TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Tautvydas Bitinas: kačių kavinių Europoje – ne viena, pagalvojome – o kodėl ne Vilniuje?

Vienas „Cat cafe“ kavinės įkūrėjų Tautvydas Bitinas (dešinėje)
„Cat cafe“ nuotr. / Vienas „Cat cafe“ kavinės įkūrėjų Tautvydas Bitinas (dešinėje)
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniuje duris atvėrusi kavinė „Cat Cafe“ – keturių vyrų Romo Žvirblio, Aliaksejaus Rudzko, Yahoro Raschynskio ir Tautvydo Bitino 9 mėnesius trukusio sunkaus darbo rezultatas. Vyrai neslėpė, kad jei tektų dar kartą išgyventi verslo įkūrimo laikotarpį – labai gerai pagalvotų, ar į tai veltis. Tačiau kačių kavinės atidarymo dieną visi keturi švytėjo ir džiaugėsi, kad nepalūžo bei vis dėlto pasiekė tikslą – sukurti nuo įtempto gyvenimo tempo pavargusiems žmonėms oazę, kuri keistų jų požiūrį į beglobes kates.

Pokštas virto verslo idėja

Vienas kačių kavinės įkūrėjų T.Bitinas pasakojo, kad idėja įsteigti tokią kavinę vyrams kilo kelionėje, pamačius panašių kavinių kituose Europos miestuose: „Idėja kilo maždaug prieš metus, kai lankėmės Budapešte, Vienoje. Sėdėdami kačių kavinėje juokavome, o kodėl neįkūrus panašios Vilniuje?“

„Cat Cafe“ įkūrėjas teigė, kad mintis neliko pamiršta, nes vienas iš bičiulių nuo mažens labai myli kates, taigi jis įsikibo į minėtą idėją ir nepaleido. „Grįžę pradėjome domėtis gyvūnų kavinių patirtimi Europoje ir pasaulyje. Galiausiai nusprendėme: jei tokios kavinės gali būti kituose Europos miestuose, tai gali ir Lietuvoje. Pajutome, kad jei mes neįgyvendinsime šios idėjos, anksčiau ar vėliau tai padarys kas nors kitas“, – prisiminė vyras.

Pajutome, kad jei mes neįgyvendinsime šios idėjos, anksčiau ar vėliau tai padarys kas nors kitas.

T.Bitinas pasakojo, kad nors pasaulyje galima atrasti įvairių gyvūnų kavinių, pavyzdžiui, Japonijoje yra ir triušių, ir pelėdų kavinių, jiems klausimo dėl „kompanionų“ nekilo – katės. Minėtiems keturkojams simpatiją jautė visi keturi idėjos iniciatoriai.

„Be to, kates pasirinkome ir todėl, kad daugiau ar mažiau žinome, kaip reikia prižiūrėti, laikome jas ir namuose. Triušiukų priežiūros ypatumų aš neišmanau, nors jie, aišku, irgi mieli“, – kalbėjo vienas kačių kavinės įkūrėjų. Jis taip pat prasitarė, kad ateityje „Cat cafe“ šeimyną gali papildyti kiek neįprastas narys – dekoratyvinis ežys.

Kačių kavinės įkūrėjas teigė, kad įsteigti būtent tokią kavinę paskatino ir noras padėti beglobiams gyvūnams bei pakeisti žmonių požiūrį į juos: „Mes esame labai laimingi, kad galime suteikti namus beglobėms katėms, o vienas iš tikslų – parodyti, kad benamiai gyvūnai nėra prastesni už tuos, kuriuos laikome namuose. Benamės katės gali būti tokios pat mielos, draugiškos, aktyvios, tik joms taip pat reikia skirti dėmesio. Tai, kad prieglaudų gyvūnai yra tik sergantys, išsigandę, baikštūs ar pikti – netiesa ir mes norime tai įrodyti.“

T.Bitinas pabrėžė, kad nemažiau svarbu, aišku, yra sukurti jaukią bei ramią atmosferą patiems žmonėms, kur jie galėtų pabėgti nuo kasdienybės, atsipūsti ir tiesiog išgerti arbatos kačių draugijoje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje duris atvėrė kačių kavinė – lankytojams kompaniją palaiko net 9 murkliai.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje duris atvėrė kačių kavinė – lankytojams kompaniją palaiko net 9 murkliai.

Nelengvas kelias

T.Bitinas pasakojo, kad pradėdami verslą vyrai susidūrė su kliūtimis. „Gal dėl to, kad mums visiems tai buvo pirmas blynas, panašios darbo patirties nė vienas nesame turėję. Antra – kavinės specifika netradicinė, todėl irgi teko pavargti“, – atviravo vienas kačių kavinės įkūrėjų.

Nuo idėjos įkurti kačių kavinę iki sveikinimų jos atidarymo proga – prabėgo kone 9 mėnesiai. T.Bitinas neslėpė, kad buvo nesklandumų, kurie kavinės atidarymo laiką gerokai atidėjo: „Sunku įvardinti tik kelis dalykus, kurie sukėlė vargo. Mums viskas buvo nauja ir nelengva. Katės negalėjo priimi svečių anksčiau, nes viena kredito unija vilkino atsakymą apie du mėnesius, o po to be jokios konkrečios priežasties mūsų prašymą atmetė. Taigi praradome laiko. Galiausiai kreipėmės į Grigiškių kredito uniją ir gavome teigiamą atsakymą per savaitę.“

Vienas kačių kavinės įkūrėjų prasitarė, kad nelengva buvo ir atlaikyti kritiką, o jos tikrai buvo. Anot T.Bitino, reikia užsidėti savotišką kaukę ir negirdėti neigiamų atsiliepimų, kurių gali pažerti tiek artimieji, tiek, aišku, nepažįstami žmonės. „Svarbu labai smarkiai tikėti savo idėja ir turėti gerą komandą. Vienam, manau, tai padaryti beveik neįmanoma. Per minėtą laikotarpį aš pats bent tris sykius buvau nuleidęs rankas“, – juokėsi vienas idėjos iniciatorių.

Buvome nepatyrę, nežinojome, ką ir kaip daryti, o ir idėja netradicinė, taigi sunkiai skynėsi kelią.

T.Bitinas pasakojo, kad teko gerokai pasukti galvą ir dėl finansavimo, dokumentų tvarkymo, net ir patalpų. „Sunkus ir varginantis buvo dokumentų, paskolų ir panašių dalykų tvarkymo procesas. Kaip minėjau, buvome nepatyrę, nežinojome, ką ir kaip daryti, o ir idėja netradicinė, taigi sunkiai skynėsi kelią.

Mums labai padėjo „Invega“ (aut. pastaba UAB „Investicijų ir verslo garantijos“), nors sprendimą jie priėmė nelengvai, įmonė svarstė maždaug tris savaites, tačiau, kai jau gavome jų paramą – paskolos garantiją ir dalinį palūkanų kompensavimą – labai palengvėjo. Be jų pagalbos nebūtume padarė nieko, geriausiu atveju turėtume dvigubai mažesnes patalpas kur nors miegamajame rajone arba visai nieko“, – kalbėjo „Cat Cafe“ įkūrėjas.

Vienas kačių kavinės savininkų prisiminė ir tai, kad ne mažesnis iššūkis buvo ir patalpų paieška. Anot T.Bitino, Vilniuje apskritai nelengva susirasti patalpas, tokiai neįprastai kavinei su gyvūnais, o ką jau kalbėti apie gerą vietą: „Rinkomės seniai visiems žinomu būdu – patys stovėdavome ir skaičiuodavome, kiek per valandą ar kelias praeina žmonių. Svarbu, koks žmonių srautas darbo dienomis, piko valandomis, savaitgaliais, juk nusigrūsti ten, kur žmonių srautas mažas, kavinei yra labai rizikinga. Daug buvo ir, regis, smulkmeniškų, bet svarbių kriterijų – pavyzdžiui, stovėjimo aikštelė lankytojų automobiliams ir pan.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje duris atvėrė kačių kavinė – lankytojams kompaniją palaiko net 9 murkliai.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje duris atvėrė kačių kavinė – lankytojams kompaniją palaiko net 9 murkliai.

Galiausiai, pasak vieno „Cat Cafe“ kavinės sumanytojų, visos pastangos būtų buvusios bergždžios, jei nebūtų pavykę inicijuoti viešojo maitinimo įstaigų taisyklių pakeitimo: „Iki šiol viešojo maitinimo įstaigoje gyvūno ne tik nebuvo galima laikyti, bet ir jo ten atsivesti. Mes paruošėme projektą, jo aprašymą ir kreipėmės į merą. Surinkome informacijos apie puikiai kitose pasaulio šalyse veikiančias panašias gyvūnų kavines. Taigi prašėme jo, kad inicijuotų taisyklių dėl gyvūnų laikymo viešosiose įstaigose pakeitimą. Į savo prašymą įtraukėme ne tik kates, bet ir šunis“, – šypsojosi kačių kavinės iniciatorius. T.Bitinas pasakojo, kad meras pažadėjo pasikonsultuoti su sveikatos ir higienos įstaigomis ir, jei viskas gerai, pakeisti taisykles – tai buvo padaryta po pusantro mėnesio.

Dėl higienos – ramu

Ar įmanoma įkurti kačių kavinę, ar ji nepažeistų jokių teisės aktų, „Cat cafe“ idėjos iniciatoriai klausė ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Jono Miliaus. „Jis atsakė, kad galima, jokių teisės aktų pažeidimų nėra. Direktorius tik pabrėžė, kad už maisto kokybę atsakingas yra jo teikėjas, taigi – jei ateityje bus rasta pažeidimų, aišku, būsime baudžiami. O kadangi katinams į mūsų virtuvę patekti tiesiog neįmanoma – ji atitverta net dvejomis durimis – ir stengsimės kiek įmanoma garantuoti maisto kokybę – apsidžiaugėme“, – prisiminė T.Bitinas.

Vienas iš kačių kavinės įkūrėjų teigė, kad lankytojai dėl higienos gali būti ramūs, nes Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba „Cat Cafe“ lankė net 4 kartus. „Sykį komisija buvo atvykusi dėl pačių gyvūnų, tikrino, kokios gyvenimo, maitinimosi sąlygos jiems sudarytos. Taip pat, ar jie skiepyti, sterilizuoti ir pan. Kitus kartus tikrino tai, ar kavinė tinkama lankytis žmonėms. Į visas pastabas atkreipėme dėmesį, ištaisėme ir gavome visus reikiamus leidimus“, – tikino T.Bitinas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba tikrino, ar kavinė tinkama lankytis žmonėms. Į visas pastabas atkreipėme dėmesį, ištaisėme ir gavome visus reikiamus leidimus.

Verslininkas neslėpė, kad kavinės aptarnavimas, prižiūrėjimas ir išlaikymas jiems kainuoja brangiau nei įprastos kavinės: „Laikomės numatytų veterinarijos tarnybos reikalavimų, todėl virtuvei, žmonių įrankiams ir panašiems dalykams naudojamos vienos priemonės, o kačių – kitos, valymo įrankiai ir priemonės laikomi atskirai. Mums tai kainuoja brangiau, būtent todėl, minimali numatyta mūsų kavinės sąskaita asmeniui – 10 Lt.”

Atranka – ir katėms, ir darbuotojams

T.Bitinas teigė, kad į „Cat Cafe“ tiek katės gyventojos, tiek darbuotojai yra kruopščiai atrinkti.

„Atvažiavę į gyvūnų prieglaudą klausiame darbuotojų, kuri katė yra draugiška kitoms katėms ir, aišku, žmonėms. Labai svarbu, kad gyvūnai nebūtų baikštūs. Pasiklausę rekomendacijų, mes vežame katę į veterinarijos tarnybą, ten paimami kraujo ir išmatų mėginiai. Savaitę, kol laukiame tyrimų atsakymų, katė gyvena atskirai nuo kitų gyvūnų. Jei viskas gerai – katė sveika ir nekelia pavojaus žmonėms, apgyvendiname ją kačių kavinėje. O katės, kurioms reikalingas gydymas, prisijungia prie kačių šeimynos tik jas išgydžius ir veterinarui leidus “, – apie atranką į „Cat Cafe“ šeimą pasakojo kavinės įkūrėjas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje duris atvėrė kačių kavinė – lankytojams kompaniją palaiko net 9 murkliai.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniuje duris atvėrė kačių kavinė – lankytojams kompaniją palaiko net 9 murkliai.

Paklaustas, ar žmonės pamilę vieną ar kitą katę, galės priglausti ją savo namuose, T.Bitinas suteikė vilties, tačiau tikino, kad „Cat Cafe“ kolektyvas prieš tai turės įsitikinti, kad gyvūno lankytojas tikrai nori ir ketina juo rūpintis.

T.Bitinas pasakojo, kad norinčiųjų dirbti kačių kavinėje prašymai pasipylė vos paskelbus apie tokios kavinės atidarymą: „Šiuo metu mūsų kolektyve yra 9 žmonės. Norinčiųjų prie mūsų prisijungti buvo nemažai – į vieną vietą pretendavo maždaug 8–9 žmonės.“ Vienas „Cat Cafe“ įkūrėjų neslėpė nuostabos, kad kandidatai buvo labai skirtingi: nuo 15 metų merginų iki buvusių bankininkių. „Kai kuriuos atbaidė realybė, kad darbas nebus tik kačių glostymas, reikės aptarnauti žmones, ką nors pavalyti, laikytis griežtos higienos ir pan. Taigi galiausiai atsirinkome tuos, kurie, mūsų manymu, tiko labiausiai“, – pasakojo M.Bitinas.

Pirmomis kavinės gyvavimo dienomis lankytojams kompaniją palaiko 9 katės. „Lagūna, Filas, Varvara, Diskusas, Tobuloji, Bobas, Voveriukas (iš tiesų, dar bevardis), Pilkoji ir Bagyra“, – visų vardus lengvai išvardino T.Bitinas ir pridūrė, kad netrukus „Cat Cafe“ kačių šeimyna padidės. T.Bitino ir jo draugų kavinė artimiausiu metu taps viena iš dviejų kavinių Europoje turinčių daugiausia kačių – po 15.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką