Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Rekuperacinė vėdinimo įranga – investicija į namų mikroklimatą ir sveikatą

Papusryčiaujate namuose, įsėdę į mašiną nuvykstate į darbą, jame praleidžiate 8 ar daugiau valandų, vėl grįžtate namo ir ryte viskas prasideda iš naujo – tai dažno šių laikų žmogaus kasdienybė. Kiek laiko praleidžiame gryname ore – ne daugiau nei 10 proc. per dieną? Nuo to, kokioje aplinkoje žmogus gyvena, dirba ir ilsisi – itin priklauso jo sveikata, poilsis, darbingumas ir savijauta. Būtent todėl kone visą dieną uždarose patalpose praleidžiantys žmonės itin smarkiai turėtų rūpintis tų patalpų mikroklimatu, kurio pagrindas – vėdinimas. Vienas iš būdų tai daryti – patalpų oro reguliavimą ir vėdinimą patikėti rekuperacinei sistemai. Ji ne tik vėdina ir valo orą nuo teršalų, bet ir neleidžia patalpose susidaryti pelėsiams, o tai – didžiulė investicija į sveikatą.
Moteris
Moteris / „Amalva“ nuotr.
Temos: 1 Vėdinimas

Vėdinimo būtinumas

Galvos skausmas, kosulys, nuovargis, prastas miegas, alergijos, pelėsiai ant sienų – visa tai nevėdinamų patalpų pasekmės. Prastai vėdinamoje patalpoje itin sunku susikoncentruoti dirbantiems, tokiose patalpose dažniau negalavimus pajaučia vaikai ar vyresnio amžiaus žmonės. Tam, kad patalpose jaustumėmės gerai – būtina jas vėdinti, bent kartais į jas įleisti gryno oro.

Galvos skausmas, kosulys, nuovargis, prastas miegas, alergijos, pelėsiai ant sienų – visa tai nevėdinamų patalpų pasekmės.

Dažniausiai patalpų vėdinimui žmonės pasirenka patį lengviausią kelią – atidaryti langą ar duris. Tai, aišku, vis geriau negu nieko, tačiau šis vėdinimo būdas turi minusų. Visų pirma, pro langą į kambarį dažnai patenka jau užterštas oras. Mašinų išmetamosios dujos, dulkės, įvairiausi vabzdžiai – visa tai įsileidžiame kartu su „grynu oru“. Galiausiai, patalpų orą reikia vėdinti nuolat, pusvalandžiui ar valandai atvėrus langą šito padaryti nepavyks.

Tokio patalpų vėdinimo rezultato nematyti jau po pusvalandžio. Gyvendami įtemptu ritmu žmonės kartais net pamiršta apie vėdinimą – dirba nepakeldami akių nuo kompiuterių, užsuka į namus tik užkąsti ar pamiegoti, o kada vėdinti? Kaip būtų gerai, kas kas nors tai padarytų už jus, kad grįžę namo ar atvykę į darbą jau rastumėte išvėdintas patalpas. Sprendimas yra – rekuperacinė vėdinimo sistema, kuri apie patalpų mikroklimatą ir vėdinimą pagalvoja už jus.

VIDEO: Vėdinimo įrenginys, rekuperatorius. Kaip pasirinkti?

Rekuperacija – sąskaitų taupymas

Rekuperacinė vėdinimo sistema – tai mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu iki 95% šalinamo oro šilumos yra grąžinama į vėdinimo įrenginį ir naudojama tiekiamam lauko orui pašildyti. Minėta sistema naudinga ne tik tuo, kad vėdina ir valo orą nuo kenksmingų sveikatai dalelių, teršalų, bet ir taupo vartotojo pinigus.

Rekuperacinė vėdinimo sistema naudinga ne tik tuo, kad vėdina ir valo orą nuo kenksmingų sveikatai dalelių, teršalų, bet ir taupo vartotojo pinigus.

Esant natūraliam patalpų vėdinimui – kai atidaromi langai ir durys – žmonės žiemą tokią brangią šilumą paleidžia vėjais, o rekuperacinė sistema leidžia ją panaudoti dar kartą. Taip ne tik puikiai išvėdinama patalpa, bet ir sutaupoma pinigų. Visų pirma sutaupoma tuo, kad įrenginiui dirbant ekonominiu režimu į patalpas tiekiamas oras šildomas nenaudojant papildomų šildytuvo – tai reiškia, neišleidžiant pinigų elektros energijai.

Antra – dėl tolygaus vėdinimo. Atverdami langus žmonės išleidžia šilumos energiją ir patalpų temperatūra staigiai krenta, taigi – jas vėl reikia šildyti. Rekuperacinė vėdinimo sistema mikroklimatą reguliuoja tolygiai, tai vėlgi leidžia sumažinti išlaidas.

Tinkamai pasirinkti

Mechaninė vėdinimo sistema susideda iš ortakių, sklendžių, triukšmo slopintuvų, grotelių arba difuzorių bei svarbiausio komponento – vėdinimo įrenginio. Planuojant įsigyti bet kokį įrenginį privalu pasidomėti – kokie svarbiausi kokybišką jo darbą lemiantys kriterijai. Rekuperacinė vėdinimo sistema – ne išimtis.

Vienas iš svarbiausių vėdinimo įrenginio komponentų – šilumokaitis arba kitaip vadinamas rekuperatorius. Rinkoje galima išvysti daug jų tipų, tačiau populiariausi – plokštelinis ir rotacinis, pastarasis Lietuvos klimatui yra tinkamiausias.

Rekuperacinėje vėdinimo sistemoje turi būti įmontuoti ir oro filtrai – tiek tiekiamo, tiek šalinamo oro. Jie valo nuo teršalų, dulkių, vabzdžių ir kitų nereikalingų dalykų ir tą orą, kuris patenka į vėdinimo sistemą iš lauko, ir tą, kuris patenka į vėdinamą patalpą. Siekiant itin didelio oro valymo efektyvumo reikėtų rinktis kuo aukštesnės klasės oro filtrus, pavyzdžiui, F7.

Negerai sumontuotas įrenginys gali ne tik tinkamai neatlikti savo funkcijų, bet ir padidinti elektros energijos suvartojimą.

Dar du būtini įrenginio komponentai – tiekiamo ir šalinimo oro ventiliatoriai. Juos renkantis privalu atkreipti dėmesį į energijos suvartojimą. Jeigu ventiliatoriai bus netinkamai parinkti, gali labai padidinti energijos suvartojimo kaštus, nes didžioji dalis jų priklauso būtent nuo ventiliatorių. Dėmesį reikėtų kreipti į tokius parametrus kaip ventiliatoriaus galia ir galimo vėdinti oro kiekis.

Galiausiai, itin svarbus įrenginio montavimas. Negerai sumontuotas įrenginys gali ne tik tinkamai neatlikti savo funkcijų, bet ir padidinti elektros energijos suvartojimą. Norint to išvengti, svarbiausia yra tinkamas projektas, kurį įgyvendinti turėtų kvalifikuotas specialistas.

Energijos taupymas

Itin svarbus kriterijus renkantis rekuperacinę sistemą turėtų būti energijos taupymas, o šis kriterijus labai glaudžiai susijęs su programuojama valdymo automatika. Pastaroji nulemia, ar visos įrenginio funkcijos vykdomos tinkamai ir pagal vartotojo poreikius. Rekuperacinės vėdinimo sistemos funkcijos gali būti įvairios – nuo įprasto darbo režimo, iki naudojimo tam tikromis valandomis ar sąlygomis bei vėdinimo pagal oro kokybę. Visa tai leidžia vartotojui vėdinti patalpas tada ir tiek, kiek reikia, o tai užtikrina, kad energija nebus naudojama vėjais.

Rekuperacinės vėdinimo sistemos funkcijos gali būti įvairios – nuo įprasto darbo režimo, iki naudojimo tam tikromis valandomis ar sąlygomis bei vėdinimo pagal oro kokybę.

Minėtas funkcijas įgyvendinti padeda rekuperacinėje sistemoje sumontuoti jutikliai. Standartiniame vėdinimo įrenginyje turi būti bent vienas jutiklis, tačiau naujausiuose įrenginiuose jų gali būti ir trys, ir keturi. Svarbiausias – patalpai tiekiamo oro jutiklis, jis turi būti kiekviename įrenginyje. Patartina rinktis įrenginį, kuris matuoja ir vėdinamos patalpos temperatūrą. O dar geriau, jei įrengtas ir tas, kuris nustato ir už lango esančią temperatūrą. Visa tai leidžia užtikrinti maksimalų komfortą ir energijos taupymą.

Ieškantiems geriausio kokybės sprendimo vienas tinkamiausių orientyrų turėtų būti – pasyvaus namo sertifikatas. Pasyvus namas – tai statinys, kurio svarbiausias bruožas yra taupus energijos vartojimas. Ketinantiems statyti tokį namą būtina jame diegti geriausios kokybės vėdinimo sistemas, kurios privalo turėti pasyvaus namo sertifikatus. Griežtus kokybės reikalavimus atitinkančius ir sertifikuotus įrenginius „Domekt“ Lietuvos rinkai ne vienerius metus siūlo įmonė „Amalva“.

Galiausiai, tai ar rekuperacinė vėdinimo sistema tarnaus tinkamai, priklauso ne tik nuo paties įrenginio. Vartotojas turi nepamiršti, kad, kaip ir kiekvieną įrenginį, vėdinimo sistemą reikia prižiūrėti, valyti. Tinkamas įrangos eksploatavimas vadovaujantis gamintojo rekomendacijomis taip pat prisideda prie ilgalaikio vėdinimo sistemos tarnavimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius