Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 sausio 3d. 20:01

Išrinkite 2012 m. darbdavį: kur (ne)norėtum dirbti tu?

Ilgasis savaitgalis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dalis darbuotojų slepiasi šešėlyje
Pasigirti besanti viena sparčiausiai augančių regiono ekonomikų Lietuva gali. Tačiau tuo metu, kai auga ūkis, prie darbo biržos vis dar rikiuojasi šimtatūkstantinės alkstančiųjų eilės, ir įdarbinti jų niekas neskuba. O nemaža dalis turinčiųjų darbus arba dirba už pašalpai artimas sumas, arba slepiasi šešėlyje.

Tuo pačiu metu žadančiųjų pamaitinti minią netrūksta. Pažadas „MMA – 1 509 Lt“ į Seimą atvedė Darbo partiją. Rinkimus laimėjusi socialdemokratų partija iš Lietuvos veja „Hitachi“, žadėjusią lietuviams iki 6 tūkst. darbo vietų. Tuo metu pamokslaujanti žiniasklaida arba dirba labdaringai, arba slepiasi šešėlyje, kartu su daugiau verslininkų, nesuvokiančių, kad pirmiausia apvagia save.

Balsuokite, kas, jūsų nuomone, iš tiesų ar ironiškai, 2012-aisiais nusipelno metų darbdavio titulo. Jei jums (ne)patinkantis darbdavys nepaminėtas, rašykite komentaruose.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Viktoras Uspaskichas

Viktoras Uspaskichas. Savo laurus šis politikas praėjusiais metais jau pelnė – įtikinamai žadėjo padidinti minimalią mėnesinę algą beveik dvigubai. Ir tik po rinkimų užsiminė, kad MMA iki 1 509 Lt didės ne iškart, o, geriausiu atveju nuo 2013 metų. Tuo metu, kai viešajam sektoriui ir privačiam verslui aiškina, kad minimalią algą reikia kelti, žinių, kaip tą padaryti, savo įmonėse dar nepritaikė. Konservatorius Jurgis Razma iš „Sodros“ gavo duomenis, rodančius, kad kai kuriose „Vikondos“ įmonėse dauguma darbuotojų negauna nė minimalaus užmokesčio.

Vienoje „Vikondos“ įmonių vidutinės draudžiamosios pajamos siekia vos 540 Lt, o net 67 proc. darbuotojų alga neviršija 800 Lt. kitoje įmonėje draudžiamosios pajamos siekia 833 Lt, tačiau net 59 proc. darbuotojų gauna minimalią, arba mažesnę algą.

Pats V.Uspaskichas komentarų apie algas „Vikondos“ įmonėse šykšti, palyginti su kitomis panašiomis įmonėmis „Vikondos“ praktiškai neįmanoma, nes duomenys apie atlyginimus nėra vieši. O minimali alga geriausiu atveju nuo kitų metų augs iki 1000 Lt.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Protestas prieš atominę elektrinę
Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Protestas prieš atominę elektrinę

„Hitachi“. Pastaraisiais metais sparčiai į priekį yręsis naujos Visagino atominės elektrinės projektas gali būti sustabdytas. Konservatoriai kartoja, kad VAE yra energetinio saugumo garantas, o tuo metu nauji valdantieji, remdamiesi referendumo rezultatais, kurie parodė aiškų gyventojų nenorą statyti naują AE, entuziazmo projekto atžvilgiu nerodo, akcentuoja pirmiausia ekonominį naudingumą. Štai pavyzdžiui „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis galvoja apie tai, kad būtų galima prisidėti prie Baltarusijos ir Rusijos atominių elektrinių. Vadinasi, padėti Rusijai statyti atomines, iš kurių vėliau Lietuva pirktų elektrą. Kitaip, mokėti už priklausomybę nuo Rusijos.

„Hitachi“ bent jau žadėjo sukurti iki 6 tūkst. darbo vietų Lietuvoje.

„Balsas.lt leidiniai“. Praėjusiais metais trys žurnalistai viešai išpažino savo nuodėmes – dirbdami bendrovės leidiniuose „Ekonomika.lt“ ir „Valstiečių laikraštis“, jie dalį pinigų ėmė neoficialiai.

Pirmasis prisipažino „Ekonomika.lt“ dirbęs Marijus Širvinskas. Anot jo, atlyginimas mokėtas vokelyje. Po to prabilo ir Lina Pečeliūnienė, viešai kritikavusi ir Viktorą Uspakichą, siejamą su „Balsas.lt leidiniais“.

Luko Balandžio nuotr./Marijus Širvinskas Gailius
Luko Balandžio nuotr./Marijus Širvinskas Gailius

„Tik nemanykite, kad su tokiais melais ir suktybėmis jums seksis. Dar ne tokie ereliai sudegė“, – išrėkė L.Pečeliūnienė, turėdama galvoje R.Pakso apkaltą. „O aš nupirksiu visus savo kritikus – tokius, kaip jūs, ir man puikiai seksis“, – jai atsakęs V.Uspaskichas.

Padrąsinta viešų išpažinčių, į krūtinę mušėsi ir jauna žurnalistė Daiva Šalc: „Gėda ir baisu prisipažinti, kad ir aš buvau tos „juodos“ sistemos dalis. Dar baisiau, kad Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Marius Žemgulis tada neišgirdo mano ir kolegų pagalbos šauksmo.“

Apie tai, kad šešėlis Lietuvoje egzistuoja, liudija ir statistika. Pavydžiui, pernai gyventojai išleido apie 9 mlrd. Lt, kurių oficialiose pajamų eilutėse aptikti neįmanoma.

LICS nuotr./Gediminas Kazlauskas
LICS nuotr./Gediminas Kazlauskas

Aplinkos ministerija ir visa 15-oji Vyriausybė. Praėjusių metų vasarą išaiškėjo 15-osios Vyriausybės planas dalį namų renovacijai skirtų lėšų panaudoti sraigtasparnių pirkimui. Vyriausybė nutarė iš JESSICA fondo, skirto namų renovacijai, išimti 40 mln. eurų (sumažinti fondą nuo 206 mln. iki 166 mln. eurų). Šių pinigų, manoma, daugiabučių namų renovacijai iki 2015 metų išleisti jau nepavyks. Kad ES neatimtų šių paramos lėšų, už juos nuspręsta įsigyti kelis sraigtasparnius. Aplinkos ministerija gynėsi, esą siūlymą skirti lėšų sraigtasparniams ji buvo priversta paruošti. Lapkričio pabaigoje Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas aiškino, kad renovacijos pinigų sraigtasparniams pirkti neskirs, nes esą padaugėjo paraiškų būsto atnaujinimui. Tačiau nesvarbu, už kokius pinigus bus perkami sraigtasparniai. Faktas, kad renovacija nevyksta. Jei jos modelis būtų patrauklus, statybų sektorius turėtų daug mažiau bedarbių, namuose būtų šilta, o gyventojai nebijotų šildymo sezono pradžios.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Turistai
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Emigracija

Užsienis. Dar vienas faktas – Lietuvoje nebėra trijų milijonų (trūksta maždaug dviejų tūkstančių). Labiausiai gyventojų Lietuvoje mažėja dėl emigracijos. Daug tautiečių renka braškes Norvegijoje, mėžia Danijos kiaulių fermas, išvažiuoja ir kvalifikuota darbo jėga – gydytojai, mokslininkai, į užsienį traukia daugiausia darbingo amžiaus žmonės. Šalyje likusius artimuosius gelbsti emigrantų perlaidos (pernai emigrantai į Lietuvą pervedė beveik 5 mlrd. Lt – per ketvirtadalį darbo užmokesčio fondo). Tačiau niekas negelbsti senatvės – pensininkų skaičius daugėja, todėl po kelių dešimtmečių, jei Lietuva ir toliau sunkiai konkuruos su kitomis valstybėmis-darbdavėmis, senatvės pensija greičiausiai sudarys vos ketvirtadalį buvusio darbo užmokesčio.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

21:57
01:27:07
01:32

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką