24sek

Dainius Adomaitis prieš kovą su ALBA – apie Roką Giedraitį ir didžiausią pozityvą

Vardai

Kylie Jenner „Instagram“ rekordą sutriuškinęs kiaušinis pateko ant žurnalo viršelio

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Tomas Erbrėderis

Aktualu

Brolis pasakė, ką darys, jei teismas leis įvaikinti jo sesę porai iš Naujosios Zelandijos

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: narkotikai, NATO be JAV, žiauri Lenkijos pamoka ir Astravo bėda

Vardai

Andrius Mamontovas priblokštas: Sausio 13-osios minėjime juo mėgino pasinaudoti propagandai skleisti

Naujienos

Sportas

Žingsnis pirmyn ar atgal? Be pinigų likusią A lygą po savo sparnu glaus LFF

Maistas

Knygos „Prancūzijos virtuvė“ autorės receptas: apelsinais kvepiantis migdolinis bananų keksas

Gyvenimas

Vėžio rūšis, kuria galima užsikrėsti: A.Unikauskas patvirtina arba paneigia mitus apie vėžį

Aktualu

Lenkijos parlamentas pareiškė palaikymą premjero M.Morawieckio vyriausybei

Aktualu

Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus

Aktualu

Vengrijos parlamente kilo chaosas, priimant įstatymus dėl viršvalandžių ir teismų sistemos

Sportas

Rūta Meilutytė nuskynė pasaulio čempionato sidabrą

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų atostogos Jordanijoje: Petros stebuklas ir beduiniška naktis dykumoje

Verslas

Seime ruoštasi Astravo atominės įjungimui: tarėsi dėl „fake news“ 

Sportas

Rusai įsitikinę – dalyvaus kitose olimpinėse žaidynėse

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Aktualu

Septyni konservatoriai, galintys užimti Th.May vietą Jungtinės Karalystės premjero poste

Mokslas.IT

Atrasta nauja gyvybės forma, besimaitinanti teršalais

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Stiliaus tendencija: Satinas – ne tik šventėms

Gazas

Kelininkai įspėja: naktį eismo sąlygas blogins plikledis

Aktualu

Aštuonios ES šalys pareiškė palaikančios sutartį dėl Irano branduolinės programos

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

Aktualu

Kauno policija prašo atsiliepti asmenis, mačiusius, kaip troleibusas partrenkė mažametę

Aktualu

JT vadovas: svarbiausi klimato derybų klausimai lieka neišspręsti 

Aktualu

Pasislėpti miške nepavyko: Kauno policija su Lulu įtariamus vagis surado per valandą

Aktualu

Slovakija pasirašė didžiausią savo visų laikų ginkluotės pirkimo kontraktą

Gazas

Pristatytas naujas „Škoda“ šeimos narys – kompaktinės klasės „Scala“

Aktualu

Latvijos susivienijimas „Naujoji vienybė“ pasirengęs imtis iniciatyvos formuoti vyriausybę

Aktualu

S.Skvernelis: raštą dėl grėsmių R.Karbauskiui persiuntė Vyriausybė

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką