Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 27d. 19:05

Kuo tikėti: įmonė žada 1,2 tūkst. eurų atlyginimą, bet „Sodra“ žino tik apie 99 eurus

Kaip susitarti dėl didesnio atlyginimo?
123rf.com nuotr. / Kokio atlyginimo prašyti iš naujojo darbdavio

Darbo skelbime žadama, kad įmonė jums mokės mažiausiai 1,2 tūkst. eurų, tuo metu „Sodros“ duomenys liudija, kad nemoka nė 100 eurų. Personalo atrankos specialistė vardija objektyvias tokių skirtumų priežastis ir pataria, kaip nuspręsti, kokio atlyginimo prašyti potencialaus darbdavio.

Skirtumai – kaip diena ir naktis

Viename skelbimų portalų taksi įmonė yra patalpinusi skelbimą, kad ieško vairuotojo. Žadamas atlyginimas – net 700–1200 eurų. Tuo metu „Sodros“ duomenimis, vidutinis atlyginimas bendrovėje nesiekia nė 100 eurų „ant popieriaus“.

Atidus 15min skaitytojas rado ir daugiau pavyzdžių įmonių, kurios skelbimuose nurodo daug dosnesnę algą nei liudija „Sodros“ duomenys apie darbo užmokestį būtent toje bendrovėje.

Portale Cvbankas.lt viena taksi įmonė yra įdėjusi skelbimą, kad ieško vairuotojo. Žadamas atlyginimas – net 700–1200 eurų. Tuo metu „Sodros“ duomenimis, vidutinis atlyginimas bendrovėje nesiekia nė 100 eurų „ant popieriaus“.

Štai kita bendrovė nekilnojamojo turto brokeriui siūlo mažiausiai tūkstantį eurų „į rankas“, o „Sodra“ rodo, kad vidutinis atlyginimas ten tik kiek didesnis nei 500 eurų iki mokesčių.

Trečia bendrovė ieško trinkelių ir asfalto klojimo specialistų, kuriam siūlo „į rankas“ bent 1,5 tūkst. eurų. „Sodra“ tvirtina, kad vidutinis darbuotojų atlyginimas iki mokesčių siekia tik 600 eurų.

15min koliažas/Darbo užmokesčio skirtumai
15min koliažas/Darbo užmokesčio skirtumai

Vidurkiai nieko neparodo

Personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo bendrovės „Manpower Lit“ vadovė Gerda Baltrūnaitė 15min aiškino, kad neseniai pradėti skelbti atlyginimų vidurkiai turi trūkumų.

„Vertinti vienareikšmiškai pamatytą skaičių negalima vien tik dėl to, kad gaunama iškreipta skaitinė informacija. Kodėl? Vidurkis yra paskaičiuotas vertinant atlyginimus darbuotojų, kurie užima pareigas nuo nekvalifikuoto darbuotojo, kuris už visą etatą gali gauti minimumą, iki vadovo, kuris gali uždirbti 10–15 tūkst. ir daugiau. Taigi priklausomai nuo to, kokio dydžio organizacija ir struktūra tai yra, atlyginimas tarp aukščiausios ir žemiausios grandies darbuotojų gali skirtis net 10 kartų“, – aiškino G.Baltrūnaitė.

Be to, labai svarbu atkreipti dėmesį, kokiame segmente dirba įmonė.

„Pavyzdžiui, pervežimo ir nekilnojamojo turto paslaugas teikiančios įmonėse yra labai populiaru priimti į darbą žmones verslo liudijimo pagrindu, jie nėra tie, kuriems tiesiogiai mokamas darbo užmokestis. Jie niekaip neatsispindi pateiktuose vidurkiuose“, – aiškino moteris.

Jei tu nesi ekspertas ir nesigilini, kas yra viduje, tai gali sudaryti labai negatyvią nuomonę apie vidurkius, – sakė G.Baltrūnaitė.

Be to, pabrėžė ji, jeigu darbuotojų skaičius yra mažas, galima daryti prielaidą, kad tai bus pasirašoma ne darbo sutartis, o dirbama verslo liudijimo pagrindu.

„Tai iškreipia vidurkius. Taip pat kai kur dirbama ne visu etatu. Tarkime, taksi įmonėse darbo laikas gali svyruoti nuo vienos iki penkių darbo dienų. Motinystės atostogos taip pat neįskaičiuojamos. Taigi jei tu nesi ekspertas ir nesigilini, kas yra viduje, tai gali sudaryti labai negatyvią nuomonę apie vidurkius“, – sakė G.Baltrūnaitė.

Tad kaip tada žinoti, ko tikėtis?

Pataria lyginti

„Manau, kad neverta žiūrėti į vienos įmonės vidurkį, nes kandidatas nesusidarys aiškaus, adekvataus, tikrojo įvaizdžio apie įmonėje mokamus atlyginimus“, – patarė specialistė.

Ji rekomenduoja lyginti dvi panašaus dydžio darbuotojų skaičiumi įmones, kurios dirba tame pačiame sektoriuje.

Asmeninio albumo nuotr./Gerda Baltrūnaitė
Asmeninio albumo nuotr./Gerda Baltrūnaitė

„Tarkime, dvi buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančias įmones, kurios turi po 20 žmonių ir dirba Vilniuje. Jų struktūra bus panaši, tada jau galima lyginti, tai gali adekvačiai parodyti, koks ten mokamas atlyginimas“, – sakė G.Baltrūnaitė.

Darbo užmokestis yra jautrus dalykas. Kaip, nuėjus į darbo pokalbį, paprašyti adekvataus atlyginimo? Specialistė pataria kandidatui paruošti namų darbus.

„Renkasi abi pusės – ir kandidatas, ir darbdavys. Kandidatui svarbus ne tik atlyginimas, bet ir darbo vieta, adresas, kolektyvas, perspektyvos, darbo vietos įrengimas. Kandidatai kartais pastato save į tokią desperatišką poziciją – nori bet kokio darbo. Tai neretais atvejais geriau nedirbti jokio darbo negu bet kokį, nes darbuotojas tokį darbą dirbs neilgai, negaus ir gero atlyginimo“, – sakė G.Baltrūnaitė.

Šiais laikais daugiau sužinoti apie įmonės ar tam tikro sektoriaus atlyginimus nėra sunku. Moteris patarė pasikonsultuoti su artimaisiais, bendraklasiais, kursiokais apie tai, kokį darbo užmokestį rinkoje gauna tam tikras specialistas. Taip pat, žinoma, pasiskaityti atsiliepimų apie įmonę internete.

„Atlikus namų darbus, galima susidaryti įspūdį apie įmonę“, – aiškino G.Baltrūnaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką