Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 20d. 18:22

Žymiausi bankininkai „Facebooke“ susipešė dėl pensijų fondų – etikos ribos išbluko

Raimundas Kuodis ir Šarūnas Skyrius
15min nuotr. / Raimundas Kuodis ir Šarūnas Skyrius

Skirtingoms ideologinėms stovykloms atstovaujantys finansininkai rado vietą ietims suremti – kovos lauku tapo aštriais pasisakymais garsėjančio Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojo Raimondo Kuodžio siena socialiniame tinkle „Facebook“. Mūšis tarp valstybinių ir privačių pensijų šalininkų čia artėja prie etikos užribio.

Raimondas Kuodis, diskutuodamas apie pensijų fondus su likusiais finansininkais, laikosi pozicijos, kad einamųjų mokėjimų valstybinė pensijų sistema yra palankesnė gyventojams, nei II pakopos pensijų fondai, tuo tarpu kiti ekonomistai siekia nuo kaltinimų apginti privačių pensijų sistemą.

„Gyvulių ūkio Lietuvos mokesčių „nesistemoje“ ir šešėlio ilgalaikio toleravimo pasekmės pradeda kilti paviršiun. Nauja socialinė krizė. Ačiū politikams“, – tokia įžvalga trečiadienį pasidalijo R.Kuodis, kalbėdamas apie tai, kad mažai įmokų „Sodrai“ sumokėję gyventojai vėliau gauna mažas pensijas.

Komentaruose jis pridūrė, kad jo, siūlomoj asmeninių sąskaitų pensijų sistemoje būtų kaupiami eurai, o ne taškai ir stažas, todėl gyventojai galėtų aiškiau įvertinti, ką praranda nemokėdami įmokų.

Finansininkas, „Verslo angelų fondo“ partneris Algimantas Variakojis R.Kuodžiui „įkando“, kad tokie eurai būtų tik teoriniai.

Tai ir įžiebė ugningą diskusiją tarp žymiausių šalies finansininkų, turi einamųjų mokėjimų – vadinamoji „pay as you go“ (PAYG) – sistema investicinę grąžą ar neturi.

Žarstėsi argumentais

„Neturi grąžos. Nebent žodžio „grąža“ prasmę išprievartauti iki neatpažįstamos“, – teigė žinomas investicijų bankininkas Šarūnas Skyrius.

Lietuvos finansų rinkų institutui vadovaujantis Marijus Kalesinskas rėžė dar stipriau.

„Beviltiška aiškinti R.Kuodžiui, kas yra grąža. Kažkada bandžiau ir mečiau šį reikalą. Painioja šioje vietoje sąvokas „grąža“ ir „priklausomybė“. Niekas gi nesako, kad PAYG nepriklauso nuo vietinės ekonomikos faktorių, bet tai nėra „grąža“. Bet ar matėt, kad Raimondas kada nors prisipažintų klydęs ar buvęs netikslus? Aš tai nemačiau“, – teigė M.Kalesinskas.

Toliau bankininkai R.Kuodžiui siūlė paskaityti ekonomikos vadovėlį, dalijosi memais apie tai, kad bankininkai valdo visą pasaulį.

R.Kuodis ekonomikos teorijos paskaityti pasiūlė ir finansininkams bei atsikirto, kad ekonomikos žinios „trukdys jų pensijų fondų bizniui“.

Palaikyti R.Kuodžio stojo ir Romas Lazutka, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas, jis tikino, kad vokiečiai pripažįsta, jog PAYG uždirba grąžą, „o lietuviai dar bent kelis metus, matyt, pamerks euriukų į kosminę II pakopą – kiekvienam savo“.

„Facebook“ nuotr./Finansininkų susirašinėjimas socialiniame tinkle „Facebook“
„Facebook“ nuotr./Finansininkų susirašinėjimas socialiniame tinkle „Facebook“

Ginčas persikėlė ir į kitą dieną

Ketvirtadienį aistros socialiniame tinkle tęsėsi. R.Kuodis pasidalijo trečiadienį išsakytų finansininkų požiūriu savo sienoje ir parašė: „va su kokios kompetencijos pensijų fondų lobistais tenka susidurt“. Prie įrašo jis pažymėjo minėtus finansininkus bei dar Žilviną Šilėną, Rūtą Vainienę.

„Dar karta pagalvokit, kam duodat pensijų valdymą, visuomenė apie tai irgi turi žinot“, – nurodė žurnalistams ir politikams R.Kuodis.

Čia jau finansininkų kantrybė neišlaikė.

„Gerai, pats pradėjai. Visus pažymėtus pakviesčiau geriau susirūpinti, kokios „koNpetencijos“ ir brandos bei savo riboto suvokimo asmuo seėdi centrinio banko valdyboje. Ir pusę dienos sėdi „Facebooke“, – rašė Š.Skyrius ir pažymėjo, kad „lobistai“ jam nieko nemoka, tuo tarpu R.Kuodį išlaiko visi mokesčių mokėtojai.

Čia bankininkai ilgai ginčijosi, kuris turi didesnę patirtį ir tiksliau nuspėjo buvusias ankstesnes finansų ir nekilnojamojo turto rinkos krizes, apsikeitė kaltinimais, kad nei vienas neišgelbėjo Lietuvos nuo krizės.

Ekonomistė Rūta Vainienė pasiūlė R.Kuodžiui „pasistažuoti rinkoje“, prieš tai paklaususi, „ar vėl paūmėjimas“.

„Facebook“ nuotr./Finansininkų susirašinėjimas socialiniame tinkle „Facebook“
„Facebook“ nuotr./Finansininkų susirašinėjimas socialiniame tinkle „Facebook“

„Kažkaip žema, kai sulaukęs kritikos vienu smulkiu klausimu, pradedi žemint visus, kurie priklauso bet kuriai kitai minties mokyklai, nei tavo. Netgi perfotografuoji savo ankstesnį įrašą ir keli kaip naują! Žinok, yra daugiau mąstymo mokyklų, nei tavo taip mėgstami naujieji Keinsistai. Ir tai, kad tau jie labiausiai patinka, nereiškia, kad jie vieninteliai teisūs“, – teigė M.Kalesinskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką