Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 23d. 11:56

Didžiųjų duomenų specialistai – ateities prestižinė specialybė?

Didžiųjų duomenų specialistas
123RF.com nuotr. / Didžiųjų duomenų specialistas

Itin didelės apimties duomenis (angl. Big Data) pasaulyje dažniausiai naudoja gigantiškos tarptautinės organizacijos, tokios kaip tarptautiniai bankai bei telekomo ryšių kompanijos. Prognozuojama, jog verslui sparčiai skaitmenizuojant savo veiklą, didžiųjų duomenų specifiką išmanančių darbuotojų poreikis ateityje augs. Jau ir dabar pastebimas įmonių suaktyvėjimas didžiųjų duomenų srityje, byloja portalas CVbankas.lt.

Šiuo metu portale CVbankas.lt ieškoma daugiau nei 10 specialistų, kurių darbas būtų vienaip ar kitaip susijęs su dideliais duomenų kiekiais.

Viena iš keleto kompanijų, ieškančių didžiųjų duomenų programuotojų – įmonė „Cujo Ai“, kuri užsiima dirbtiniu intelektu paremtos kibernetinio saugumo platformos kūrimu. Talentų paieškos specialistė Asta Lopetėnaitė teigia, jog šiuo metu įmonė ieško tiek turinčių didžiulę patirtį vyresniųjų (angl. senior) specialistų, tiek ir vidutinio lygio specialistų, dirbančių su didžiaisiais duomenimis.

Tai – inžinieriai, paruošiantys duomenų šaltinius, analitikai, susisteminantys duomenų ataskaitas, mokslininkai, kurie kelia hipotezes ir siūlo modelius, bei vertėjai, kurie perteikia galutines išvadas paprastesne kalba.

„Tikimės, kad kandidatas mokės programuoti „Java“, „Python“, „Scala“ kalbomis, bus susipažinęs su programine įranga „Apache“. Kadangi mūsų įmonėje yra daug technologinių iššūkių, norėtume, kad žmogui taip pat būtų įdomios besikeičiančios idėjos ir technologijos, ir jis galėtų prisitaikyti prie dinamiškos aplinkos“, – lūkesčius būsimiems kandidatams atskleidžia A.Lopetėnaitė.

Ji priduria, jog šiame darbe panašaus darbo pobūdžio patirtis – didelis pranašumas: „Kadangi kuriame tinklų apsaugą, mums yra svarbu, ar specialistas yra dirbęs saugumo, tinklų, telekomo srityse. Tokią patirtį turintiems specialistams, tikėtina, bus lengviau įsitraukti į darbus, žinant pagrindinius veiklos principus.“

„Cujo Ai“ darbo pasiūlymus portale CVbankas.lt galite rasti ČIA.

Kol kas – niša

Kaip pastebi „Vilnius Coding School“ duomenų analitikos ir duomenų mokslo lektorius Aleksandras Urbonas, galima išskirti keturių lygių specialistus, dirbančius su didžiaisiais duomenimis. Tai – inžinieriai, paruošiantys duomenų šaltinius, analitikai, susisteminantys duomenų ataskaitas, mokslininkai, kurie kelia hipotezes ir siūlo modelius, bei vertėjai, kurie perteikia galutines išvadas paprastesne kalba.

123RF.com nuotr./Didžiųjų duomenų specialistas
123RF.com nuotr./Didžiųjų duomenų specialistas

„Šiuo metu Lietuvoje dar nėra daug įmonių, dirbančių su didžiaisiais duomenimis. Kadangi tai yra specifinė niša, darbo pasiūla yra ribota. Kita vertus, specialistai, gebantys dirbti su duomenimis, gali ir patys susikurti darbo vietą – teikti nepriklausomą ekspertinę analizę verslui, leidžiančią veikti efektyviau. Iš esmės, galima sukurti savo verslą iš to, kokias įžvalgas galime pasiūlyti“, – pastebi A.Urbonas.

Ambicingam ir versliam specialistui, neturinčiam nieko bendro su IT, bet linkusiam į analitiką, papildomas darbo su duomenimis išmanymas gali išplėsti jo (ar jos) kompetencijos ribas, suteikti naujų galimybių

Tiesa, įmonių ir specialistų, dirbančių tik su didžiaisiais duomenimis, kol kas santykinai yra nedaug.

„Didieji duomenys – kaip autosporto karalienė „Formulė 1“, tai – pati viršūnė, kur čempionu tampa ne kiekvienas. Duomenų mokslas, kuris nusako, kaip iš duomenų gauti informaciją, yra platesnė sritis ir būtinas įvadas į didžiuosius duomenis. Duomenų moksle veiklos spektras yra daug didesnis“, – teigia pašnekovas.

Ambicingam ir versliam specialistui, neturinčiam nieko bendro su IT, bet linkusiam į analitiką, papildomas darbo su duomenimis išmanymas gali išplėsti jo (ar jos) kompetencijos ribas, suteikti naujų galimybių panaudoti jau turimą informaciją, jei jis geba formuoti ateities įžvalgas.

Techninės žinios – dar ne viskas

A.Urbono pastebėjimu, darbas su duomenų mokslu yra neatsiejamas nuo verslo strategijos, todėl norint tapti specialistu šioje srityje, būtinos ne tik techninės, siauros specializacijos žinios bei programavimo kalbų, tokių kaip Java, Python, R, Scala, Spark, mokėjimas.

„Duomenų specialistas turi būti verslus žmogus – suvokti verslo problemą, mąstyti taip, kaip mąsto jo vadovas, gebėti parduoti savo idėją, paskatinti įmonę investuoti viena ar kita kryptimi“, – teigia pašnekovas. Tokiam specialistui svarbios ir minkštosios kompetencijos: komunikabilumas, gebėjimas dirbti komandoje, adaptuotis prie pokyčių.

Žmogui, dirbančiam su duomenimis, būtinas ne tik gebėjimas mąstyti analitiškai, bet ir nuoseklumas, kruopštumas, atidumas.

„Šioje srityje dirbantis žmogus turi norėti mokytis visą gyvenimą, nes pokyčiai čia vyksta labai greitai. Pravartu matyti ir bendrą kontekstą, gebėti į situaciją pažvelgti plačiau, siekiant ne tik naudos įmonei, bet ir ieškant bei atrandant silpnąsias jos vietas“, – įsitikinęs A.Urbonas. Kartu jis pabrėžia ir asmens emocinio bei socialinio intelekto svarbą.

„Rimtesni projektai užtrunka, ypač duomenų surinkimas rimtesniam modeliui. Todėl žmogui, dirbančiam su duomenimis, būtinas ne tik gebėjimas mąstyti analitiškai, bet ir nuoseklumas, kruopštumas, atidumas“, – įsitikinęs lektorius. Jis priduria, jog šiame darbe būtina ir fantazija: „Vaizduotė – lyderio savybė. Ji svarbi kiekvienam specialistui kasdieniame darbe.“

Norintiems išmėginti savo jėgas duomenų moksle, A.Urbonas siūlo nebijoti klaidų ir nusiteikti įdomiai kelionei. Tiesa, pradėti reikėtų nuo mažesnių žingsnelių.

„Pasitikrinti, kaip sekasi dirbti su duomenų bazėmis, duomenų srauto valdymu, suprasti, kaip veikia tinklai“, – tokius pirmuosius žingsnius siūlo pašnekovas.

Pasak jo, šiandien galima rinktis iš didelės įvairovės kursų, skirtų duomenų analitikos žinioms gilinti, kurie leidžia žmogui pasitikrinti žinių lygį, gebėjimą dirbti su kompiuteriu. Nuo įvairių programavimo mokyklų, kursų iki atvirų nemokamų internetinių platformų, tokių kaip „Coursera“, „EdX“.

„Žmonės, norintys dirbti su big data, gali pasidžiaugti, kad šioje srityje nėra amžiaus ribos, nes mokytis tenka nuolat. Svarbiausia – nusiteikimas, kad mokymasis yra patirties kaupimas, o patirtis ateina tik darant klaidų“, – pokalbį reziumuoja A.Urbonas.

Tekstą parengė Laura Kešytė

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką