Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Darbo kodekso naujovės: kas keisis mamoms, darbo bitutėms, brangiausiems specialistams?

Mama su vaiku
„Scanpix“ nuotr. / Mama su vaiku
Šaltinis: 15min
6
Skaitysiu vėliau
A A

Ar galima bus minimalią algą mokėti išsilavinusiam, bet dar įgūdžių neturinčiam jaunuoliui? Kokią materialinę atsakomybę turės prisiimti darbuotojas? Kas keisis motinystei susiruošusioms darbuotojoms? Į šiuos ir kitus klausimus apie naująjį Darbo kodeksą atsakė 15min studijoje viešėję darbo teisės ir personalo atrankos specialistai.

Seimas šią savaitę priėmė naująjį Darbo kodeksą, kuris įsigalios visai netrukus – nuo liepos pirmosios. Jis atneš pokyčių, tačiau tiek darbdaviams, tiek darbuotojams kyla daug klausimų, kas gi keisis nuo vidurvasario.

Todėl 15min į studiją penktadienį pokalbio pasikvietė du ekspertus. Į klausimus atsako buvęs Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) vadovas, dabar „iLaw“ partneris, teisininkas Vilius Mačiulaitis, vienas www.darboteisesseminaras.lt seminarų pranešėjų. Taip pat bendravome su personalo paieškos kompanijos „Manpower Lit“ vadove Gerda Baltrūnaite.

Specialistai atsakinėjo į klausimus, kaip nuo liepos keisis atostogų, darbuotojo atleidimo tvarka, išeitinės kompensacijos, kiek ir kaip bus saugomos darbo vietos mamoms, kaip savo teises galės ginti darbuotojai.

Daugiau informacijos – 15min vaizdo įraše.

VIDEO: 15min studijoje — pokalbis apie darbo kodekso pokyčius

PROBLEMA: Keičiasi atostogų tvarka – vietoje 28 kalendorinių lieka 20 darbo dienų. Ar iki šiol žmogaus sukauptos dienos bus konvertuojamos į darbo dienas, ar jis jas galės „išatostogauti“ kaip kalendorines? Jeigu žmogus eina atostogų liepos pradžioje, o įsakymas parašytas birželį, jis dar atostogaus pagal senąją tvarką?

V.Mačiulaičio atsakymas: Viskas, kas prasidės iki naujo kodekso, ir bus užbaigta pagal seną teisinį reguliavimą. Visi procesai, kurie prasidės po liepos pirmos dienos, jiems bus taikomos kitos, jau naujojo Darbo kodekso normos. Jeigu darbuotojai atostogauti išeina birželio mėnesį, jiems atostogos yra suteikiamos kalendorinėmis dienomis. Nepanaudotos kasmetinės atostogos nuo liepos bus perskaičiuotos iš kalendorinių dienų į darbo dienas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Mačiulaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Mačiulaitis

PROBLEMA: Ar žmogui, kuris eina kelias pareigas toje pačioje darbovietėje, atitinkamai daugiau priklauso ir atostogų?

V.Mačiulaičio atsakymas: Už abejas pareigas priklauso atostogos. Jeigu tai yra žmogus, dirbantis, pavyzdžiui, pedagoginį ir administracinį darbą, naujas kodeksas išsprendžia amžiną dilemą: jeigu einu dvejas pareigas, kur yra skirtinga atostogų trukmė, tai kaip čia tomis atostogomis pasinaudoti?

Ir tada prasideda įdomūs dalykai, kai žmogus kaip mokytojas atostogauja, kaip ūkvedys dirba, tada kaip ūkvedys dirba, o kaip mokytojas atostogauja. Tai reiškia, kad jis neatostogauja niekada, tik atostoginius dirba. Daugiau tokios betvarkės kodeksas nebeleis. Darbuotojas bus laikomas dirbančiu pagal vieną sutartį, nebe pusantro žmogaus, nebe du žmonės. Tai yra vienas žmogus, dirbantis pagal vieną darbo sutartį, o tas papildomas darbas jau yra laikomas pasirašytos darbo sutarties dalimi.

Tokiems žmonėms pirmiausia po liepos pirmosios reikės pasirinkti, kuris darbas yra pagrindinis, o kuris papildomas. Liks viena darbo sutartis ir pagal tai bus nustatoma, kiek darbuotojui priklauso atostogų. Jeigu, pavyzdžiui, moteris yra pedagogė, tai priklauso 40 dienų atostogų, ir dar puse krūvio dirba administracinį darbą, jai priklausys 10 darbo dienų. Bet ji iš viso atostogaus 40 dienų, nes tos 10 bus į jas įskaičiuotos.

PROBLEMA: Ar jaunos moterys, kurios potencialiai gali tapti mamomis, yra darbdavių vertinamos prasčiau nei tarkime, vyrai, vienišos moterys? Ar moteriai atrankos metu yra užduodamas klausimas, ar ji ruošiasi tekėti, turėti vaikų?

G.Baltrūnaitės atsakymas: Kartais vis dėlto girdimi klausimai, intencijos atsirinkinėti kandidatus pagal tam tikrą kriterijų, kuris yra priskirtinas diskriminacijai. Tikrai žinau, kad yra atvejų. Daugiau tai yra nedidelės, lietuviško kapitalo įmonės, jų atstovai, kurie, turėdami skaudžią patirtį, kai darbuotojai, padirbę vos kelis mėnesius, išeina vaiko priežiūros atostogų, į jo vietą pasamdomas kitas, kuris taip pat netrukus išeina atostogų, ir taip atsiranda užburtas ratas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gerda Baltrūnaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gerda Baltrūnaitė

V.Mačiulaičio atsakymas: Jeigu kas nors darbuotojo klausia, ar jis neketina turėti vaikų, darbuotojas gali drąsiai meluoti, kad ne. Jis tokio pat lygio „ką daryti, kad neateitų Kalėdos“? Kas iš mūsų gali pasakyti, kad neplanuoja turėti vaikų? Žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Ne tik neetiškas, bet ir diskriminacinio pobūdžio klausimas. Jeigu atrankoje yra užduodami tokie klausimai, tai yra tiesioginis kelias į galimas problemas darbo santykių eigoje, jeigu būtų sprendžiamas tokio darbuotojo likimas.

PROBLEMA: Kas keičiasi mamoms, auginančioms vaiką iki trejų metų? Kaip ir kokiomis sąlygomis darbdavys ją galės atleisti? Kiek laiko darbdavys privalės saugoti darbo vietą vaiko priežiūros atostogose esančiai mamai, jeigu ji dirba pagal terminuotą sutartį? Ar yra pokyčių pagal neterminuotą sutartį dirbančioms moterims?

V.Mačiulaičio atsakymas: Esminės garantijos lieka tokios pačios. Atsiranda laisvumo sprendžiant problemas. Motinystės atostogos yra ilgas laiko tarpas. Įsivaizduokite, kai turime regione vadybininkę, ir per tuos metus, kai ji buvo vaiko priežiūros atostogose, viskas pasikeitė ir tame regione to darbuotojo nebereikia po dvejų metų. Jis grįžo į darbą, jo atleisti negalima, kadangi negalima atleisti tėvų, turinčių vaikų iki trejų metų. Įmonė atsiranda tokioje padėtyje, kad kur nors Mažeikiuose turi turėti vadybininkę ten, kur nevyksta verslas.

Ką pakeis Darbo kodeksas? Terminuota sutartis galės pasibaigti ir jau nėštumo, vaiko priežiūros atostogų metu. Jeigu bus svarstomas darbo santykių nutraukimas, apsauga veikia nuo pažymos apie nėštumą pateikimo iki vaikui sueis keturi mėnesiai. Tai nereiškia, kad, vaikui suėjus 4 mėnesiams, darbdavys galės imti ir atleisti. Jeigu darbuotojas jau bus pateikęs prašymą išleisti jį vaiko priežiūros atostogų, darbdavys galės priimti sprendimą dėl darbo sutarties nutraukimo ir darbuotojui būnant toje apsaugoje, bet realiai atleisti iš darbo galės tik pasibaigus įstatyme numatytai apsaugai, kuri nesumenko (iki vaikui sueis treji metai).

Neterminuotos sutartys bus vykdomos kaip ir anksčiau. Nei nėščios moters, nei vaiko priežiūros atostogose esančio asmens darbdavys atleisti negalės. Pasibaigus joms, tą daryti galės.

PROBLEMA: Ką reiškia, kad žmogui, uždirbančiam apie 1,6 tūkst. eurų, jau bus galima netaikyti tam tikrų Darbo kodekso nuostatų? Apie kokias nuostatas kalbame?

V.Mačiulaičio atsakymas: Darbo teisėje yra sritys, kurių liesti negalima. Tai: priėmimas, atleidimas, poilsio laikas, nediskriminavimo klausimai, sauga darbe. Tai yra kietosios sritys, kurios yra sureglamentuotos. Jeigu sakome, kad darbo vieta turi būti saugi, tai ji turi būti saugi.

Yra, tarkime, nekonkuravimo susitarimai, konfidencialumo, darbuotojo atsakomybės klausimai. Yra organizacinių klausimų, susijusių su grafikų skelbimu, ir kitų dalykų.

Ta norma leis, pavyzdžiui, su darbuotoju, kuris uždirba šiek tiek didesnį atlyginimą, susitarti, kad nekonkuravimo susitarimo nuostatos jų atveju būtų griežtesnės. Jų atveju būtų taikomos truputį griežtesnės normos dėl materialinės atsakomybės. Pagal naują Darbo kodeksą ji smarkiai sumenksta. Jeigu dabar galime susitarti dėl visiškos atsakomybės, tai dabar bus iki 6 mėnesių algos. Ką tai reiškia? Jeigu darbuotojas prisigėręs sudaužo vilkiką, ką tai reiškia tie 6 atlyginimai? Pakeisti vilkiko lempas kažin ar užtektų.

VIDEO: Naujasis darbo kodeksas: svarbiausi faktai, kuriuos turite žinoti
Komentarai: 6
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką