Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ž.Mauricas: darbo savaitė paskutinį kartą sutrumpinta prieš 100 metų – metas svarstyti 4 darbo dienas

„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas teigia, kad į pasaulį žengiant dirbtinio intelekto revoliucijai, pats metas būtų pasvarstyti apie perėjimą nuo 5 iki 4 darbo dienų savaitės.
Laidoje „Atvirai su vadovu“ –  Žygimantas Mauricas
Žygimantas Mauricas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Ž.Mauricas savo feisbuko paskyroje pastebi, kad darbo dienų savaitė paskutinį kartą buvo sutrumpinta (nuo 6 iki 5 darbo dienų) kone prieš šimtą metų. Tuomet, kai 1926 metais H. Fordas sutrumpino darbo savaitę savo gamyklos darbuotojams, nesumažindamas jiems darbo užmokesčio.

H.Fordas savo sprendimą grindė tuo, kad turėdami daugiau laisvo laiko darbuotojai daugiau išlaidaus (ir galbūt pirks jo pagamintus automobilius), o taip pat dirbs efektyviau.

„Didžioji depresija, kylanti komunizmo ir karinių konfliktų grėsmė bei stiprėjanti gyventojų kova dėl geresnių darbo sąlygų lėmė tai, kad 1938 metais JAV oficialiai buvo įvesta 5 darbo dienų savaitė, o XX amžiaus viduryje didžioji dauguma pasaulio valstybių perėjo nuo 6 iki 5 darbo dienų savaitės. Nors buvo išimčių – pavyzdžiui, Kinija oficialiai prie 5 darbo dienų savaitės perėjo tik 1995 metais, o Indijoje ar Meksikoje dauguma darbuotojų iki šiol dirba 6 dienas per savaitę“, – teigia Ž.Mauricas.

Pasak jo, nors dauguma pasaulio šalių formaliai tebetaiko 5 darbo dienų savaitę, faktiškai dirbtų valandų skaičius pastaruosius dešimtmečius tolygiai mažėja – ypač išsivysčiusiose Europos šalyse.

Štai Europos Sąjungoje dirbantys darbuotojai 2022 metais vidutiniškai dirbo 2 proc. mažiau valandų nei prieš 10 metų ir 4 proc. mažiau nei prieš 20 metų.

Įmonės nuotr./Oxylabs biuras
Įmonės nuotr./Oxylabs biuras

O Danijos darbuotojai dirba net 20 proc. mažiau valandų nei prieš 50 metų – Danija formaliai taiko ne 40, kaip daugumoje kitų Europos šalių, o 37 darbo valandų savaitę.

Kaip pastebi Ž.Mauricas, įdomu tai, kad Europos Sąjungoje trumpiausiai (bet ne mažiausiai) dirba Vokietijos, Danijos, Nyderlandų, Austrijos, Švedijos ir Norvegijos darbuotojai, o ilgiausiai (bet ne daugiausiai) – Rumunijos, Estijos, Kroatijos, Čekijos, Lenkijos ir „tingiosios“ Graikijos darbuotojai.

Lietuviai dirba kiek daugiau valandų, nei ES vidurkis, bet kiek mažiau nei japonai ar amerikiečiai. Dar įdomiau tai, kad Europoje ilgiausiai (bet tikrai ne daugiausiai) dirba Rusijos gyventojai, o iš visų EBPO šalių ilgiausiai dirba 6 darbo dienų savaitę tebeturinčių Kolumbijos ir Meksikos gyventojai – jie dirba 40 proc. daugiau, tačiau uždirba 2-3 kartus mažiau nei lietuviai.

Pasak Ž.Maurico, pastaruoju metu pasaulyje daugėja iniciatyvų taikyti 4 dienų darbo savaitę – tiek atskirų įmonių, tiek valstybiniu mastu, tačiau 4 dienų darbo savaitės idėja galėtų tapti realybe tik bendromis visų pasaulio šalių pastangomis (tam, kad nebūtų pernelyg iškreipta konkurencinė aplinka).

„Būtų simboliška ir džiugu, jei pasaulio šalys, H.Fordo sprendimo sutrumpinti darbo dienų savaitę nuo 6 iki 5 dienų 100 metų jubiliejaus proga, 2026 metais susitartų dėl darbo dienų sutrumpinimo nuo 5 iki 4 darbo dienų savaitės“, – apibendrina Ž.Mauricas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius