Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Birštonas svajoja prisivilioti IT įmones: planuoja naują rajoną su biurais ir butais

Nemuno kilpų regioniniame parke įsikūręs Birštono kurortas pastaraisiais metais pagražėjo, tačiau grandiozine plėtra ir kylančiais statybiniais kranais girtis negali. Saugomose teritorijose statybos griežtai reglamentuotos, tačiau artimiausiais metais miestas vis dėlto tikisi vieną savo teritoriją paversti statybų aikštele – pasistatyti modernų biurų ir namų rajoną šalia įvažiavimo į kurortą.
„Birštono vartai“, parengta UAB „A-7“, projekto vadovas Gintaras Stauskis
„Birštono vartai“, parengta UAB „A-7“, projekto vadovas Gintaras Stauskis / UAB „A-7“ nuotr.

„Birštono vartai“

Šis projektas ambicingai vadinamas „Birštono vartais“. Apie 3 hektarų teritorijoje kurorto savivaldybė turi viziją pasistatyti gyvenamosios ir biurų paskirties statinių kvartalą. Esą ir būsto, ir biurų Birštone itin trūksta, todėl tai puiki proga imtis būtent tokių statybų. O naujasis kvartalas galėtų privilioti į miestą IT bendroves – juk šiems specialistams nėra didelio skirtumo, kur dirbti, o Birštonas tvirtina galįs pasiūlyti labai geras sąlygas žmonėms aktyviai leisti laiką, ilsėtis, auginti vaikus.

Tai beveik trys hektarai žemės, įvažiuojant į kurortą kairėje pusėje, kur dabar tušti laukai, – sakė N.Dirginčienė.

Investicija, kurios prireiks išplėtoti šią teritoriją, tikrai numatoma nemaža – apie 100 mln. eurų. Todėl galvojama, kad investuotojų bus ne vienas, projektą ketinama skaidyti į kelias dalis, ieškoti ir statytojų, ir jau pastatyto objekto operatoriaus.

„Čia turėtų atsirasti biurų pastatai, galbūt ir viešbutukas, prekybos vietos. Tai būtų lyg ir atskira erdvė, atskiras mikrorajonėlis – apgyvendinimo paslaugos, keli daugiabučiai namai. Tai beveik trys hektarai žemės, įvažiuojant į kurortą kairėje pusėje, kur dabar tušti laukai, nieko nėra. Tolumoje matosi „Vytautas Mineral SPA“, o kairėje įvažiavus į Birštoną – nenaudojamuose plotuose turėtų atsirasti šitas projektas“, – apie miesto savivaldybės viziją sakė Birštono merė Nijolė Dirginčienė.

Argumentuodama, kodėl tokio projekto Birštonui reikia, merė tvirtino, kad norima pritraukti gyventi aukštesnes pajams turinčius žmones. „IT specialistams, IT įmonėms, kur dirbti, nėra tiek svarbu. Mes jau dabar ieškome tokių įmonių, kurios čia norėtų įkurti savo biurus, tai būtų nuostabu, nes kitas paslaugas žmonėms, kurie visą dieną sėdi prie kompiuterio, mes turime – ir dviračių takai, ir sanatorijos, pagaliau pušynai, parkai, treniruokliai, kuriais galėtų naudotis, visa infrastruktūra yra“, – kalbėjo N.Dirginčienė.

Povilo Bukevičiaus nuotr./„Vytautas Mineral Spa“
Povilo Bukevičiaus nuotr./„Vytautas Mineral Spa“

Nori riboti automobilius mieste

Birštono savivaldybės Architektūros ir kraštotvarkos skyriaus vedėjas Mantas Michaliunjo, pristatydamas projektą, sakė, kad jis atsiras teritorijoje, vadinamoje Birštono Naujamiesčiu, kuriame plėtra galima: „Savivaldybė čia nuosavybės teise turi apie 50 hektarų, šis projektas būtų vienas iš akcentų – tankiausiai galima užstatymo vieta, vadinama miesto vartais. Kitur išsaugomi gamtiniai karkasai, skverai, tvenkiniai, kitos gamtinės erdvės. O šitoje teritorijoje turėtų atsirasti daugiafunkcis kompleksas, kuriame – įvairios komercinės patalpos, apgyvendinimo apartamentai, kitos susijusios veiklos. Reljefas dėkingas, nes vieta yra dauboje, galima įrengti parkavimo aikšteles.“

Aikštelės svarbios dėl to, kad Birštono kurortas ateityje planuoja vis labiau riboti automobilių eismą. Tad atvykstantieji galėtų šioje vietoje palikti automobilius, o toliau eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, paspirtuku ir t.t. Kvartale galėtų būti ir daugiau šurmulio, kuris nepersikels į ramybe garsėjantį kurortą.

Kitur išsaugomi gamtiniai karkasai, skverai, tvenkiniai, kitos gamtinės erdvės. O šitoje teritorijoje turėtų atsirasti daugiafunkcis kompleksas, – sakė M.Michaliunjo.

Planuojama, kad šiame kvartale išdygs apie 100 vietų viešbutis, tinkamas ir ilgiau laikinai gyventi, taip pat apie 500 vietų biurai. Kiek bus gyvenamųjų būstų, kuriuos bus galima įsigyti, dar nenustatyta. Vizijoje tik nurodoma, kokią teritoriją tie namai turės užimti. Tačiau, anot Birštono merės, jie nenori akcentuoti gyvenamosios statybos šioje teritorijoje, kadangi tuomet nuo to viskas ir prasidės, o miestas prioritetą teikia kontorų pastatams, nes to labiausiai reikia.

Ant šalia esančio kalnelio savivaldybė galvotų įrengti parką, tai esą būtų savotiška paskata investuotojui ir savivaldybės indėlis.

Birštono savivaldybės nuotr./Birštonas
Birštono savivaldybės nuotr./Birštonas

Vaikus auginti patogu, bet būstų trūksta

Birštonas tvirtina esąs pasiruošęs priimti jaunas šeimas, nors ir su išlygomis. Į vienintelę miesto gimnaziją telpa visi norintys mokiniai, taip pat yra ir su vaikų darželiais – jų mieste du, vietų netrūksta. Jeigu atsirastų poreikis, esą ir naujajame kvartale galėtų įsisteigti darželis, galbūt – privatus.

„Iš Vilniaus, kitų didmiesčių pas mus persikelia žmonės, nes jie žino, kad čia vaikus auginti patogu. Mano sūnus pasirinko grįžti iš Kauno į Birštoną – važinėti į darbus aplinkui nėra sunku, jeigu čia neturi darbo. O čia labai saugu auginti vaikus, nes savivaldybė viena saugiausių, gali paleisti vieną vaiką, jis gali vaikščioti, eismas nėra intensyvus“, – privalumus vardijo merė.

UAB „A-7“ nuotr./„Birštono vartai“, parengta UAB „A-7“, projekto vadovas Gintaras Stauskis
UAB „A-7“ nuotr./„Birštono vartai“, parengta UAB „A-7“, projekto vadovas Gintaras Stauskis

Tiesa, kol kas sunkiausia norintiems apsigyventi Birštone yra su gyvenamuoju būstu. Butų pasiūla nėra didelė, o kainos aukštos. Tarkim, aruodas.lt tinklalapyje šiuo metu nėra nė vieno pasiūlymo išsinuomoti butą ar namą Birštone. Parduodamų butų kainos tikrai neprimena mažiems miestams įprastų, lygiuojasi labiau į didmiesčius – tarkim, vieno kambario butas senos statybos name kainuoja 48 tūkst. eurų, naujos – 54 tūkst. eurų.

Dviejų kambarių butų kainos svyruoja nuo 63 tūkst. eurų senos statybos namuose iki net 90,5 tūkst. eurų naujos statybos.

Mes 6 asmenų šeima ir 2 šunys gyvename 2 kambarių bute. Jau metus ieškome, ką galėtume išsinuomoti, – sakė Regina.

Kaip pasakoja Birštone gyvenanti Regina, būtent susirasti tinkamą gyvenamąjį būstą jos šeimai ir tapo pagrindiniu iššūkiu šiame mieste. Ji su vyru, keturiais vaikais ir dviem šunimis prieš kiek daugiau nei metus atsikraustė iš Vilniaus. Dabar jau tvirtina gana giliai įleidusi šaknis, vaikai irgi, nors iš pradžių būta visko.

Iš Vilniaus – į Birštoną

Tarkim, dvyliktokę dukrą tėvai ragino mokyklą pabaigti Vilniuje, bet ji pareiškė norinti būti su šeima. Pradėjo mokytis Birštono gimnazijoje ir ne vieną mėnesį vis kartojo, kokią nesąmonę padariusi. Tačiau dabar niekur nebenori išvažiuoti iš šio miesto net studijoms.

„Visą gyvenimą gyvenau Vilniuje, kraustytis čia buvo labai staigus gyvenimo posūkis, spontaniškas. Gimė ketvirta dukra ir pasakiau, kad nebeturiu jėgų, tiek energijos Vilniuje auginti vaikus. Tiesiog per mėnesį bumbt – išsinuomojome Birštone nedidelį butą, tiesiog pasisekė, nes pastebėjome, kad labai didelė problema bent jau man, nėra ką nuomotis. Mes šešių asmenų šeima ir du šunys gyvename dviejų kambarių bute. Jau metus ieškome, ką galėtume išsinuomoti, kur įsikurti – nėra arba labai didelės kainos“, – kalbėjo Regina.

Moteris susidūrė ir su kitokia problema: kineziterapijos studijas baigusi moteris atvykusi į Birštoną ėmė dairytis darbo. Vaikai lankė darželį ir mokyklą, tad ji kreipėsi į „Eglės“ sanatoriją dėl darbo. Tačiau teigiamo atsakymo nesulaukė ir nusprendė imtis individualios veiklos.

Agnės Srėbaliūtės nuotr./Į Birštoną atsikrausčiusios vilnietė Regina (d.) ir Solveiga iš Žemaitijos
Agnės Srėbaliūtės nuotr./Į Birštoną atsikrausčiusios vilnietė Regina (d.) ir Solveiga iš Žemaitijos

„Išsinuomojau patalpas netoli savivaldybės, įkūriau „Judesio namus „Birštonas“. Pradžia buvo labai sunki, aš čia nieko nepažinojau, bet žingsnis po žingsnio žmonės atsivėrė, pagalba, bendravimas stiprėjo.

„Judesio namai „Birštonas“ ėmėsi kalanetikos, pilateso, meditacijos praktikos, senjorų mankštų, buvo labai didelis poreikis vaikų, moksleivių mankštoms. Ieškojau, ko Birštono gyventojams reikia, kokie jų poreikiai, kartais pataikydavau, kartais – ne. Buvo toks chaosas, kai ieškai, bandai, neišeina, vėl iš pradžių. Padarėme įdirbį, bet sukonfliktavau su šių patalpų savininku, labai dideli buvo patalpų nuomos finansiniai lūkesčiai, o ta mano veikla nėra pelno siekianti. Tai va, šiuo metu „Judesio namai“ yra be namų“, – pasakojo Regina.

Ir čia pat ji išgirdo pasiūlymą apžiūrėti patalpas šiuo metu rekonstruojamo Pirminės sveikatos priežiūros centro trečiajame aukšte.

Savivaldybė turi savo butų

Birštono savivaldybė jauniems specialistams yra suradusi ir dar vieną galimybę padėti įsikurti kurorte – skiria jiems savivaldybės butus. Tokia galimybe pasinaudojo miesto viešojoje bibliotekoje dirbanti ir profesionaliai fotografija užsiimanti Solveiga, kilusi iš Kauno ir daug metų gyvenusi Žemaitijoje.

Savo lėšomis neįstengėme nusipirkti buto, nes labai brangu Birštone, – sakė Solveiga.

„Ištekėjau, atsidūriau čia ir tikrai galiu pasakyti, kad niekur kitur nenorėčiau gyventi, tik Birštone. Auginam du mažamečius vaikus, auginti čia juos tikrai pasaka. Vyras iš čia kilęs, o aš susiradau darbą, dirbu čia jau šešti metai. Savo lėšomis neįstengėme nusipirkti buto, nes labai brangu Birštone“, – neslėpė Solveiga.

Moteris svajoja apie galimybę įrengti fotostudiją, tam irgi reikės patalpų. Kaip atskleidžia, galbūt ir naujai planuojamame kvartale atsiras vietos menininkams.

Kada tiksliai planai pastatyti „Birštono vartus“ virs realiais darbais, kurorto savivaldybė kol kas pasakyti negali. Dabar dirbama rengiant konkurso investuotojams sąlygas. Anot N.Dirginčienės, norima į sąlygas surašyti viską, kas tiksliai apibrėžtų, koks kvartalas turi būti, ko jame nepageidaujama ir t.t. Tarkim, kurortas nenori ten didelio prekybos centro – iki šiol tokių miesto centre ir nėra, dvi tinklinės didesnės parduotuvės stovi miesto pakrašty. Numatomame prekybos paskirties objekte „Birštono vartuose“ tikimasi įkurdinti smulkius prekeivius ir įmones.

Kol kas informacijos apie projektą sklaida tik pradedama, tačiau Birštono merė tikina, kad susidomėjimą savivaldybė jau pajuto. Čia esą pliusų pridėti turėtų ir patogi Birštono geografinė padėtis, iki Vilniaus iš kurorto tėra 90 km, iki Kauno – vos 40 km.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais