Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Grafikos dizaineris – kokia jo darbo specifika?

Kompiuteris
123rf.com / Kompiuteris
Šaltinis: 15min
0
A A

Praėjusiais metais 357 grafikos dizaino specialistai ieškojo darbo, o Darbo birža pasiūlė tik 117 laisvų darbo vietų. Tačiau šiemet Vyriausybės pateiktame darbuotojų, kurių Lietuvoje trūksta labiausiai, sąraše – 12 vietoje iš pateiktų 27 puikuojasi būtent šios specialybės atstovai.

Apie grafikos dizainerių svarbą įmonės įvaizdžiui, darbo specifiką, patirties ir kvalifikacijos reikšmę atliekamam darbui kalbamės su VšĮ Informacijos technologijų mokymo centras (ITMC) direktore Skaidra Vaicekauskiene.

Grafikos dizainerio svarba įmonei. Kaip manote, ar šio specialisto funkcijos gali būti apjungtos su kitomis: pavestos vykdyti, pavyzdžiui, įmonės administratorei?

Netaupykite – už kokybę reikia mokėti. Aplink be galo daug labai prastų skrajučių ar lankstukų. Nekalbu apie kažkokį „superdizainą“ ar išskirtinumą. Ne, tiesiog tvarkingai, įskaitomai sumaketuotų darbų. Kai savo kursantams bandau surasti gerų pavyzdžių, pasirodo, jų mažiau nei blogų. Deja...

Mano nuomone, administratorei atlikti grafikos dizaino specialisto darbus būtų gana sudėtinga – ypač skirstyti laiką vienam ar kitam darbui. Negana to, tektų papildomai mokytis maketavimo, nuotraukų retušavimo ir daug kitokių dalykų. Be abejonės, profesionalus dizainas reikalauja ir profesionalios programinės įrangos, kuri nemažai kainuoja. Būtų naudingiau, jeigu administratorė paruoštų tekstus, surinktų, sugrupuotų informaciją ir pan.

Grafikos dizainerio darbas imlus laikui, ypač, kai reikia pateikti kelis projekto variantus. Be to, reikia specifinių žinių ne tik grafikos dizaino srityje, bet ir spaudos technologijų. Toks paprastas linksmas palyginimas: viena mergina sako: „aš labai jaučiu grožį, spalvas – jau galiu būti dizainere“, o jai dizaineris atsako: „aš labai gerai jaučiu žmogų ypač, kai jam skauda – jau būsiu gydytojas“. Ar eisime pas tokį gydytoją? Mokslo tikrai reikia ir, kaip suprantame, visose srityse.

Kokia šio darbo specifika? Kokius gebėjimus turi turėti grafikos dizaino specialistas? Ar jie įgimti, ar išugdomi?

Kalbant apie grafikos dizainerio darbo specifiką, labai daug lemia asmenybės kūrybiškumas. Svarbu profesionaliai, išmanant atlikti įmonės dizaino ar reklamos darbus. Svarbu suprasti ir mokėti taikyti dizaino taisykles, o tada jau galima jas laužyti.

Dizaineris turi matyti visumą nepraleisdamas pro akis smulkių detalių. Išties, šiame darbe yra dvi pusės: dizaineris ir užsakovas. Taigi geras galutinis dizaino projektas įmanomas tik tuomet, kai yra abipusis supratimas ir bendradarbiavimas. Reikia pasitikėti dizainerio profesionalumu. Kaip tokį rasti ir išsirinkti – jau kitas klausimas, kuris susijęs ir su finansais. Atsirinkti iš daugelio padeda įgyti sertifikatai bei atliktų darbų pavyzdžiai.

Na, o prakalbus apie grafikos dizainerio gebėjimus, be galo svarbi komunikacija. Tik tinkamai komunikuojant galima įsigilinti ir suprasti užsakovo norus. Dėl gebėjimų – ir taip, ir ne. Matyt, kaip ir visur talentingiems žmonėms lengviau pasiekti aiškiai matomų gerų rezultatų. Reikia išmokti labai daug: ir apie spalvas, ir apie tipografiką, ir kompoziciją ir t. t., ką ir mokosi studentai aukštosiose mokyklose, studijuodami grafinio dizaino specialybę ar ekspertų profesionalų vedamuose kursuose.

Teigiama, kad Darbo biržoje užsiregistravusieji bedarbiai negali užpildyti siūlomų darbo vietų dėl teritorinio nesutapimo, reikalaujamų kompetencijų ar patirties stokos. Tačiau gajus posakis, kad įgyti kompetenciją yra paprasta: pasižiūri mokomuosius filmukus ir savarankiškai išmoksti dirbti su profesionalams skirtomis programomis. Jūsų, kaip ekspertės, akimis, kuo skiriasi savamoksliai grafikos dizaino specialistai nuo kryptingai besimokiusiųjų tam skirtose programose?

Šiais technologijų laikais daug lemia darbo greitis bei kokybė. Vadinasi, be dizaino dalykų išmanymo, dizaineris turi puikiai valdyti atitinkamas kompiuterines programas ir žinoti, kas vyksta spaudos procese. Labai svarbus nuoseklus mokymasis, taip sakant nuo A iki Z. Kuo labiau ir geriau išmanysime kompiuterinės leidybos programas, tuo geriau ir greičiau galėsime atlikti užsakymą, tuo lengviau bus pasirinkti, su kuria programa tą ar kitą darbą atlikti. Šiuo atveju filmukai nepadės, nes jie duoda tik fragmentiškas žinias. Tik patyręs dėstytojas-ekspertas gali suteikti nuoseklius pagrindus, tuomet galima žiūrėti ir filmukus viena ar kita tema tam, kad žinios būtų pagilintos.

Svarbu nesustoti vietoje. Kompiuterinės programos greitai kinta, atsiranda naujų gerų patobulinimų ar įrankių. Mums, kaip „Adobe“ programų ekspertams, tenka vis mokytis ir mokytis. Nes „Adobe“ korporacija pripažįsta mokytojais tik tuos lektorius, kurie išmano naujausias programas. Šiuo klausimu esame atviri ir kiekvieną trečiadienį vakarais vedame viešas nemokamas paskaitas, kurių metu dalinamės įvairiomis IT naujienomis. Vėl grįžtu prie teiginio, kad kiekvienas turi daryti būtent savo darbą ir profesionaliai.

Patirties ir kvalifikacijos klausimas darbdavio akimis: kuo rizikuoja ir kaip išlošia rinkdamasis savamokslį arba profesionalą?

Kaip ir bet kur, pirkdamas nekokybišką prekę, moki du kartus (šypsosi – red. past.). Kalbant apie dizainą, netinkamą reklamą, gali būti dar skausmingiau. Reklamos gamybai pinigai bus išleisti, tačiau tai nepritrauks klientų. Kai matome nekokybišką reklamą, negalvojame apie prastą dizainerį. Galvojame apie įmonę.

Aukštųjų, profesinių mokyklų ir kursų vaidmuo darbo rinkai tenkinti: ar Lietuvoje skiriamas pakankamas dėmesys tinkamos kvalifikacijos grafikos dizaino specialistams rengti? Koks skirtumas su ankstesniais metais? Ar kursų, programų pasiūla ir studentų poreikis auga?

Matyt, mokslo, ypač aukštojo, problema – visuotinė. Kaip parengti studentą, kad jis baigęs mokslus galėtų įsitraukti į darbo rinką? Iš savo pusės, kaip leidybos programų specialistė, pastebėčiau, jog aukštosiose mokyklose per mažai dėmesio skiriama būtent kompiuterinės grafikos mokymams. Be to, per mažai dėmesio sulaukia ir dėstytojų kvalifikacijos kėlimas...

Jauni žmonės pakankamai domisi tiek grafikos dizaino, tiek leidybos specialybėmis. Tai – puiku. Jiems ypač patrauklu, kai dizaino darbus galima dirbti nuotoliniu būdu. Žinoma, baigusiems dailės studijas, galima papildomai pasimokyti kompiuterinės grafikos programų ir sėkmingai įgyvendinti savo dizaino idėjas.

Lyginant su ankstesniais metais, vis daugėja norinčiųjų mokytis, greičiausiai atsirado supratimas, kad ne viską galima išmokti tiesiog spragsėjimo būdu. Reikia kreiptis į kitus specialistus – programų ekspertus. Tikrai gerų dizainerių ieško ir jų trūksta. Tačiau tam, kad tokiais taptumėte, reikia įgyti žinių ir įdėti darbo.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką