Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 02 11, 19:57

Žalčių karalienė greičiau geležines kurpes sunešios: kiek realu mokytojų algoms pasiekti TOP10?

Dabar mokytojai nepatenka net į daugiausia uždirbančių profesijų 30-uką, o trečdalis apskritai neuždirba nė 500 eurų. Tačiau 2025 metų vizija – mokytojas yra prestižinė profesija. Jeigu prestižą pedagogams užtarnautų bent 10 pozicija daugiausia uždirbančių profesijų sąraše, kiek reikėtų kasmet didinti jų darbo užmokestį? 15min suskaičiavo. Biudžete tokių lėšų, žinoma, nėra.
Mokytojas
Mokytojas / 123rf.com nuotr.

Jeigu prestižine laikoma profesija, kuri patenka į daugiausia uždirbančių profesijų atstovų dešimtuką, reikia pedagogų algas, pradedant šiais metais, kasmet kelti 140–213 eurų.

Projekto „Idėja Lietuvai“ metu buvo išskirtos trys pagrindinės idėjos, kurių viena – mokytojas iki 2025 metų turi tapti prestižine profesija. Šią idėją paskelbti pasirinko prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Jeigu prestižas priklausomas nuo pinigų, po kiek kasmet reikėtų didinti atlyginimus pedagogams, kad jau po 7 metų jie būtų tarp geriausiai apmokamų Lietuvos profesijų?

Dirba mažai, uždirba grašius

Didžiausias pajamas gaunančių profesijų atstovai, „Sodros“ duomenimis, per mėnesį uždirba iki 5 tūkst. eurų (prieš mokesčius). Paskutinėje dešimtuko vietoje yra laivavedžiai, gaunantys „ant popieriaus“ po 1988 eurus.

15min paskaičiavo, kiek reikėtų didinti atlyginimus mokytojams, kad iki 2025 metų pavytų laivavedžius pagal atlyginimus, darant prielaidą, kad pastarųjų atlyginimai neaugtų, o infliacija būtų artima nuliui.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, didesnį nei 1000 eurų atlyginimą iki mokesčių Lietuvoje gauna 15 proc. pedagogų. Kad ši mažuma pavytų laivavedžius, kasmet jiems reikėtų kelti darbo užmokestį bent po 140 eurų. Taigi jau šiemet reikėtų jį kilstelėti keliolika procentų. O tokia dalimi atlyginimai nekyla net informacinių technologijų specialistams.

Tačiau 1000 ir daugiau eurų gauna nedaugelis. Ministerijos skaičiavimais, maždaug trečdalis pedagogų negauna nė 500 eurų iki mokesčių. Kad jų atlyginimai pavytų laivavedžių per 7 metus, reikėtų kasmet, pradedant jau šiemet, juos didinti po 213 eurų.

Taigi, jeigu prestižine laikoma profesija, kuri patenka į daugiausia uždirbančių profesijų atstovų dešimtuką, reikia pedagogų algas, pradedant šiais metais, kasmet kelti 140–213 eurų.

Ar yra biudžete numatyta tiek pinigų? Ne. Iš viso šiemet mokytojų darbo užmokesčio didinimui numatyta per 17 mln. eurų, o tai yra vos 3 proc. daugiau nei praėjusiais metais.

Ar yra biudžete numatyta tiek pinigų? Ne. Iš viso šiemet mokytojų darbo užmokesčio didinimui numatyta per 17 mln. eurų, o tai yra vos 3 proc. daugiau nei praėjusiais metais.

Tiesa, dalies pedagogų atlyginimas yra mažas ne tiek dėl valandinio įkainio, o iš dalies dėl mažo krūvio – kaimuose, tarkime, trūkstant vaikų, mokytojai dirba mažiau, todėl jų ir darbo užmokestis yra ganėtinai žemas. Todėl reikėtų išspręsti ne tik valandos įkainių, bet ir mokytojų darbo krūvio klausimus.

Kvalifikaciją turintys mokytojai, jeigu dirbtų visu krūviu, tai yra bent po 36 valandas per savaitę, uždirbtų ne tiek ir mažai. Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, 36 val. per savaitę dirbantis vyr. mokytojas be didelio stažo „ant popieriaus“ gali gauti 914 eurų, o tai yra daugiau nei vidutinis atlyginimas šalyje.

Mokytojas be kvalifikacijos ir ilgos patirties už tą patį darbą gautų 825 eurus iki mokesčių – vos keliomis dešimtimis eurų mažiau nei vidutinis atlyginimas.

Valstybėse, į kurias Lietuva rikiuojasi švietimo srityje, mokytojų atlyginimai nėra didesni už šalies vidurkį. Pavyzdžiui, Suomijoje vidutinis darbo užmokestis iki mokesčių viršija 3390 eurų, tuo metu mokytojai vidutiniškai per mėnesį, 2016 metų duomenimis, gauna apie 2700 eurų.

Mokytojas: nenorime rinktis tarp dešros ir knygos

Audrius Jurgelevičius, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas, Elektrėnų Ąžuolyno progimnazijos istorijos mokytojas 15min pasakojo, kad jam teko kažkada važiuoti uždarbiauti į užsienį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Audrius Jurgelevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Audrius Jurgelevičius

„Švedijoje karves ganiau“, – A.Jurgelevičius pridūrė, kad uždarbio vasarą Ispanijos ar Norvegijos fermose ieškantys mokytojai nedidina profesijos prestižo, tačiau vis tik ne atlyginimas čia svarbiausias. Prestižinė profesija, mokytojo teigimu, būtų tuomet, jeigu mokytojais būtų pasitikima, jie neturėtų nuolat įrodinėti, kad moka dirbti savo darbą.

O, kalbant apie atlyginimus, jis mano, kad gerai būtų gauti apie 1,5 tūkst. eurų į rankas.

„Kad nereikėtų rinktis tarp dešros ir knygos“, – pridūrė A.Jurgelevičius.

Švietimo profesinės sąjungos pirmininkas sakė, kad atlyginimai daugiausia yra maži dėl nepakankamo mokytojų krūvio. Mokytojai dažniausiai nedirba nė 30 valandų per savaitę, todėl ir jų atlyginimai nėra didesni.

Elektrėnuose istoriją dėstantis mokytojas pats per savaitę turi vos 12 pamokų, atlyginimą gauna už 15 darbo valandų, taigi pagal valandas neišdirba nė pusės etato.

Jo nuomone, algų klausimą išspręstų mokytojo etato įvedimas. Tiesa, tikėtina, kad tokiu atveju reikėtų šiek tiek sumažinti mokytojų skaičių.

O štai kaip atrodo didžiausias pajamas gaunančių profesijų sąrašas:

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką